Böcek ısırıkları ve sokmaları hafif reaksiyonlara sebep olurlar. Genellikle kızarıklık, kaşıntı, batma ya da küçük bir şişlik gibi oluşumlar gözlenir. Nadiren, böcek ısırıkları ve sokmaları arı, eşek arısı, yaban arısı, ateş karıncası veya bir akrep ısırığı gibi, şiddetli tepkilere yol açabilir. Ayrıca bazı böceklerin de hastalık taşıyor olabilme ihtimali bulunmaktadır. Böcek ısırması durumunda oluşabilecek hafif bir reaksiyon için alınması gereken önlemler arasında;

 • Daha fazla böcek ısırığından kaçınmak için güvenli bir bölgeye gidin.
 • Gerekirse iğneyi çıkarın.
 • O bölgeyi sabun ve su ile yıkayın.
 • Soğuk kompres uygulayın. Soğuk su ile nemlendirilmiş ya da buz dolu bir bezi ısırığın olduğu bölgede tutun. Bu işlem ağrı ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer oluşan yara kol veya bacak üzerinde ise onu yüksek bir seviyede tutarak kan akışını azaltın.
 • Yaralı bölgeye krem, jel ya da losyon uygulayın. Hydrocortisone, lidokain ya da pramoksin gibi ağrı kontrolü için tavsiye edilen merhem ürünleri kullanın. Kalamin losyonu gibi kremler kullanın veya yulaf ezmesi ya da kabartma tozu içeren karışımlar kullanarak kaşıntıları önleme yoluna gidin.
 • İbuprofen ya da acetaminophen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanın.

Genellikle, bir böcek ısırığı veya sokması için oluşan belirtiler bir veya iki gün içinde kaybolur. Eğer belirtiler küçük olsa bile çeşitli endişeleriniz varsa doktorunuza başvurun.

Böcek Isırığı Neden Olur?

Çoğu böcekler teşvik edilmedikleri sürece insanlara saldırmazlar. Birçok sokma çeşidi savunma amacı içermektedir. Böcek ısırıkları genellikle yuvalarını veya kovanlarını korumak amacı ile veya kaza ile dokunulduğunda veya rahatsız edildiğinde gerçekleşir. Yani kovanlar veya yuvalar herhangi bir şekilde rahatsız edilmemelidir veya yaklaşılmamalıdır. Böcek ısırığında zehri protein ve diğer maddelerden oluşmakta olduğundan dolayı, ısırılan kişinin alerjik reaksiyonları tetiklenebilir. Isırık olan yerde acı, kızarıklık ve şişlik oluşumu gözlenir.

Arılar, eşek arıları ve yangın karıncalar Hymenoptera ailesinin birer üyeleridir. Bu türlerin ısırıkları veya sokmaları onlara alerjisi olan insanlarda ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Arı sokmasından ölüm oranı yılan sokmasından kaynaklanan ölüm oranına göre 3-4 kat daha fazladır. Arılar, eşek arıları ve ateş karıncalarının sebep olabilecekleri yaralar oldukça değişiklik göstermektedir.

Böcek Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Böcek sokmasının belirtileri böcekler ile örümceklerin sokmalarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak böcek sokması, ağrı, şişlik, kızarıklık ve etkilenen bölgeye kaşıntı gibi sonuçlar doğurabilir. Ciltte çatlaklar oluşur ve enfekte olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, bu lokal enfeksiyon şiddetli olur ve selülit olarak bilinen bir duruma neden olabilir.

 • Eğer alerjik bir durumunuz söz konusu ise böcek ısırığı veya sokması sonucu acil yardıma ihtiyaç duyacağınız şiddetli bir reaksiyonla karşılaşabilirsiniz. Bu durum anafilaksi olarak bilinir.
 • Şiddetli reaksiyon belirtileri arasında; kurdeşen dökmek, hırıltı, nefes darlığı, bilinç kaybı ve hatta ölüm gibi durumların 30 dakika içerisinde gerçekleşme ihtimali vardır.
 • Eşek arısı tarafından sokulmak veya yüzlerce ya da binlerce arı tarafından sokulmak kas yıkımına ve böbrek yetmezliği ile birlikte gelen ölüme sebep olabilmektedir.
 • Yangın karıncalarının ısırıkları genellikle çok kaşıntılı ve acı verici bir ağrıya sebep olduğu gibi bir sivilce veya sivilce benzeri bir şeyin üretilmesine de sebep olabilir.
 • Her karınca ısırığı bireysel ya da küçük kümeler halinde görülür ve küçük bir irin alanı olarak gelişim gösterir.

Böcek Isırığının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Isırık veya sokmanın reaksiyonlarını gözlemleyerek teşhis yapmak için geçmiş dönemde gerçekleşen böcek ısırıklarına bakılır. Bunun için doktorunuz vücudun çeşitli yerlerinde acı, ısırık veya etkilerini aramak için fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Eğer bir bit ısırığı veya böcek ısırığı gibi bir örneği doktorunuza gösterebilirseniz, teşhis işleminin gerçekleşmesi için büyük bir kolaylık sağlayarak, tedavi işlemine başlanacaktır. Ayrıca cilt, solunum sistemi, kardiyovasküler sistem muayenesi ve ağız içinin incelenmesi hem teşhis hem de tedavi yöntemini belirlemek için oldukça önemlidirIsırma veya böcek sokması ile bulaşan hastalıkları belirlemek için, genellikle kan testleri gereklidir; bir kez kesin tanı yapılmasının ardından tedaviler başlatılacaktır.

Böcek Isırığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu böcek ısırıkları ve sokmaları ısırık alanı ile sınırlı olduğu bölgede küçük reaksiyonlara yol açabilir. Genellikle evde tedavi işlemleri ile tedavi edilebilir. 

 • Böceği Uzaklaştırın: Eğer bir böcek ısırığına maruz kaldıysanız böceği ve bıraktığı kalıntı ile birlikte zehri de cildinizden uzaklaştırın. Böceği uzaklaştırırken cildinize daha da fazla yayılmasını engelleyin ve herhangi bir zehir kesesi kalmadığından emin olun.
 • Temel Tedavi: Çoğu böcek ısırıkları ve sokmalarının sebep olduğu kaşıntı ve şişlikler genellikle birkaç saat içinde düzelir. Ayrıca küçük çaplı böcek sokmalarını tedavi edebilmek için, sabun ve su ile etkilenen alan yıkama, azaltmak için etkilenen bölgeye soğuk su ile soğuk kompres yapılmalıdır. Enfekte olmuş bölgeyi tırnaklar ile çizmemek gerekir.
 • Ek Tedavi: Eğer ısırık veya sokması ağrılı veya şişmiş ise dondurulmuş bezelyeden oluşan bir paketi, bir havlu ile sarın ve şişliğin üzerine yerleştirin. Ağrı kesiciler, parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler alın. Etkilenen alan üzerine (% 1) lokal anestezik, antihistaminik veya hidrokortizon gibi hafif kaşıntıyı önlemek için satılan sprey yada kremlerden kullanın.

Böcek Isırığına Ne İyi Gelir?

Böcek ısırığının etkilerini geçirmek için kullanabileceğiniz pek çok ek tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında;

1.Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi tahriş olmayı engelleyici özellikleri ile kaşıntı ve şişliği rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir kapta bir karışım oluşturmak için yulaf ezmesi ve suyu eşit miktarda karıştırarak bir hamur yapın. Yaklaşık on dakika boyunca cilt üzerinde bir bez ile yapışık tutunuz. Sonrasında o bölgeyi su ile durulayın.

2.Ezilmiş Buz

Crushed ice on white - selected focus

Soğuk hava iltihabı azaltır. Eğer sadece kısa süreli bir rahatlama istiyorsanız soğuk hava takviyesi ile deriyi uyuşturun. Soğuk bir paket kullanarak veya bir çanta ezilmiş buz ile bir sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntıyı rahatlatabilirsiniz. Cildinizin zarar görmesini önlemek için buz ile cildinizin arasında bir bariyer görevi görmesi için bez koymanız gerekebilir.

3.Bal

b3

Balın birçok antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bu tatlı madde evde tedavi yöntemi meraklıları için yaygın bir seçimdir. Çeşitli hastalık ve sokmalar için balın her gün kullanımını destekleyen yüzlerce örnek vardır. Kaşıntılı bir cilt için küçük bir damla bile büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

4.Aloe Vera

b4

Ortak bir ev bitkisi olarak kullanılan aloe vera, raf dekorasyonunun ötesinde çok büyük faydalar içermektedirAloe vera; sedef hastalığı, uçuk, kabızlık ve daha fazlası için bir tedavi olarak potansiyel kullanımının olması güçlü bir kanıttırJel halinin anti-enflamatuar özellikleri vardır ve küçük yaralar veya enfeksiyonları iyileşmek için yardımcı olabilir. Bir böcek ısırığı iyileşmek için iyi bir alternatif görevi görmektedir. Bunu denemek için tahriş olmuş bölgeye bu bitkinin jel halini uygulayın.