Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Enfeksiyonları için Doğal Tedaviler

Boğaz ağrısı genel vücut sağlığınızı kötü yönden etkileyen bir hastalıktır. İnsanı yutkunurken, nefes alırken büyük bir acıya ve bu acı ile birlikte kuvvetli bir ağrıya sebep olur. Hissedilen bu ağrı bir boğaz iltihaplanmasının veya soğuk algınlığının habercisi olabilir. Boğaz ağrısını hiçbir ilacı kullanmadan sadece doğal yolları kullanarak hastalığı etkili bir şekilde iyileştirmesine yardımcı olacak doğal tedaviler bulunuyor.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Doğal Tedaviler

1. Karanfil

Hissettiğimiz acıyı dindirmek için birkaç tane karanfili ağzımıza atarak çiğneyebiliriz. Böylece hem boğaz acımızı hafifletir hem de oluşabilecek enfeksiyonları engellemiş oluruz.

2. Çemen

Onlarca tıbbi çalışmalar sonucunda çemenin boğaz ağrısının iyileşmesinde büyük bir rol oynayabileceği ortaya çıkmıştır. Boğazdaki iltihabı durdurma özelliğine sahiptir. Ayrıca çemen, tüm vücuda fayda sağlar.

3. Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç, Anadolu’da uzun zamandır boğaz ağrısı için kullanılan bir bitkidir. Bu bitkiyi yaprak veya toz halinde aktardan temin edebilirsiniz. Kaygan Karaağacı toz yerine yaprak halinde bulabilirsiniz daha faydalı olur. Toz olarak veya yaprak olarak kaynar suyun içine atarak kaygan bir jel haline gelmesini bekleyip içebilirsiniz. Boğaz ağrısını hızlı bir şekilde geçirecektir.

4. Karbonatlı Su

Boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz en iyi doğal yol karbonatlı su ile gargara yapmaktır. Karbonatlı su ile yapılan gargarayla boğazdaki mikropları yok edecek ve boğaz ağrınız dinmeye başlayacaktır.

5. Nane

Son derece etkili bir bitki olan nane her evde bulunan bir bitkidir. Nane boğazdaki tüm bakterileri yok edebilir. Böylece hem boğaz ağrınız dinecek hem de yenilenmiş bir nefese sahip olmuş olursunuz.

6. Papatya Çayı

Bitki çaylarından papatya çayı evde bulabileceğiniz veya kolayca temin edebileceğiniz ve boğaz ağrısı için oldukça etkili olan bir bitki çayıdır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan papatya çayı aynı bir ilaç edasıyla boğaz ağrısını hafifletir. Boğaz ağrınızdan dolayı nefes almakta zorlanıyorsanız papatya çayının dumanını içinize çekebilirsiniz. Boğaz ağrısını iyileştirmek dışında ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

7. Meyan Kökü

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu meyan kökünün boğaz ağrısına karşı kullanılabileceği bulunmuştur. Birçok doktor hastalarına boğaz ameliyatından sonra meyan kökü kullanmalarını önerir.

Boğaz ağrısı için bir miktar su ile birlikte meyan kökü kaynatılır ardından bu karışım ile gargara yapılır.

8. Sebze Suyu

Malzemeler: 

  • 1 diş sarımsak,
  • 4 tane kereviz sapı,
  • 2 tane havuç
  • 1/4 rezeneyle

Hazırlanışı: 

Bütün malzemeleri blendırın içine atın ve güzel bir şekilde karıştırın ardından günün 2 ayrı zamanında için.

Farklı bir karışım olan 1 diş sarımsak, 1 tane soğan ve bir avuç boyutunda maydanozu önce suyun altında iyice yıkadıktan sonra hepsini bıçak ile dilimleyin ve blendırın içine atıp karıştırmaya başlayın macun gibi oluncaya kadar blendırda karıştırmaya devam edin ve bu karışımı sadece günde 1 kere almanız yeterlidir.

9. Hatmi Kökü

Hatmi kökü kolayca aktardan temin edebileceğiniz boğaz ağrısına iyi gelen bir bitki olmasının yanı sıra balgam sökücü olarak kullanılabilir, halsizliğe karşı vücudu ayakta tutar ve rahatlık verir, soğuk algınlığı ve nezle içinde kullanılabilir baş ağrılarına karşı, meninin artmasına karşı iyi gelir. Hatmi kökünü evinizdeki çaydanlığın dem kısmına koyup ve aynı çay yaparmış gibi demleyip içebilirsiniz. Bu karışımı bir gün içerisinde 3 veya 4 yudum ile içerek boğaz ağrınızı çok kısa bir zaman ile iyileştirecektir.

10. Nar Kabuğu

Nar kabuğunda bulunan bazı bileşenler boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonlarına sebep olan mikropların işlevini azaltarak boğaz ağrısını iyileştiriyor. Narı kurutarak çay olarak kullanmak narı açıp yemekten çok daha faydalı ve sağlımız için daha yararlıdır.

Önceden kurutulmuş nar kabuğunu çay kaşığı aracılıyla tam 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunun üstüne 1 su bardağı ılık su katarak kapalı bir fincan eğer varsa cam fincanda tam olarak 10 dakika boyunca demledikten sonra içebilirsiniz ve boğaz ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

11. Ekinazya Çayı

Ekinazya bağışıklık sistemini güçlendirilmesiyle bilinen bir bitki olup hem boğaz ağrısı hem de soğuk algınlığına karşı en çok tavsiye edilen bitkilerden biridir. Ekinazya’nın bakterileri yok etmesi ile vücudu dinç tutup kuvvetlenmesini sağlamak özelliği bulunmuyor. Bu sebepten dolayı hastalık belirtisi görülmeye başlandığında alınması etkisini daha iyi göstermesini sağlar.

12. Adaçayı

Birçok yararı olan ada çayı antiseptik özelliği ile bilinir. Adaçayı boğaz ağrısına ve iltihaplanmalara iyi gelir. Tahriş olmuş alanları rahatsızlık hissini giderip orayı korumayı aldığı gözlemlenmiştir. İltihabın hafifletilmesi için adaçayının saatte bir içmek veya gargara yapılması gerekir. Her zaman sıkça adaçayı içilmesi zararlı olabileceğinden doktor tavsiyesi üzerine içilmesi daha uygun olur.

13. Bal

Anadolu’da uzun bir zamandır öksürük ve boğaz ağrısı için kullanılan bal günümüzde halen halk arasında en çok tavsiye edilen bir tedavidir. Boğaz ağrısını geçirmek için ballı çay ile karıştırarak içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.