Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BÖBREK TAŞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere birçok kişinin muzdarip olduğu böbrek taşı belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın davamında sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz belirtiler yardımı ile sizlerde konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk olarak böbrek taşını tanımlayacak olursak eğer, böbrek, böbrek taşının kimyasal maddelerinin kristallerinden oluşmaktadır. Böbrek taşları genelde böbrek kaynaklı meydana gelmektedir, ancak idrar yolu boyunca da gelişebilmektedir. Üriner sistemli böbrekler, üreter, mesane ve üretraları içermektedir.

Böbrek taşı bireylere en çok acı veren rahatsızlıklardan biri olarak görülmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığındaki kişilerin vermiş olduğu ağrı ve acı, sahip olunan taşın cinsine, boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Böbrek taşı rahatsızlığında, en sık karşılaşılan, idrar yolu bozukluklarıdır diyebiliriz. Böbrek taşlarının oluşumu ise, böbrekler tarafından vücuttaki fazla su idrar yolları ile dışarı atılırken bazen katı maddelerin atılımı da yapılmaktadır. Bu katı maddeler ise idrar yolunda kalarak böbrek taşlarını oluşturur. Böbrek taşları vücudumuzda farklı cinslerde kendini gösterebilmektedir. Bunlar;

 • Kalsiyum: Kalsiyum en çok görülen böbrek taşı türlerinden biridir.
 • Ürik Asit: Bu tarz taş erkeklerde daha çok görülmektedir. Bu taşlar genellikle asitli idrarla karşımıza çıkmaktadır.
 • Strüvit: Bu taş çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu taşlar büyük olmakla beraber tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu da idrar yapımını zorlaştırmaktadır.
 • Sistin: Nadir görülen taşlardandır. Hem erkeklerde hem de bayanlarda oraya çıkabilir.

Böbrek taşları için en büyük risk faktörü, günde 1 litreden daha az oranda idrar yapmanızdır. Bu nedenle böbrek taşı sorunu genellikle prematüre bebeklerde daha sık görülmektedir.

Böbrek taşları genellikle, 20 ile 40 yaşlarındaki bireylerde görülmektedir. Bu yaşta olan bireyler farklı nedenlerden dolayı böbrek taşı sorunu ile karşı karşıya gelebilmektedirler. Yapılan araştırmalara göre böbrek taşı beyaz tenli insanlarda daha sık görülmektedir. Böbrek taşını etkileyen faktörlerinden biri de sekstir. Ancak yapılan araştırmalara göre böbrek taşı bayanlara oranla, erkeklerin daha çok karşılaştığı bir rahatsızlık olmuştur. Böbrek hastalığı ise böbrek taşı oluşumunu tetiklemektedir.

Diğer risk faktörleri ise şunlardır:

 • Dehidratasyon
 • Obezite
 • Yüksek protein, tuz veya şeker diyeti
 • Hyperparathyroid durumu
 • Gastrik bypass ameliyatı iltihabi
 • Bağırsak hastalıkları
 • Antinöbet ilaçlar
 • Kalsiyum bazlı antasitler

Peki bu bilgilerin yanı sıra, böbrek taşı belirtileri nasıl olmaktadır? Yazımızın devamında sizlere belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz.

1.Sırt Ağrısı

0a6c7415ss

En çok görülen belirtilerin başında gelmektedir. Sırt ağrısı, kimi insanlarda bel kısmının altında şiddetli olarak kendini göstermektedir. Bu kapsamda, bireyler dinlenirken bile, oluşan sırt ağrısından dolayı kendilerini rahatsız hissedebilirler.

2.İdrarda Kan Görülmesi

idrardan-kan-gelmesi

Böbrek taşı sorunu olan bazı bireylerde, idrarlarını yaparken kırmızı, pembe veya kahverengi gibi renk değişimleri ile karşılaşabilmektedirler. Böylesi bir idrardaki renk değişimi böbrek taşının varlığını bizlere haber vermektedir. İdrardaki renk değişimlerine ek olarak kan görülmesi ise daha önemli bir işaret olarak görülmektedir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız, doktor yardımı almanız gerekmektedir. 

Ayrıca bunlara ek olarak, idrarın renksiz ve kötü kokulu olması da böbrek taşı belirtisi olarak sayılmaktadır.

3.Mide Bulantısı Ve Kusma

nocanvas_mide-bulantisi-ve-kusma-fyh68

Böbrek taşı belirtileri arasındaki bir diğer faktör ise, mide bulantısı ve kusmadır. Sıvıların bedenden atılamaması, idrar yollarında oluşan sorunlar kişilerde mide bulantısı ve kimi zaman kusma olarak karşımıza çıkmaktadır.

4.Ateş Ve Titreme

tas-enfeksiyona-neden-olursa-yuksek-ates-ve-titreme-gorulebilir

Bu belirtinin tek başına görünmesi başka hastalıkların habercisi de olabilir. Ancak yazımızda sizlere vermiş olduğumuz belirtiler ile birleşince, yüksek ateş ve önlenemeyen titreme, böbrek taşını işaret etmektedir.

5.Sık İdrara Çıkma Veya Az Miktarda İdrar

idrar-tutamamak

Böbrek taşının varlığı bireylere olağandan daha sık idrar çıkma ihtiyacını duyurabilir. Ya da bireylerin idrarının az ve sık şekilde gelmesine neden olabilmektedir. Böbrek taşındaki bu belirtiler çok şiddetli ağrılara neden olmayabilir.

Böbrek taşını arttıran bazı faktörler vardır. Bunlar;

 • Aile veya kişisel geçmişi: Ailenizde herhangi birinin böbrek taşı olması, sizlerinde bu riski taşımanızı arttırmaktadır.
 • Susuzluk: Her gün yeteri kadar su içilmemesi böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır. Sıcak iklimlerde yaşayan ve çok terleyen bireylerde diğerlerine göre daha yüksek risk altında olabilmektedirler.
 • Bazı diyetler: Proteini yüksek olan diyetler böbrek taşının oluşumunu arttırabilmektedir. Ya da bunun gibi sodyum miktarının fazla olması yine aynı sonuçları doğurabilmektedir.
 • Obezlik: Vücut kitle indeksi, büyük bel ölçüsü ve bireylerin kilosu, böbrek taşı riski ile bağlantılı olmaktadır.
 • Sindirim hastalıkları
 • Diğer tıbbi koşullar: Alınan bazı ilaçlar böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır.

Böbrek taşının teşhisi için bazı testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bu testler ise şöyledir;

 1. Kan Testi: Yapılan kan testi sonucunda kandaki, kalsiyum veya ürik asit miktarı belirlenebilmektedir. Bu nedenle böbrek taşının varlığı tespit edilebilmektedir.
 2. İdrar testi: Bu testin sonuçlarını daha sağlıklı olabilmesi için 2 gün üst üste yapılması gerekmektedir. Böylece idrardaki mineral oranından böbrek taşı varlığı tespit edilebilmektedir.
 3. Görüntüleme: Bu yöntem ile idrar yollarındaki böbrek taşları kolaylıkla bulunabilmektedir. Teknolojinin gelişme ile birlikte bu yöntem günümüzde daha kolay bir şekilde taşları tespit edilmesini kolaylaştırmıştır.
 4. Taş Analizi: Bazen taş üzerinden tespit edilmesi için, idrarınızı bir süzgeç yardımı ile yapmanız istenebilir. Böylece taş üzerinden inceleme ile sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Böbrek taşının tedavi yöntemleri hakkında bilgi verecek olursak, tedavi yöntemleri taşın büyüklüğüne göre veya cinsine göre farklılık göstermektedir.

Böbrek taşı sorunları her zaman ameliyat gibi operasyonlara gerek kalmadan yok edilebilmektedir. Bu kapsamda yapabilecekleriniz ise şöyledir;

 • Su içmek; gün içerisinde 2 ya da 3 litre arasında su tüketmeniz gerekmektedir.
 • Ağrı kesiciler; Doktorunuzun gözetiminde böbrek taşını geçirmek için ağrı kesicileri alabilirsiniz.
 • Medikal tedavi; Doktorunuz böbrek tedaviniz için ilaç tedavisine başlayabilir. Büyük olmayan böbrek taşları için medikal tedaviler yeterli olabilmektedir.

Böbrek taşını önlemek için yaşam stilinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu durumda yapacak olduğunuz ilk şey gün içerisinde bol bol su içmektir. Daha sıcak iklimde yaşayan veya egzersiz yapan insanlar için su tüketimi daha fazla olmalıdır. Bunlara ek olarak, daha sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Bu durumda pancar, bamya, ıspanak, pazı, tatlı patates, fındık, çay, çikolata ve soya ürünlerini daha az tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca tuz ve hayvansal gıdaların az olduğu bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Kalsiyum açısından zengin gıdalar yemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında böbrek taşı belirtileri ile kişisel tespitinizi yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak, tedavi yöntemlerinizi doktorunuzun tavsiyesi ve gözetimi altında yapmanız gerekmektedir. Verilen tavsiyeleri ve düzenli bir şekilde programlarınızı uygularsanız, böbrek taşı rahatsızlığınızı kolaylıkla aşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.