Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserine yakalanmış olan kişilerin böbrek kanseri ile ilgili bilmesi gereken bazı bilgiler vardır. Ayrıca kansere yakalanmamak ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak için de bunların bilinmesi gerekir. Genelde 55 yaş ve üzerinde görülür. Diğer birçok hastalık gibi erken teşhis sonrasında böbrek kanserinden de kurtulmak mümkündür. Biz de bu yazımızda böbrek kanseri tedavisini anlatacağız.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrekler karın bölgesinde yer alan organımızdır. Böbreklerin her biri ortalama bir yumruk büyüklüğündedir ve idrar yollarına ait olan bir organdır. Böbrek, kandaki fazla suyu ve atık maddeleri süzerek idrarın meydana gelmesini sağlar.

Böbrekleri kan basıncının kontrolünü sağlayan maddelerin üretiminden de sorumlu olan organdır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretiminde de rol oynarlar. Böbreklerin üst kısmında ise böbrek üstü bezi adı verilen bezler yer alır ve kalın bir yağ tabakası ile kaplanmıştır.

Böbrek kanseri hücrelerde başlar ve ilerleyen evrelerde etrafındaki dokulara yayılır. Hücreler, doğar, büyür ve ölürler. Ölü hücrelerin yerini yeni hücreler alır. Fakat bazen bu sıralamada yanlışlık olur ve vücut ihtiyaç duymamasına karşın yeni hücreler oluşturulur. İstenmeyen bu hücrelerin bir bütün halinde büyümesi ile kitleler meydana gelir ve bu kitlelere de kanser ya da tümör adı verilir.

Böbrek kanserinde tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu tümörleri kötü huylu tümörler gibi zararlı değildir. Böbrekte çıkan kistler iyi huylu tümörlere örnek olarak gösterilebilir ve hayati bir tehlike oluşturmazlar.  Tedavileri yapıldıktan sonra tekrardan oluşmazlar ve çevrelerindeki dokulara zarar vermezler.

Kötü huylu tümörler ise hayati tehlike oluştururlar ve cerrahi olarak tedavileri yapıldıktan sonra tekrardan çıkma ihtimalleri vardır. Çevrelerinde bulunan doku ve organlara zarar verebilirler.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanserinin oluşması için belirli sebepler sunulması çok zordur. Aynı çevresel etkilere maruz kalan insanların hepsinde aynı hastalık görülmez, fakat bazı belirlenmiş olan faktörler böbrek kanserinin nedenlerinden sayılabilir. Böbrek kanserine neden olan risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sigara: Sigara bütün hastalıkların risk faktörleri arasına girebilir. Sigara içen kişiler içmeyen kişilere göre kansere yakalanma riskine daha çok sahiptir.

 • Obezite: Böbrek kanserinin risk faktörlerinden birisi de obezitedir.

 • Yüksek Kan Basıncı: Bünyedeki yüksek kan basıncı böbrek kanseri riskini artırıcı özelliğe sahiptir.

 • Aile Hikayesi: Ailesindeki bireylerde böbrek kanseri görülmüş olan kişilerin normal kişilere göre böbrek kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

 • Von Hippel Lindau: VHL, çok az ailede görülmekte olan genetik bir hastalık çeşididir. VHL geninde meydana gelen değişimler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu gene sahip olan kişilerde böbrek kanserinin görülme riski daha yüksektir.

Her hastalık gibi böbrek kanserinin de kendine özgü bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrara çıktığında kan görülmesi.
 • Sırtın sol ya da sağ tarafında geçmeyen bir ağrının olması.
 • Hastanın karnında kitle görülmesi.
 • Normalden çok kilo kaybının görülmesi.
 • Aşırı yorgunluk hissi ve yüksek ateş.

Bu belirtiler böbrek kanseri nedeniyle olabildiği gibi başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu belirtileri sadece böbrek kanserine bağlamak yanlış olur. Fakat bu belirtiler görüldüğünde doktora gidilmesi ile erken teşhis olabilme ihtimali olacağından kurtulma şansı daha yüksektir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri şüphesi ile doktora gidildiğinde doktor tarafından aşağıdaki testlerden biri ya da birkaç tanesi yapılır:

 • İdrar Analizi: İdrar analizi ile idrar içinde kan veya başka bir tür hastalığın belirtisinin olup olmadığı araştırılır.
 • Kan Testleri: Kan, içerisindeki maddeler kapsamında test edilir. Özellikle kreatin böbrek açısında önemli bir maddedir. Kanser teşhis edildikten sonra böbreğin alınmasının ya da alınmamasının hastaya zarar verip vermeyeceğinin anlaşılması için önemlidir.
 • Ultrasonografi: Bu cihaz insanlar tarafından duyulması mümkün olmayan ses dalgaları ile çalışır. Organlara ses yansıtılarak organın şeklinin belirlenmesini sağlar. Böbrek kanserinin tedavisinde önemli bir yer teşkil eder.
 • Bilgisayarlı Tomografi: Hastanın röntgenleri çekilir ve kompleks görüntülerin ortaya çıkarılması sağlanır. Bu esnada hastaya kontrast madde verilir ve bu madde idrarın radyolojik açısından görülmesini sağlar.
 • Manyetik Rezonans: Bilgisayara bağlı büyük bir mıknatıstan oluşur. Çevre lenf bezlerinin ve idrar yollarının görüntülenmesinde işe yarar.
 • Biyopsi: Kanserin olup olmadığını anlamak için organdan doku örneğinin alınmasına biyopsi adı verilir. Böbrek kanseri için tanı kesin bir hal almadığında biyopsi yapılması önerilir.
 • Cerrahi: Böbrek kanseri teşhisi konulmuşsa, böbreğin tamamı ya da bir kısmı çıkartılabilir.

Böbrek kanseri tedavisinde sabırlı olmak önemlidir. Süreç hastayı çok yorsa da gerekli tetkikler yapıldıktan sonra iyileşmek mümkündür. Bir hastaya böbrek kanseri teşhisi konulduğunda tedavinin ne olacağına karar verebilmek için ilk olarak kanserin ne kadar yayıldığının bilinmesi gerekir. Buna da tümör evrelemesi adı verilir. Bu işlemde tümörün büyüklüğü ve etrafındaki dokulara ne kadar yayılıp yayılmadığı belirlenir.

Böbrek kanseri tedavisinde en önemli tedavi cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi dışındaki tedavi çeşitlerinin etkisi daha azdır. Böbrek kanseri tedavisinde, bir hastanın tedavisi tümörün büyüklüğüne, böbrek dışındaki organlara ve dokulara yayılıp yayılmadığına, hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre belirlenir.

Böbrek kanseri tedavisinde Üroloji Uzmanı ve Üroonkolog gibi uzmanlar yer alır. Ürolog, idrar yolları ile ilgili olan hastalıkların tedavisinde yer alan kişidir. Üroonkolog ise ürolojik kanserler ile ilgilenen doktorlardır. Ayrıca bu kişiler dışında da uzmanlar böbrek kanseri tedavisinde yer alabilir.

İlk olarak hastaya böbrek kanseri tedavisinin nasıl olduğu ile ilgili bilgi verilir ve tedaviden beklenen başarı oranının ne derece olduğu söylenir. Tedavinin yan etkileri de olduğundan hastanın bu konuda bilinçli olması önemlidir. Böbrek kanseri tedavisi gören hastanın normal hayatına dönüş süresi, hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir.

Böbrek kanseri tedavisinde yukarıda da belirttiğimiz gibi cerrahi tedavi en iyi sonuç veren tedavidir. Cerrahi tedavi sonucunda böbreğin tamamı ya da bir kısmı alınabilir. Böbreğin tamamının alınmasında, böbreğin hepsi ve çevresindeki yağlı olan doku ve bazen böbrek üstü bezi de tamamen alınır. Eğer lenf bezlerinde de kanser tespit edilmişse lenf bezleri de alınır. Böbreğin bir kısmının çıkartılmasında ise böbreğin sadece kanser içeren kısmı çıkarılır.

Böbrek Kanserinden Korunma Yöntemleri

ramazan diyetinde neler varSigara tüketimi ile kansere yakalanma ihtimali doğru orantılı olduğundan sigara bırakma yoluna gidilmelidir. Bunun için sigara bırakma ile ilgili olan birimlerden destek alınabilir. Günlük beslenmenizde bol bol sebze ve meyveye yer verin ve yağlı besinlerden uzak durun. Kilonuzun ideal olmasına dikkat edin ve günlük egzersizler yapın. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa bunu kontrol altına alın ve günlük olarak tükettiğiniz kalori miktarını azaltın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.