Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böbrek Küçülmesi Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek küçülmesi durumu birçok kişi tarafından sıkça karşılaşılan bir durumdur ve bu durumun aynı zamanda herkeste ortaya çıkması gibi bir ihtimal mevcuttur. Böbreklerde küçülmeyi en çok yaşayan kişiler daha öncesinde herhangi bir böbrek ameliyatına girmiş olan kişilerdir. Bunların dışında böbreklerinde herhangi bir sorun yaşayan kişilerde böbrek küçülmesi ile beraber böbrek yetmezliği gibi durumların ortaya çıkması mümkündür.

Böbreklerde küçülmeye sebep olan birçok durum bulunur. Bu tür durumların yaşanması halinde tedavi yapılması büyük önem taşır. Tedavi amaçlı böbrek küçülmesinde yapılacak bazı yöntemler mevcuttur. Sizlere bu yazımızda böbrek küçülmesine sebep olan etkenlerden ve bu durumlarda uygulanması gereken tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Böbrek Küçülmesinin Nedenleri Nelerdir?

1

1. Aşırı Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi böreklere oldukça zarar verir ve böbreğin fonksiyonlarını kötü yönde etkileyen temel faktörlerden birisidir. Aynı zamanda tütün ürünlerinin kullanılması da böbrekler ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple alkol ve tütün ürünlerinin tüketimi böbrekler küçülmeye yol açar. Özellikle uzun süreli kullanan kişilerde böbreklerin almış olduğu zarar ciddi oranda fazla olduğu için böbrek küçülmesi de bu zarar arasında yer alır.

2. Böbrek Üstü Bezi Ameliyatı

Böbrek üstü bezi ameliyatlarından sonra böbreklerde küçülmeler meydana gelebilir. Bu küçülmeler genel olarak böbrek üstü bezlerinde yapılan ameliyat sonrasında bezlerin etkisini aniden göstermesi ile oluşur. Bu problem bütün böbrek üstü bezlerinde yapılan ameliyatlarda meydana gelmez ve kişinin vücuduna göre kendisini gösterebilir.

3. Aşırı Kilo Problemi

Aşırı kilolu insanlarda vücuttaki birçok fonksiyonun işleyişi sıkıntıya girer ve bu sıkıntılar arasında yüksek tansiyon da yer alır. Yüksek tansiyonun meydana geldiği vücutlarda böbrek hastalıklarının meydana gelmesi oldukça mümkündür. Çünkü yüksek tansiyon böbrek hastalıklarının oluşmasına ciddi bir zemin hazırlar. Bu nedenle yüksek tansiyonun bulunduğu aşırı kilolu kişilerde böbreklerde küçülme görülebilir.

4. Doğuştan Gelen Böbrek Displazisi

Bazı durumlar ne yazık ki doğuştan meydana gelir. Böbrek displazisi bebek daha rahimde embriyo aşamasındayken oluşur. Bu durum böbrek dokularında yeteri kadar kan dolaşımının olmaması ve buna bağlı olarak buradaki hücrelere yeteri kadar kan iletilememesi durumu ile oluşur. Bu tür durumlarda meydana gelen böbrek normal böbreklerin yarısı kadar büyüklükte olur.

5. Böbrek Hastalıkları

Birçok böbrek hastalığının sonucunda böbreklerde ağır tahripler meydana gelir. Böbrek hastalıklarında en son aşamalara gelindiğinde hastada üre nitrojeni ve kreatinin seviyesi oldukça yükselir ve bunlar böbreğin faaliyetlerini gerçekleştirdiği dokulara ciddi hasarlar verir. Bu durum böbrekte küçülmeye yol açar. Aynı zamanda bazı hastalıkların sonucunda böbrek küçülmeleri yaşanabilir. Bu hastalıklar arasında diyabetik nefropati, alport hastalığı, kronik glomerülonefrit ve nefropati gibi hastalıklar yer alır. Bu hastalıkların tedavisinin ertelenmesi durumunda ciddi hasarlar oluşur ve küçülme meydana gelir.

6. Kronik Piyelonefrit

Bu durum bir çeşit idrar yolunda meydana gelen iltihap oluşumudur. Kronik piyelonefrit sonucunda idrar yolunda tıkanmalar, idrar yolunun etrafında bulunan damarlarda ve dokularda baskı meydana gelir. Bu baskı nihayetinde nefronlar zarar görür ve bu zamanla böbreklerde küçülmeye yol açar.

Böbrek Küçülmesinde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

2

Böbrek küçülmesinde uygulanabilecek olan bazı tedavi yöntemleri bulunur. Bunlar daha çok kaynağa göre seçilmelidir.

  • Aşırı kilo problemlerinden dolayı meydana gelen böbrek küçülmelerinin önüne geçebilmek için kilolardan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulmanız gerekir. Aksi taktirde yüksek tansiyon sonucunda birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Alkol tüketiminden dolayı böbrekler küçülebilir. Bu sebeple alkol ve tütün ürünlerinin kullanımını bir an önce bırakılmalıdır. Böylelikle zaman içerisinde böbrekler kendisini onarmaya başlar.
  • Böbrek üstü bezi ameliyatından sonra böbreklerde küçülme meydana gelebilir. Bu sebeple bu ameliyattan sonra bir süre gözlem altında tutulması hastanın bu tür bir durumla karşılaşması durumunda müdahale şansını sağlayacaktır.
  • Böbreklerde meydana doku hasarları sonrasında bu dokuların tedavi edilebilmesi için kök hücre tedavisi uygulanabilir. Dokular zamanla kök hücre tedavisi ile yenilenir ve böbrek tekrardan eski sağlığına rahatlıkla kavuşabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.