Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbrekler, vücudun elektrolit ve su dengesini düzenlediği, kandaki asit baz dengesini sabit tutan, kan içerisindeki ve idrar yolundaki biriken toksinlerin vücuttan atılması ile görevli olan organımızdır. Ve bilindiği üzere toksinler zehirleyici etkisi olan zararlı  maddelerdir. Böbrekler işlevini yerine getiremediği durumlarda ciddi zehirlenmelere neden olurlar bu durum ölüme dahi sebep olabilir. Böbrekler dış etkenlerden en kolay etkilene organdır. Organlarımızı korumak ve güvence altına almak ve tüm hayatımız boyunca dikkatli olmak zorundayız.

Tabii ki doğru beslenme ile böbreklerimizin ömrünü uzatabilir sağlıklı çalışmalarına katkı sağlayabiliriz. Ciddi böbrek rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmamak için, böbreklere yönelik detoks uygulamalı ve böbreklerimizi düzenli olarak temizlemeliyiz biz bunları doğru ve sağlıklı besinler tüketerek yapmamız muhtemeldir.

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Su

fft99_mf5612946

Su her zaman hayati önem taşır çünkü insan vücudun %60 ‘nın su olduğu düşünülürse bu durum daha iyi anlaşılır. Böbreklerimiz iyi çalışabilmesi ve işlevlerini yerine getirebilmesi için su tüketimi önemlidir. Böbreklerimiz çok sayıda kılcal damarlardan oluşuyor ve bu ince damarlar her bir kan atışında kanımızı süzerek zehirli maddeleri kanımızdan ayrıştırır. Bu zararlı maddeleri gün boyu tükettiğimiz su yardımıyla vücuttan dışarı atıyor. Böbrekleri koruyabilmek için sağlıklı bir insan ortalama 2-2,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Yaz günlerinde terleme arttığı için su alımını da artırmak gerekir.

Böbrekler, vücuttaki toksik attıkları süzebilmek için suyun yardımına ihtiyaç duyar. Ne kadar çok su tüketimi olursa, böbreklerin işlevini yerine getirmesi de daha iyi olur. Vücutta fazla su varlığında böbrekler optimal çalışıyor ve fazla su ile birlikte zararlı maddeleri atar. Su alımı azaldığında vücut suyu tutar ve idrar oluşumu azalır, bu durum böbreklerin iyi çalışmasına ve fonksiyonlarına olumsuz etkisi olmaktadır.

2. Yoğurt

evde-yogurt-yapimi-2

Yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri probiyotik olmaları, kalsiyum ve D vitamini içeriği ile böbrek sağlığında önemli bir yere sahiptir. Yoğurt ve benzeri ürünlerin barındırdıkları yararlı bakteriler böbreği birçok hastalığa karşı korur. Yemek sırasında tüketilen yoğurt  böbreğin doğal ilacıdır, börek sistemini düzenler ve iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Taze sebze ve meyve ile karıştırılınca da C vitamini  ve mineral etkileriyle  birleşince böbrek fonksiyonlarına olumlu etkiler sağlar.

  3. Elma

TATLI-ELMA

Özellikle belirtmek gerekirse kırmızı elma , böbrek hastalıkları tedavisinde çok büyük destek sağlamakla birlikte hastalıklara yakalanma konusunda da tam bir kalkan görevi üstlenmektedir. Elma

lif oranı yüksek olduğu için süzme faaliyetini gerçekleştirmeye yardımcı olur. Aynı zaman da  anti – infıamatuar özellikler ile kabızlığı önler , kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarına yardımcı

olur ve kanser hastalığı riskini azaltır. Böbrek dostu olan elma suyu veya  günde orta boy bir elma yemek böbrek sağlığı için çok  önem arz eder.

5. Kızılcık

kizilcik

Kızılcık bir çok önemli rahatsızlığa iyi geldiğini biliyoruz ve bunun yanında böbrek taşlarına da çok faydalıdır.Bitki antioksidan tesiri hücrelerin tahribatını engeller  ve bedeni kuvvetlendirir. Kızılcığın , bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engeller, idrardaki asit seviyesini yükselterek böbrek taşlarına karşı önlem alır. Kızılcık bitkisini bir çok şekilde meyve,  meyve suyu, marmelat, reçel, gibi tüketebilirsiniz. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız hekime danışmadan kullanmayın. Dengeli tüketilmesi önerilir.

6. Yaban Mersini

indir (22)

Yaban Mersini  yaprakları ile demlenen çay muazzam bir tada sahiptir ve idrar yolları için antiseptik görevi görür farklı tedavilerde de kullanılmaktadır. Yaban Mersini lif, C vitamini ve inflamasyonu doğal bileşiklerden oluşur. Yaban Mersinin ciddi yan etkileri vardır, bu nedenle hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Meyvesi pişmiş ya da çiğ tüketilebilir.

 7. Pirinç

PİRİNÇ

Pirinç böbrek sağlığımız için önemli bir besindir. Düşük oranda potasyum içerir ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi temin eden bir karbonhidrattır. Potasyum vücut için gerekli bir mineral olmasına rağmen fazlası böbrekler tarafından filtre edilerek  vücuttan atıldığından böbrekleri yorar. Düşük potasyum içerdiğinden nişastalı karbonhidratlara alternatif varsayılır. Diyabet hastaları pirinç tüketiminden uzak durmalıdır.

 8. Isırgan Otu

ısır3

Isırgan otu böbrekler için şifalı bitkiler arasında yerini almış. Gut rahatsızlığı, ödem, idrar problemleri ve daha birçok rahatsızlığın önüne geçer. Böbreklerde toksin birikmesini önler. İdrar problemleri için tavsiye edilir ancak  böbrek rahatsızlığı olan kişilerin  hekime danışmadan tüketmemesi önerilir. Böbreklerin çalışmasını hızlandırmada çok etkilidir. Isırgan otu çayı veya tenür olarak tüketilebilir.

 9. Ada Çayı

ada-cayi-neye-iyi-gelir

Adaçayı, sindirim sistemini düzenler , kan dolaşımını hızlandırır, vücudu güçlendirir, mide bulantılarını önler sinirleri yatıştırır ve en önemlisi böbreklerin iyi çalışmasını sağlar. Adaçayı  tüketmek böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemeklerden sonra içilen bir fincan adaçayı böbrekler için iyi olacaktır.

 10. Karahindiba

maxresdefault

Karahindiba içeriğinde A, B, C, demir potasyum ve çinko barındırır. Böbrek rahatsızlıklarında önerilen bir bitkidir. Böbreklerden iyot ve su uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Mutlaka doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

11. Ayrık Otu

Urun_569_1424089572_4

Ayrık otu çok önemli bir idrar sökücüdür. Bu amaçla kullanıla çoğu ilacın içeriğinde vardır. Aynı zamanda böbrek iltihabı, kum ve taşlardan kurtulmada etkilidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.