Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BÖBREK YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yazımızda sizlere verecek olduğumuz bilgiler ve belirtiler yardımı ile böbrek yetmezliği konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk olarak, böbrek yetmezliği günümüzdeki en yaygın hastalıklardan biri olarak görülmektedir. Birçok vatandaşımız bu hastalıktan muzdariptir. Ancak hastalığın bu derecede yoğun görülmesinin yanı sıra, kronik olan böbrek sorunlarınız, böbrek yetmezliği sorunu olarak karşınıza çıkmayabilir.

Böbreklerimiz, kanımıza filtre görevini uygularken, kanda bulunan atıkları da temizlemeye yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir vücudumuzun varlığı için böbreklerimiz önemli bir rol oynamaktadır. Ancak yaşamımızı sürdürebilmemiz için tek böbreğimiz yeterli olacaktır.

Tek böbrek ile sağlıklı bir yaşamınızın olması mümkünken, böbreklerinizde oluşan sorunlarınızı herhangi bir tıbbi yardım almadan aşmanız mümkün değildir. Yapılmayacak olan tedaviler sonucunda, vücut fonksiyonlarınızın bir çoğunu yerine getiremeyecek duruma gelebilirsiniz. Ve bunun sonucunda hayatınızı tehdit eden sonuçlar ortaya çıkabilir.

Böbrek yetmezliği sorunu yaş, ırk farketmeksizin herkesin başına gelebilir. Böbrek hastalığına yazımızda sizlere maddeler halinde vermiş olduğumuz hastalıklar neden olmaktadır. Bunlar;

  • Şeker Hastalığı (Diyabet)
  • Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
  • Böbrek Taşı ve İdrar Yollarının Tıkanması
  • İdrar Yolu Enfeksiyonları
  • Genetik Hastalıklar
  • Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)

Böbrek yetmezliği konusu, kronik ve akut olmak üzere 2 farklı şekilde karşınıza çıkabilmektedir. Akut böbrek yetmezliği kronik böbrek yetmezliğinden farklı olarak, daha yavaş ilerlemektedir. Birçok durumda, kronik böbrek yetmezliğinin teşhisi zor yapılmakla birlikte, konuyla ilgili herhangi bir ağrı hissetmeksizin hastalığın varlığı tespit edilebilir. Bir diğer yandan, vücudumuzda biriken atıklar sorunu da ağrıya sebep olabilmektedir. Yazımızın devamında ise sizlere böbrek yetmezliği konusunda vücudumuzda görülen belirtiler hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

1.İdrarda Meydana Gelen Değişiklik

1

İdrarınızda meydana gelen değişiklik, börek yetmezliği konusunda en önemli belirtilerin başında gelmektedir. Böbreklerimiz idrar yolu ile, vücudumuzda bulunan atıkları dışarı atmaktadır. Bu nedenle idrarınızın renginde olan koyulaşma ya da normalinden daha açık olması, böbreklerinizde oluşan sorunun habercisi olabilmektedir. İdrarınızın renk değişikliğine ek olarak, böbrek yetmezliği konusunda en önemli uyarıcı idrardan gelen kandır. Ve ayrıca, çok sık idrara çıkmak ya da olağandan daha az idrara çıkma da böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer almaktadır. İdrarını tutamamak da böbrek yetmezliği belirtileri arasında sayılmaktadır.

2.Yorgunluk

kronik-yorgunluk-1

Günümüzde en çok karşılaştığımız sorunlardan olan yorgunluk, aynı zamanda böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer almaktadır. Bu konu ise, böbreklerimiz kan hücrelerimizin sürekli tazelenmesini sağlayan bir motor görevini üstlenmektedir. Böbreklerimizin bu önemli görevini yerine getirememekle birlikte bireyde yorgunluk baş göstermeye başlamaktadır. Kan hücrelerinin yenilenmemesi sonucunda, vücuttaki enerji miktarında azalışa neden olmaktadır. Bu konuda bireylerde oluşan bu yorgunluklar, genel ve yaygın bir şikayet olmasının yanı sıra, böbrek yetmezliği sorununun akıllara gelmesine neden olmaktadır.

3.Şişkinlik

nocanvas_hazimsizlik

Böbrek yetmezliği konusunda bir diğer belirti ise vücutta oluşan şişkinliklerdir. Böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer alan şişkinlik vücudumuzda sıvı ve idrar sorunu sonucunda oluşan şişkinliktir diyebiliriz. Şişkinlik bilinen adıyla, vücutta oluşan ödemlerdir. Bu nedenle vücudunuzun belirli bölgelerinde şişmeler meydana gelmektedir. Bazı durumlarda, kişiler vücutlarında meydana gelen bu şişkinlikleri kilo olarak algılamaktadır. Ancak yüzde ve diğer bölgelerinizdeki bu şişkinlik belirtiler böbrek yetmezliği belirtisi olarak sayılmaktadır. Bunlara ek olarak, kimi zaman bireylerin ayaklarında olan şişkinlik, kişilerin yürümelerini bile zorlaştırmaktadır. Bu durumda olan bireylerin, böbrek yetmezliği konusunda yardım almaları gerekmektedir.

4.Derideki Değişimler

ciltte-iğne-batması-gibi-kaşıntı

Böbrek yetmezliği konusunda bir diğer belirti ise derinizde meydana gelen değişikliklerdir. Böbrek yetmezliği konusunda yaygınlaşmakta olan hemen hemen herkeste etkisini göstermektedir. Vücudunuzda oluşan bu değişikler genellikle kendini kaşıntı olarak göstermektedir. Kaşıntının yanı sıra vücutta döküntüler de meydana gelmektedir. Böbrek yetmezliği ile oluşan kaşıntılar bazen derinden ve acılı bir şekilde olabilmektedir. Bazen bu belirtilen kaşıntılar daha uzun süreli olabilmektedir. Böbrek yetmezliği belirtilerinde deri değişikliği sonucunda derinizin renginde de değişiklik meydana gelebilir. Bunlar genellikle, sarı bir renk ya da kahverengi bir renk olarak karşınıza çıkabilmektedir. Derinizde meydana gelen bu değişikler böbrek yetmezliği belirtileri olarak sayılmaktadır.

5.İştahsızlık

Böbrek yetmezliği belirtilerinden bir diğeri ise iştahsızlık olarak belirtilmiştir. Böbreklerde oluşan sorundan dolayı kandaki toksin bileşiklerin ağzımızda bırakmış olduğu kötü tattan dolayı, yemiş olduğunuz yemeklerin tadını farklı algılayabilirsiniz. Bu da zamanla yeme içme bozukluğuna ve iştahsızlığa neden olmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra böbrek yetmezliğinde, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar da olabilmektedir. Yeme içme konusunda oluşan bu sorunlar böbrek yetmezliği belirtileri olarak sayılmaktadır.

6.Göğüs Sıkışması ve Ağrıları

gogus-agrisi

Böbrek yetmezliği belirtilerinde en son belirti olarak sizlere kalp sıkışması ve kalp ağrıları etkilerinden bahsedeceğiz. Vücudumuzda biriken sıvılar, kalp zarının çevresinde ve karaciğer zarının çevresinde birikmelere neden olmaktadır. Bu birikmeler sonucunda ise göğsünüzde ağrı, sıkışma ve nefes zorluğu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca böbrek yetmezliği sonucunda, böbreklerin kanı temizleme işlevlerini yerine getirememek ile birlikte kanda fazla potasyum bulunması kalp yetmezliği sorunlarına da neden olmaktadır. Böbrek yetmezliği belirtilerinde bunlara ek olarak kalp ritminin değişmesine neden olmaktadır.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu maddeler ile sizlerde böbrek yetmezliği belirtilerini öğrenebilirsiniz. Ancak bu belirtilere sahipseniz ilk olarak tıbbı bir yardım almanız gerekmektedir. Böbrek yetmezliği tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak sizlerin düşündüğünden daha zorlu bir süreç içerisinde de geçebilmektedir. Böbrek yetmezliği teşhisinden sonra ise, doğru ve düzgün tedavi ile birlikte hastalık yok edilebilir veya hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

Böbrek yetmezliği tedavi edilmediği takdirde, böbrek yetmezliği ölümle bile sonuçlanabilecektir.

Böbrek yetmezliği belirtilerinde, en önemlisi vücutta atık ve sıvı birikimini yönetmektir. Bu konuda alınacak olan tüm önlemler bu konu hakkında olmalıdır. Böbrek yetmezliği konusunda yazımızda sizlere vermiş olduğumuz tüm bilgilere ek olarak, mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırız. Belirtileri taşıyan bireylerin tıbbı yardım ile hastalığı erken teşhis ile fark ederek, tedavi olması daha sağlıklıdır.

Böbrek yetmezliği rahatsızlığınız var ise, ilaçlarınızı düzenli olarak almanız gerekmektedir. Ayrıca, düzenli bir yemek alışkanlığına sahip olmalı ve kan şekerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer alan kan basıncınızı ise düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumu böbrek yetmezliği belirtileri ve bu konu hakkındaki açıklamalar ile birlikte sizlerde erken teşhis ve doğru, bilinçli tedavi ile sağlıklı bir vücuda ve sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.