Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek taşları, böbrekler içine yerleşmiş olan ufak, sert mineral depolarıdır. Böbreklerde oluşan taşların ana maddeleri mineraler ve asit tuzlarıdır. Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen böbrek taşları, idrar yolları sisteminin herhangi bir kısmını da etkileyebilmektedir.

Genellikle idrarın koyulaşması nedeni ile, minerallerin kristalleşerek ve birbirine yapışması sonucu oluşan böbrek taşları, son derece şiddetli ağrılar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Taşlar böbreklerden ilerlerken ağrıya sebep olabilirler. Fakat böbrek taşları genellikle kalıcı hasar oluşmasına neden olmazlar. Hastanın durumuna bağlı olarak, herhangi bir ağrı kesici ilaç alınmaksızın, bol miktarda su tüketilerek böbrek taşlarından kurtulmak mümkündür. Böbrek taşlarının idrar yollarını tıkaması ya da bazı komplikasyonlara yol açması halinde ise, cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir. Doktor, böbrek taşının tekrarlaması riskine karşılık, bir takım önleyici tedavileri de uygun görebilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Böbrek taşları genellikle tek bir faktör nedenine bağlı olarak gelişmemektedir. İdrar içinde, idrarın seyreltilmesini sağlayan sıvılardan daha fazla miktarda kristal oluşturucu madde bulunması halinde taşlar oluşmaktadır. Bu böbrek taşları genellikle kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi kristal yapıcı maddelerden meydana gelmektedir. Aynı zamanda, idrarda kristallerin birbirine yapışmasını önleyen maddelerin yetersiz miktarda olması gibi çevrsel faktörler de, böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Böbrek taşı tedavisi, taşın türüne bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Buna göre taşların boyutu ve yol açtığı semptomlara göre bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Küçük böbrek taşları – minimal semptomlar

 • Bol miktarda su tüketilmesi yani günde 2 ile 3 litre su içilmesi (doktor aksini söylemediği sürece)
 • Ağrı kesici ilaç tedavisi (Advil, Motrin IB, Tylenol ve Aleve gibi)
 • Alfa bloker ilaç tedavisi.

Büyük taşlar – semptomlar

 • Ekstrakorporeal şok dalga litotripsi (ESWL) ses dalgası tedavisi
 • Ameliyat yardımı ile taşların çıkarılması (perkütan nefrolitotomi)
 • Üreteroskop (ışıklı ince tüp) tedavisi
 • Paratiroid bez ameliyatı.

Böbrek Taşı Türleri

Böbrek taşının türünün bilinmesi, neden oluştuğunu belirlemek ve daha fazla böbrek taşı oluşumu riskini azaltmak açısından önemlidir. Bu doğrultuda böbrek taşı türleri aşağıda belirtildiği şekildedir;

Kalsiyum taşlar: Böbrek taşlarının çoğu kalsiyum taşıdır ve genellikle kalsiyum oksalat formundadır. Oksalat gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Çikolata ve fındık gibi bazı besinler ile, meyveler ve sebzeler, yüksek düzeyde oksalat içermektedirler. Ayrıca karaciğer de oksalat üretmektedir. Yüksek doz D vitamini içerikli beslenme şekli, bağırsak bypass ameliyatı geçirilmesi ve bazı metabolik hastalıklar, idrarda kalsiyum ya da oksalat konsantrasyonunun artmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kalsiyum taşları, kalsiyum fosfat formunda oluşabilmektedirler.

Struvit taşlar: Struvit taşlar, idrar yolları enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon oluşumuna yanıt olarak oluşmaktadır. Bu taşlar hızlı bir şekilde büyüyebilmekte ve oldukça iri boyutlara ulaşabilmektedirler.

Ürik asit taşlar: Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı tüketilmediğinde ya da vücudun aşırı miktarda sıvı kaybetmesi durumunda oluşmaktadırlar. Ayrıca, protein bakımından zengin gıdalar ile beslenilmesi halinde ve gut hastalarında da ürik asit taş oluşması mümkündür. Öte yandan bazı genetik faktörler de ürik asit taş oluşumu riskini artırabilmektedir.

Sistin taşlar: Bu taşlar böbreklerde bazı amino asitlerin (sistinüri) fazla salgılanması nedeni ile gelişen ve bir kalıtsal bozukluk sebebiyle oluşmaktadırlar.

Diğer taşlar: Diğer bazı taş tipleri ise nadir olarak gözlenen böbrek taşlarıdır.

Belirtiler

Bir böbrek taşı herhangi bir semptom göstermeyebilir. Ta ki, bu taşlar böbreklerde hareket edene ya da idrar yolları kanallarından geçene kadar. İşte bu noktada belirti ve semptomlar aşağıda belirtildiği şekilde gelişmektedir;

 • Sırtın yanlarında, belde ve kaburgaların alt kısmında şiddetli ağrı
 • Karnın alt kısmına ve kasıklara yayılan ağrı
 • Dalgalar halinde gelen yoğun ağrı
 • İdrar yaparken yaşanan ağrı
 • İdrarda pembe, kırmızı ya da kahverengi renk oluşumu
 • Buharlı ve kötü kokulu idrar
 • Bulantı ve kusma
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Normalde daha fazla idrar yapma
 • Ateşlenme ve titreme (enfeksiyon söz konusu ise)
 • Çok sıkışıldığı halde, tuvalate çıkıldığında az miktarda idrar yapılması.

Risk Faktörleri

Böbrek taşı oluşumu riskini artıran faktörler ve risk grubunda olan kişiler şu şekildedir;

 • Aile ya da bireysel hastalık öyküsünde böbrek taşı oluşumu olan kişiler
 • Dehidrasyon yani yeterli miktarda su tüketilmemesi halinde vücudun susuz kalması
 • Sıcak iklimlerde yaşayan ve aşırı oranda terleyen kişiler
 • Protein içeriği yüksek gıdalar ile sodyum ve şeker bakımından zengin besinler tüketen kişiler
 • Vücut kitle indeksi yüksek olan, bel genişliği fazla olan ve obezite olan kişiler
 • İltihaplı bağırsak hastalığı ya da kronik ishal gibi sindirim sistemi hastalıkları olan ve gastrit bypass geçiren kişiler
 • Renal tübüler asidoz, sistinüri ve hiperparatiroidizm gibi hastalıklar ve idrar yolları nefeksiyonu ile bazı ilaçlar.

Tanı ve Testler

Eğer doktor böbrek taşından şüphelenmiş ise, aşağıda belirtilen test ve analizlerin yapılmasını uygun görecektir;

 • Kan testi
 • İdrar testi
 • Basit batın röntgenleri
 • Yüksek hızlı veya dual enerji bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Ultrason
 • İdrar yapılırken böbrek taşına rastlanması halinde, bu taşın doktor tarafından incelenmesi.

Önleyici Tedbirler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için yaşam stilinde ve kullanılan ilaçlarda yapılan bazı değişimler etkili olabilmektedir. Bu durumda böbrek taşı için önleyici tedbirler şu şekildedir;

 • Gün boyu bol miktarda su içmek (2,5 litre kadar)
 • Oksalat bakımından zengin gıdaları daha az oranda tüketmek. Örneğin; ravent, pancar, bamya, ıspanak, pazı, tatlı patates, fındık, çay, çikolata ve soya ürünleri gibi.
 • Tuz oranı düşük beslenmeyi tercih etmek
 • Hayvansal protein içeren gıdaları daha az oranda tüketmek, bunların yerine bakliyatları tercih etmek
 • Kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmeye devam etmek, fakat kalsiyum takviyeleri kullanırken dikkatli davranmak
 • Eğer zaten böbrek taşı oluşumu varsa, böbrek taşı türüne ve doktorun uygun gördüğü tedaviye göre ilaç kullanımına özen göstermek.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek taşlarının bozunmasını ve küçülmesini sağlamaya yardımcı olan birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal ve bitkisel çareler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Limon Suyu ve Zeytinyağı Karışımı

Lemon-Juice-And-Olive-Oil

Bu karışım, safra kesesi taşlarının dışarı atılmasını sağlayan ve uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Limon suyu ve zeytinyağı karışımı her ne kadar safra kesesi taşlarının giderilmesinde kullanılsa da böbrek taşlarının tedavi edilmesinde de etkilidir. Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, kalsiyum bazlı böbrek taşlarının ufalanmasına ve büyümesinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Öte yandan bu karışım büyük böbrek taşlarının giderilmesi için uygun olmadığından, kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

2.Karahindiba Kökü

dandelion-root-tea

Organik karahindiba kökü mükemmel bir böbrek toniği sağlayıcısıdır. Bu durumda günde iki defa olmak üzere, 500 miligram kadar tüketilen karahindiba kökü böbreklerin temizlenmesine yardımcı olabilmektedir.

3.Uva Ursi Otu

arctostaphylos-uva-ursi

Uva ursi otu böbrek taşlarının giderilmesi için kullanılan yaygın bir çözümdür. Uva ursi otu böbrek taşlarına iyi gelmesinin yanı sıra, böbreklerdeki enfeksiyonlar ile mücadele etmekte, ağrıları hafifletmekte ve idrar yollarını temizlemektedir. Günde üç defa 500 miligram kadar uva ursi otu tüketilmesi böbrek taşları için tavsiye edilmektedir.

4.Barbunya

red-kidney-beans-on-a-wooden-table

Barbunya şekli itibari ile böbrekleri anımsatmasının yanı sıra, çok iyi bir böbrek temizleyicidir. Barbunya yüksek oranda lif içermektedir ve hayvansal olmayan protein, B vitmaninleri ve mineraller bakımından da zengindir. Kabuklarında sıyrılarak çıkartılmış fasulye kısmı, arıtılmış sıcak su içinde altı saat kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen pelte bir tülbentten geçirilerek suyundan ayrılır. Geriye kalan sulu kısım soğuduktan sonra tüketildiğinde böbrekler için faydalı olacaktır.

5.At Kuyruğu

horsetail-tea

At kuyruğu çayı böbrek taşlarının giderilmesine yardımcı olan geleneksel bir evsel çaredir. Günde 3 ya da 4 fincan at kuyruğu çayı içilmesi ya da günde 2 gramlık at kuyruğu otu kapsülü alınması, böbrek taşlarına iyi gelmektedir.

6.Nar ve Nar Suyu

shutterstock_240307240

Çok iyi bir antioksidan olan nar, sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Fakat özellikle de nar çekirdekleri ve nar suyu, böbrek taşlarına iyi gelen doğal bir evsel çaredir. Narın faydalı olması, ekşiliğinden ve sıkıştırıcı özelliğinden kaynaklanabilir.

7.Elma Sirkesi

Apple-cider-vinegar

Elma sirkesi böbrek taşlarının çözünüp parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca elma sirkesi, kan ve idrarda alkalileştirici bir etkiye sahiptir. Buna göre; iki çorba kaşığı organik elma sirkesi ile bir çay kaşığı ılık su karıştırıldıktan sonra, günde üç defa içildiğinde, böbrek taşlarına iyi gelmektedir.

8.Fesleğen

fresh-basil-pizza-seasoning

Gün boyu tüketilen fesleğen çayı, böbrek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Böbrek taşlarının giderilmesine yardımcı olması açısından, bir çay kaşığı fesleğen suyu, ham balın içine eklenerek, altı ay boyunca günlük olarak kullanılmalıdır.

9.Karpuz

fruit-melon-watermelon

Karpuz, böbrek taşların bileşiminde bulunan kalsiyum, magnezyum, fosfat ve karbonatların bozunması için oldukça etkili bir yöntemdir. Karpuzda bulunan potasyum tuzu ise genel böbrek sağlığı için faydalıdır ve aynı zamanda idrardaki asit seviyesini düzenlemektedir. Su içeriği bakımından oldukça zengin olan karpuz, hidrasyon sağlaması ile böbrek taşlarının şiddetlenmesini önlemektedir.

10.Kereviz

celery

Kereviz, çok iyi bir idrar destekleyici ve böbrek toniğidir. Düzenli olarak kullanılan kereviz tohumu, ister baharat isterse de çay olarak kullanıldığında, böbrek taşı oluşumunu önleyebilmektedir. Çiğ kereviz suyu ise, antispazmodik özellikleri sayesinde böbrek taşlarından kaynaklanan ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Günlük bir su bardağı kadar kereviz suyu içilmesi böbreklerde daha fazla taş üretilmesini önlemektedir.

11.Isırgan Yaprakları

Nettle tea in glass, fresh and dry nettle.

Isırgan yaprakları, böbrekler ve idrar kesesi boyunca su akışını sağlamaktadır ve böylece idrarın daha akıcı olmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ısırgan yaprakları, taşların içinde gelişen kristallenmeyi önler ve bakterileri uzaklaştırır.

12.Üzüm

grappe2

Üzüm uzun zamandır böbrek taşlarının tedavisi için en iyi evsel çare olarak kabul edilmektedir. Üzüm, eşsiz bir diüretik öneme sahiptir. Üzüme bu özelliği katan etmen ise bol su içermesi ve potasyum tuz bakımından zengin olmasıdır.

13.Diğer Doğal Çareler

whole-grains

Böbrek taşına iyi gelen diğer doğal çareler ise; magnezyum, baklagiller gibi bitkisel proteinler, tam tahıl, baklagil, meyve ve yeşil sebzeler gibi lif oranı yüksek besinler ve B6 vitamini. Ayrıca bol miktarda su tüketilmesi de böbrek taşlarının tedavisinde çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.