Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böbrek Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Böbreklerin kış aylarında soğuk havalar nedeniyle görevlerinin yerine getiremeyecek duruma gelmesine böbrek üşütmesi denir. Soğuk tüketilen bütün yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden böbrek olumsuz olarak etkilenir. Özellikle soğuk dönemlerde evden duş alarak çıkmak, cereyanda kalmak ya da yer yatağında uyumak böbrek üşütmesine neden olabilecek etmenlerden birkaçıdır.

Böbreklerin üşümesi insanlarda rastlanan en yaygın hastalıklardan biridir. Böbrek üşümesinden muzdarip olan insanlarda vücuttan atılması gereken sıvı ve atıkların daha güç biçimde atılması rahatsızlığı oluşur. Böbrekler bu görevi yerine getirmediğinde vücudumuzda ağrılar, zorlanmalar ve başka hastalıklar baş gösterir. Eğer sizde bu hastalıktan şikayetçiyseniz hastalığın belirtilerine bakarak bir doktora başvurmalısınız.

Böbrek Üşütmesinin Ne Gibi Belirtileri Vardır?

Böbrek üşütmesinin altında pek çok neden olabileceği gibi en çok karşılaşılan nedeni soğuğa maruz kalmış olmaktır. Kimi hastalar bu durumu kolaylıkla atlatırken bazı insanlarda iyileşme dönemi daha uzun sürer. Böbrek üşümesi çok ciddi bir rahatsızlık olarak görülmese de böbreklerimiz vücudun temel taşlarıdır. Bunun için aşağıdaki belirtilere dikkat etmek gerekir:

 • İdrar yollarında yaşanan enfeksiyon nedeniyle idrar ihtiyacının karşılanması sırasında yanma hissi ve sızlamalar,
 • Kusma ve mide bulantısı,
 • İdrar renginde koyulaşma,
 • Ara ara sancılı ağrıların oluşması,
 • Böbrek bölgesinde ani bir bıçak saplanmış hissi,
 • Titreme, üşüme ve sızlamalar örnektir.

Hastalar bu gibi belirtileri yaşarken koşma, ağır egzersizler, ağır yük kaldırma gibi ani ve yorucu hareketler sergilerse böbrek ağrılarının daha ağrılı ve kramplı şekilde geçirmesine neden olur. Bunun için rahatsızlığa sahipseniz bu gibi hareketlerden kaçınmalısınız.

Böbrek Üşütmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

böbrek üşümesi

Yukarıda saydığımız belirtileri yaşıyorsanız hemen bir doktora başvurmanız sizin için iyi olur. Doktorun verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmalısınız. Verilen ilaçların etkisini göstermesi 7 ile 20 gün sürer. Böbrek üşümesi ile birlikte kapılan enfeksiyonun vücuttan atılması için ilaçların kullanımı çok önemlidir. Bel bölgesinde oluşan ağrıların etkisini azaltmak için ağrı kesici kullanılabilir. Tedavi için başka yapılabilecek şeyler şunlardır:

 • Sıvı tüketimi; bu problemi yaşayan insanların bol miktarda sıvı tüketmesi gerekir. Böbreklerin iyi çalışması suya bağlı olduğu için günde en az 8-10 bardak su tüketilmelidir. Sıvı miktarı sürekli olarak arttırılmalıdır.
 • Böbreklerin üşümesinin nedenlerinden biri yediğimizin soğuk olması olduğu için ayaklarımızı da olabildiğince sıcak tutmalı ve çıplak ayakla yerlere basmamalıyız.
 • Sıcak su torbası ile vücudumuzu sıcak tutmak hem ağrılara hem üşümeye iyi gelir.
 • Uyurken üstünüzün açılmaması dikkat etmelisiniz.
 • Limonata tüketmek; ara öğünlerde ılık limonata içmek böbrek ağrılarına iyi geldiği için bu dönemde bol bol tüketilmelidir.
 • Fazla tuz tüketilmemelidir.
 • Beslenme; protein içeriği yüksek olan besinler yerine daha çok sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Çay, kahve ve kola gibi içeceklerin tüketimi de azaltılmalıdır.

Böbrek Üşütmesinin Doğal Yollar İle Tedavi Yöntemleri

böbrek üşümesi

Lahana: Lahana yapraklarını kaynar suyun içine atın. Yapraklar yumuşadıktan sonra çıkartın ve ağrıyan bölgenize koyun. Burada yaprakların sıcaklığına dikkat edin biraz soğuduktan sonra koymaya özen gösterin.

Soğan: Soğan doğal antibiyotik yerine geçtiği için bu hastalığın tedavisinde de faydası büyüktür. Yarım litre suyun içine iki adet soğanı atın ve 8 saat bekletin. Daha sonra bu suyu üç öğün olmak üzere için.

Çilek: Çilek içerdiği C vitamini ile böbrek üşümesine en iyi gelen meyvelerden biridir. Tüm idrar yolları ve bağırsak rahatsızlıklarında çilek tüketmeye çalışın.

Kuşburnu Çayı: Kanın temizlemesinde büyük rol oynayan kuşburnu çayını sık sık tüketmelisiniz.

Bu doğal yöntemler ile hastalık sürecinin zorlu geçmesini büyük oranda engelleyebilirsiniz. Böbrek üşütmesi kısa zamanda tedavi edilmezse ileride böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu taşlar idrar yoluna girerek aşırı sıkıntı yaratır. Bunun oluşmaması için bol bol limon suyu tüketilmelidir. Taş oluşumu ileride büyük sıkıntılar yaratacağı, tedavisi uzun ve sancılı olduğu için mümkün olduğu kadar böbrek üşütmesi göz ardı edilmemeli ve tedavisi kusursuz bir şekilde uygulanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.