Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Vücudumuzdaki tüm organların ayrı bir görevi vardır ve tek bir amaç için sistematik bir şekilde çalışırlar. Bu amaç ise vücudun yaşamsal fonksiyonlarının devamlı olarak yerine getirmektir. Böbrekte bu sisteme dahil olan oldukça önemli bir görevi olan bir organımızdır. Her iki insandan sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunmaktadır. Omurganın yanında ulunan böbrekler fasulye şeklinde yer almaktadır. Böbrekler kanda bulunan atık maddelerin mikroskobik kadar küçük olanları bile böbrekler nefronlar yardımıyla süzerek kanın temizlenmesine ve bu şekilde vücudunda bu temiz kandan faydalanmasını sağlar. Böbrekler oldukça önemli bir organımızdır. Süzülen kandan geriye kalan atık maddeleri de idrarla beraber atarak vücuttan uzaklaşır. Böbrekler aynı zamanda üzerinde bulunan bezler sayesinde vücudun gelişiminde yararlı olan hormonları da düzenli olarak salgılarlar. Kemiklerin güçlenmesinde de yardım olan böbreklerin herhangi bir şekilde hasar görmesi tüm vücuda salgılanan kanın ve hormonların da dengesini bozacağı için tüm vücuttaki tüm organları ve organelleri de olumsuz etkilemektedir. Böbrekler her sağlıklı insanda iki adet bulunması dolaşımın hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Dolaşım ve boşaltım da aktif olarak rol alan böbreklerin düzensizliği ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Böbrek rahatsızlıkları oldukça ciddi sonuçlara götürür. Kanda toksin maddelerin birikmesine ve kanın kesit alanının da küçülmesine neden olarak her ne kadar hızlı bir şekilde işlemi yapsa da kaliteli bir işlem  olmadığı için dolaşımı da yavaşlatarak kişinin fiziksel olarak bir rahatsızlığını da ortaya çıkarır. Böbrek yetmezliği hastalığı da bu konu kapsamındaki hastalıklardan birisidir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Neden Olur?

Böbrek rahatsızlıkları ülkemizde ne yazık ki en çok görülen hastalıklardan biridir. Böbrek yetmezliği sonucunda bir çok hasta organ bağışı beklemekte bu süreçte de böbreklerin işlemini tamamlaması için dışarıdan destek almalıdır. Böbrek yetmezliği her ne kadar adından kesin bir sonuca ulaştığı sanılsa da aslında tedavisi mümkün olan ve kişinin sağlığına kavuşması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinin bir çok nedeni olabilir. Ancak en önemli nedenlerden biri böbreklerin iltihaplanması ve sonrasında bu hastalığın giderek ilerlemesi olarak bilinmektedir. Böbrekler süzdükleri kanda toksin maddelerle bire bir temasta bulunduğu için bu organda iltihaplanması oldukça normaldir. Böbreklerde bu sıkıntının oluştuğunu fark etmeyen ya da bir şekilde erken müdahale edilmeyen kişiler de bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olan böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Bununla beraber kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı böbrek kistleri ve yüksek tansiyon gibi hastalığı bulunan kişiler de genel de böbrek yetmezliği de görülmektedir. Böbreklerin bu şekilde işlevleri bir şekilde kısıtlanır ve böbrek kendine düşen görevi bir süre yapamaz hale gelir. İltihapların ya da kistlerin çoğalması durumunda sonuçlar oldukça korkunç da olabilir. Böbrek rahatsızlıklarını anlayabilmek için ise kişinin yaşadığı belirtiler oldukça önemlidir. Bu belirtileri kişinin iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Belirtileri

Böbrek yetmezliği insanlarda iki şekilde görülmektedir. Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut böbrek yetmezliğinde kişi genel olarak hemen hemen diğer böbrek yetmezliği çeşidiyle aynı durumları yaşıyor diyebiliriz. Akut böbrek yetmezlikleri tedavisi mümkün olan böbreklerin kısa bir süre görevini yerine getirmediği durumlarda anlaşılır. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı bu hastalığa yakalandığını fark ettikten sonra doktora gidip gerekli testleri yaptırıp gerekli tedaviyi uyguladığında bu hastalık akut bir şekilde devam edebilir. Erken teşhis oldukça önemlidir. Böbrek yetmezliğinde kişi genel de bel bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder ve idrarında ise yanma ve ağrı oluşabilir. Bunun haricinde kişi de sık sık ateşlenmeler görülmektedir. Bu ateşlenme durumunda mutlaka müdahale edip ateşin düşürülmesine yardım olunması gerekmektedir. Böbrek yetmezliğinde kişi aynı zamanda sık sık yorgun bir halde olur. Bu da kandaki toksin maddelerin birikmesinden dolayı dolaşımın yavaşladığından meydana gelir. Bir şekilde solunum yolları da etkilenerek kişi nefes alıp vermekte sıkça zorlanabilir. Aynı zamanda böbrekler kemiklerin de güçlenmesinde rol oynadığı için rahatsızlığı durumunda kemikler de sık sık ağrılar da hissedilebilir. Ancak akut böbrek yetmezliğinde doğru müdahaleler sonucu tekrar kişi eski sağlığına ulaşır. Bu da kişinin bu hastalığı atlattığı anlamına gelir.

Diğer bir böbrek yetmezliği çeşidi ise kronik olarak görülmektedir. Adı üzerinde kronik olan bu rahatsızlık genelde geç müdahalelerin sonucunda oluşmaktadır. Ancak bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Kişinin böbreğini kaybetmesine kadar yol açabilir. Kronik böbrek yetmezliğinde hastanın idrar miktarı giderek azalır bunun sebebi ise kandaki maddelerin süzülmemesi ile idrarın az oluşudur. Toksin maddelerin kanda birikmesiyle beraber hastanın böbrek yetmezliği kişinin cildinin sararmasına da yol açabilir. Aynı zamana da akut böbrek yetmezliği ile de aynı belirtiler görülebilir. Kişinin vücudunda ödemler birikerek kişinin ellerinde ayaklarında ödem oluşmasına ve şişkinlik yaşamasına neden olur. Tansiyon yükselmesine de neden olan börek yetmezliği sonucunda doğru müdahaleler edilmediği takdirde kişinin hayati tehlikesi her zaman devam eder.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Tedavisi

Öncelikle hasta uzman bir hekime danışmalı ve bilmediği ilaçları ve kürleri tüketmemelidir. Bu ilaçlar işe yaramadığı gibi kanın temizlenmesinde de oldukça olumsuz bir yönde etki eder. Böbrek yetmezliği şüphesi ile giden kişi önce kan ve idrar testleriyle kesin bir tanı için yardım eder. Bu testler sonucunda alınan bilgilerle ve hastanın şikayetiyle beraber doktor kesin bir teşhis koyar. Bu teşhisler genelde ilk muayene de ortaya çıkmaktadır. Sonrasında doktorun da bilgileriyle iki ayrılan böbrek yetmezliğinde hangi kategoriye aitseniz ona göre bir tedavi yöntemi seçer. Bu tedavi yöntemleri de genelde aynıdır. Birinde kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı sıra da belirtileri daha az hissetmesine yönelik tedavi uygulanırken birine direkt olarak iyileşme tedavisi uygulanır. Ancak doktorun her iki hastaya verdiği tavsiyeler aynıdır. Kişinin öncelikle hangi yoldan bu hastalığa ulaştığını doktor saptar. Eğer kişi iltihaplanmalar sonucu böyle bir hastalığa yakalandıysa öncelikle bu iltihaplanmaların ortadan kaldırılması gerekmektedir ya da kişi eğer yüksek tansiyon sebebiyle bu hastalığa yakalandıysa buna uygun ilaçlar verilerek kişinin tansiyonunu kontrol altına alınır. Ancak herhangi bir durumda hala böbrekler görevini yerine getiremiyorsa Tıpın ilerlediği ve kesin bir çözüm getirdiği konulardan biri de kanın süzülmesinde yardımcı olmaktır. Bunun için üretilen diyaliz makinelerine kişi bağlanılarak kişinin kanının süzülmesinde yardımcı olur. Kanın süzülme işlemi artık günümüzde her ilde mevcuttur. Diyaliz merkezleri bizzat bu hastalarla bire bir ilgilenmekte ve hatta bulunduğu yerden hastaları da alıp kliniklere getirmektedir. Doktorların verdiği ilaçları zamanında kullanılan kişilerin bir çoğu bu hastalığı yenmiştir. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin giderek düşmesi durumunda da kişi basit bir operasyonla böbrek nakli yaptırabilir. Ancak uygun böbreğin bulunması her zaman olmayabilir bu nedenden dolayı böbrek yetmezliğine yakalanmadan önce kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kişi öncelikle sağlıklı beslenmeli olabildiğince toksin madde içeren besinler tüketmemelidir. Bununla beraber vücutta oluşan zehirli maddelerin doğru zamanda vücuda zararı dokunmadan bol bol su tüketmelidir. Bu su tüketimi böbrekler için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde kişi gerekli olan vitamin takviyelerini de doğal yollarla karşılamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ