Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Boğaz ağrısı hepimizin genelde kış aylarında başına gelen bir durumdur. Boğaz ağrısının en çok görülen nedenleri soğuk algınlığı ve griptir. Boğaz ağrısı burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ve pek çok vücut halsizlikleri gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Boğaz ağrısını en önemli nedenlerinden biri boğazımızda oluşan virüslerdir. Boğaz ağrısı soğuk algınlığı, kızamık, su çiçeği, mononükleoz gibi virüs ve bekterinin oluşturduğu hastalıklarda görülür. Boğaz ağrısı pek çok kişi için sorn yaratan bir durumdur. Çünkü boğaz ağrısı oltuğunda yutkunma zorlanır. Ancak boğaz ağrısının bir zararı yoktur ve yaklaşık bir hafta sürer. Eğer çok şiddetli bir ağrı hala devam ediyorsa, nefes almada ve yemek yemede çok zorluk çekiyorsanız, tükürük ve balgamda kan, uzun süren ses kısıklığı, gözlerde içe çökme, şiş bir boğa gibi şikayetleriniz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Boğaz ağrısı kişiden kişiye kontaminasyon yolu ile geçer. Bu enfeksiyon en sık nedeni bakteriler ve virüslerdir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

1. Ada çayı

adaçayı

Boğaz ağrısında yani soğuk algınlığı gibi hastalıklarda akla gelen ilk kolay yöntemdir. Ada çayı boğazdaki bakterileri öldürür ve boğazınızı yumuşatır. Bu da kısa sürede boğaz ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur. Eğer ada çayına bir kaç damla limon suyu eklerseniz C vitamini de almış olursunuz. Çayı hazırlamak için öncelikle bir su bardağı suyu bir cezvede daha sonra aktardan temin edebileceğiniz ada çayından iki kaşık suya ekleyin daha sonra bu ada çayını beş dakika demlenmesi için bekleyin ve çayı süzün. Eğer ada çayını beş dakikadan daha fazla bekletmiş iseniz çay acı bir tat alabilir.

2. Ballı Karabiber

ballı karabiber

Ballı karabiber eski bir yöntem olup çok da faydalı bir yöntemdir. Bir tatlı kaşığı balın üzerine bolca karabiber ekleyin. Daha sonra bu karışımı günde üç kez uygularsanız boğazlarınız yumuşayacaktır ve ağrımayacaktır. Karabiber boğazınızdaki bakterileri öldürür bal ise boğazınızdaki acıyı alır bu şekilde daha rahat yemek yiyebilirsiniz. Bu karışımı eğer  öksürüyorsanızda kullanabilirsiniz.

3.Tuzlu Su

tuzlu su

Bir bardak saf suya bir çay kaşığı tuz ekleyip eriyene kadar karıştırın. Daha sonra bu suyu gargara yapın. Suyun ılık olmasına dikkat edin. Çünkü soğuk su boğazınızı daha da çok sertleştirebilir.

4. Limon ve Elma Sirkesi Çayı

elma sirkesi çayı

Bu çayı yapmak için öncelikle bir bardak suyu ısıtın. Su kaynama başladığından itibaren suya yarım limon suyunu ekleyin. Daha sonra bir yemek kaşığı sirkeyi ilave edin. Hazırladığınız bu limonlu sirkeyi bir fincana koyun ve koyduktan sonra biraz bal ekleyin. Bu karışıma isterseniz bir çay kaşığı kırmızı biber ekleyin. Kırmızı biber boğazınızdaki mikropları öldürmeye yardımcı olacaktır.

5. Havuç ve Nane Suyu

havuç suyu

Bir adet orta büyüklükteki havucu yaklaşık üç nane yaprağıyla beraber blenderdan geçirin. Daha sonra içine bir iki damla limon suyu ekleyin. Bu içecek hem boğazlarınıza hemde vücudunuzdaki ağrılara iyi gelecek. Bu şifalı içeceği her gün içmeniz sizin gün içinde metobolizmanızı hızlandıracaktır.

6. Ananas, Elma Ve Sarımsak Suyu

ananas

Öncelikle iki dilim ananası ve elmayı blenderdan geçirin daha sonra bir diş sarımsağı ekleyin. Bu içeceğin içinde bulunan sarımsak olduğu için tadı biraz garip gelebilir ancak sarımsak boğazınızdaki ağrılara birebir olacaktır.

7. Zencefil, Tarçın Çayı

zencefil tarçın

Bu çayı hazırlamak için öncelikle bir tutam zencefili rendeleyin. Bu rendelenmiş zencefilin içine bir çay kaşığı tarçın, bir limonun suyu ve limon kabuğu ekleyin. Üzerine yarım fincan su ekleyin ve bu malzemeleri yaklaşık 15 dakika kaynatın. Zencefil şifalı bir bitki olduğundan dolayı boğazınızı hem yumuşatır hemde ağrılarından kurtarır.

8. Buhar

buhar

Buhar tedavisi kolayca boğaz ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Orta büyüklükteki bir tencereye yaklaşık üç parmak kadar su koyun. Su kaynamaya başladıktan sonra bu buharnını yaklaşık 15 dakika kadar çok derin olmadan içinize çekin. Daha sonra boğazınızın yumuşadığını ve ağrıdan kurtulduğunu fark edeceksiniz.

9. Karanfil

karanfil

Kurutulmuş olan karanfillerden yaklaşık dört beş tane ağzınıza atın ve karanfilin suyunu emin. Karanfilin içinde ‘öjenol’ adlı bir bileşen olduğundan dolayı boğazlarınıa iyi gelecektir.

10. Karbonat

karbonat

Karbonat pek çok şeye iyi geldiği gibi boğaz ağrılarına da iyi gelmekte. Karbonat hem boğazdaki bakterileri öldürüyor hem de ph dengesini sağlayor. Bu karbonatlı suyu hazılamak için öncelikle bir bardak suyu kaynatın. Kaynatılmış olan suyun içine yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu karışımın erimesi için bolca karıştırın. Daha sonra bu su ile ağzınızı gargara yapın. Bunu günde üç kez tekrarlayabilirsiniz.

11. Nar

nar

Tüm hastalıkların tedavisinde kullanılabilen nar boğaz ağrısında da kullanılabiliyor. Narı blenderdan geçirin ve içecek olmasını sağlayın ve bu şifalı içeceği için. Daha sonra blenderdan geçirmiş olduğunuz narların kabuğunu 15 dakika boyunca kaynatın ve süzün. Bu süzmüş olduğunuz naz kabuğu çayını ister içebilir isterseniz boğaz gargarası olarak da kullanabilirsiniz.

12. Hatmi Bitkisi

hatmi çiçeği

Genellikle yaz aylarında olan halk arasında gül hatmi olarak da bilinen bu bitki pek çok tedavide yer aldığı gibi boğaz ağrılarında da birebir. Mevsiminde toplanan yaprakları ve kökünü hem kurutularak çay halinde içilebilir hem de boğaz gargarası olarak kullanabilirsiniz. Doğal bir yöntemle boğaz ağrılarından kurtulmuş olursunuz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.