Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Enfeksiyonu Nedir ve Neden Olur?

Boğaz iltihabı, yani enfeksiyonu ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gerçek bir hastalık özelliği taşımamaktadır. Boğaz iltihabı gerçek bir hastalık özelliğinden ziyade sadece anatomik bir hastalık olmaktadır. Çünkü insanların vücut yapısında boğaz olarak bilinen tek bir organdan bahsedilmez. İnsan vücudunda yer alan boğaz, vücudun sadece tek bir alanını oluşturmaktadır ama boğazın yer aldığı alanda bulunan birçok organ yer almaktadır. Eğer boğazınız ağrıyorsa, sadece boğaz organı değil, boğazında arasında bulunduğu birtakım organlar da aynı şekilde olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu organlara da virüs bulaşmaktadır. Boğaz kısmında ortaya çıkan hastalıklara, üst solunum yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu halk arasında boğaz enfeksiyonu olarak düşünülmektedir. Boğaz enfeksiyonu rahatsızlığı genel olarak hasta ile yakın temasta olunması durumunda bulaşmaktadır. Boğaz iltihabı hastalığa geçişte bir aşama ya da bir basamaktır. Boğaz iltihabı hasta olan kişi ile yakın temasta bulunulmasından sonra bulaşır ve enfeksiyon kaynaklı rahatsızlık veren bir aşamadır. Boğaz iltihabından sonra hastalık birden fazla ve sık sık hapşırma, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Boğaz Enfeksiyonun Belirtileri

Enfeksiyondan kaynaklanan çoğu hastalığın yüzde seksen gibi yüksek bir oranı virüs ile ortaya çıkmaktadır. Adenovirüs adı verilen ve çok sık görülen viral, boğaz iltihabının en büyük sebebi olmaktadır. Bu virüsün size geçmesi sonucunda boğazınızda şiddetli bir ağrı olur ama boğazda kızarıklık ortaya çıkmaz. İnfluenza adı verilen bir başka virüsün bir kişiye bulaşması sonucunda baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi, baş ağrısı ya da genel olarak vücut ağrısı gibi birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler sonucunda farenjit hastalığı da ortaya çıkmaktadır.

Boğaz enfeksiyonları virüs ve aynı zamanda bakterilerin insanlara çeşitli sebeplerle bulaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Boğaz iltihabı sonucu ortaya çıkan birçok hastalıkta ilaç tedavisi gerekmemektedir ama belirtisi boğaz enfeksiyonu olan ciddi hastalıklar da görülmektedir. Boğaz iltihabının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin en sık görülenleri ise, boğaz kuruluğu, boğazda ortaya çıkan kızarma, şişme, acı, iltihap, yutkunmada zorlanma, boğaz ağrısı, bademcik bölgesinde şişme, kızarma, boyunda ve kulakta şiddetli ağrı, hırıltılı, boğuk, kısık ses gibidir.

Boğaz Enfeksiyonu Neden Olur?

Boğaz iltihabının ortaya çıkmasında birtakım sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler ise aşağıdaki gibidir,

1.Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarının ilk başlangıç belirtisi boğaz iltihabı olmaktadır. Enfeksiyonun birçok çeşidi bulunmaktadır ve aynı zamanda çok kısa sürede, güçlü bir şekilde bulaşma özelliği bulunmaktadır. Özellikle havaların soğuması ile birlikte çok daha kolay bir şekilde çoğalırlar. Boğazla ilgili her türlü hastalığın sebebi enfeksiyondur. Boğaz iltihabına neden olan virüsten kaynaklanan başka hastalıklar da bulunmaktadır. Bu hastalıklar,

 • Bademcik İltihabı (Tonsilit): İnsan vücudunda yer alan boğaz kısmında bulunan bademciklerin üzerinde nokta şeklinde ya da geniş bir alana yayılma özelliği bulunan beyaz iltihap ortaya çıkmaktadır.
 • Faranjit: Virüs kaynaklı, boğaz iltihabı ile başlayan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Farenjit ağız ya da ağız gerisinde yer alan bölgede iltihabın ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda farenjit hastalığı bakteri kaynaklı olarak da ortaya çıkmaktadır.

fft99_mf5281903

 • Gırtlak İltihabı (Larenjit): Gırtlak iltihabının en sık görülen etkisi ses kısıklığına neden olmasıdır. Gırtlak iltihabının insan vücudunda meydana geldiğini gösteren çok bariz bir şekilde kendini belli eden bir öksürüğün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
 • Kızamık: Kızamık hastalığının başlangıç belirtileri nezle ile bazı noktalarda benzerlik göstermektedir. Kızamık hastalığına yakalanmamak için aşı olabilirsiniz ama bir kere kızamık hastalığı geçirdikten sonra insan vücudu hastalığa karşı bir bağışıklık kazanmaktadır. Eğer kızamık hastalığına karşı bağışıklık kazanmamış kişiler, kızamık hastalığı virüsüne çeşitli sebeplerle maruz kalırsa yüzde doksan gibi büyük bir oranda hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır.
 • Suçiçeği: Bulaşıcı hastalık grubunda yer alan suçiçeği, kaşıntılı kızarıklıklar olan ilk belirtisi ile kendini belli eder. Genel olarak çocuklarda, yetişkinlere göre çok daha fazla bir oranda görülmektedir. Çocuklar suçiçeği hastalığını, yetişkinlere göre daha rahat ve daha kısa bir sürede atlatırlar.
 • Aftlar: Ağız içinde yer alan virüsten kaynaklanan, genel olarak dil, damak, iç dudak ya da damakta çıkar. Gri noktalar şeklinde ortaya çıkan aftlara dokunduğunuzda çok acımaktadır. Çok nadiren de olsa boğazda görülme ihtimali de bulunmaktadır.
 • Uçuk virüsleri: Aftın ortaya çıkmasına neden olan virüs kaynaklı, genel olarak dudak kenarlarında ya da üzerinde görülmektedir.
 • Beze humması (Enfeksiyöz Mononükleoz): Bu hastalık insan vücudunda yer alan karaciğer olumsuz bir şekilde etkileyerek, deride ve aynı zamanda gözlerde sararmaya neden olur. Bademciklerin aşırı büyümesine ve ayrıca şiddetli bir şekilde boğaz iltihabına neden olmaktadır. beze humması hastalığının tedavi süresi bir haftadan daha uzun sürmektedir. Hastalığın tamamen geçme süresi ise en fazla bir aydır.
 • Kulak İltihapları (Otitis): İnsan vücudunda yer alan kulağın, özellikle orta kısmında görülen iltihaplar boğaz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Kulak iltihabı aynı zamanda bakteriden de kaynaklanabilir.

2. Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Bakteriden kaynaklanan hastalıkların en büyük farkı, tedavi yöntemi olarak antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Büyük oranda bakteriden kaynaklanan hastalıklar aşağıdaki gibidir. Bunlar,

 • Streptokokal Boğaz Ağrısı (Strep Throat): İnsan vücuduna çok kolay bir şekilde bulaşan ve birçok hastalığa yol açan streptokok adı verilen bakterilerin boğazda ortaya çıkardığı bir enfeksiyondur.
 • Boğmaca: Çok hızlı ve çok kolay bir şekilde bulaşan hastalıklardan biridir. Eğer boğmaca hastalığı bebeklerde ya da küçük çocuklarda görülürse ölümle sonuçlanan bazı durumlar ortaya çıkabilir. Boğmaca hastalığından korunmak için aşı yaptırabilirsiniz.
 • Epiglotit: Tedavi süreci uzun süren ve aynı zamanda tehlikeli olma özelliğine sahip bir boğaz enfeksiyonudur. Ciddi anlamda nefes darlığına ve hırıltılı sesin oluşmasına neden olur. Birtakım çene hareketlerinin yapılması ile epiglotit enfeksiyonu insan vücudunda iyice yerleşebilir.
 • Sinüzit ve Burun iltihapları: havaların soğuması ile birlikte en sık görülen hastalıklardan biridir. Ayrıca insanların mukus salgısının yutması sonucunda boğazda ortaya çıkabilirler.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Üst solunum yolları hastalıklarının ilk aşaması olan boğaz enfeksiyonunda, doktorlar çok ciddi bir şekilde tedaviye gerek duymazlar. Boğaz iltihabı bir süre sonra, sizin de kendinize dikkat etmeniz şartıyla, kendiliğinde geçmekte olan bir rahatsızlıktır. Fakat boğaz iltihabının iyileşme sürecini daha çok arttırmak, hastalığın belirtilerini en aza düşürmek, hafiflemesini sağlamak ve aynı zamanda ciddi sonuçlara neden olmadan kontrol altına almak için birtakım tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler ise,

1.Ağrı Kesiciler

antibiyotik-kullanmanin-zararlari

Çoğu hastalığın tedavisinde ilk yapılan bir müdahaledir. Paracetamol ve benzeri türdeki ağrı kesici ilaçlar reçetesiz olarak kullanılabilir. Bu tür ağrı kesiciler eğer yüksek ateşe sahipseniz, ateşinizi düşürür ve ağrınızı yavaş yavaş hafifletir.

2.Antibiyotikler

Boğaz iltihabının en büyük sebebi virüslerdir. Çoğu antibiyotik virüsler karşısında etkisini kaybetmektedir. Bu nedenle virüs kaynaklı birçok hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bakteriden kaynaklanan hastalıklarda bile bazen beklentinin altında bir oranda etki göstermektedir.

3.Evde Tedavi

Boğaz iltihabı rahatsızlığı çok kısa süre bir rahatsızlık olması sebebi ile evde uygulayabileceğiz doğal birkaç yöntemle, hafifletebilir ve bir süre sonra geçmesini sağlayabilirsiniz. İlk olarak tuzlu su yapabilirsiniz, tuzlu su ile gargara yaparak, boğazınızda yer alan virüslerin etkisini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok sıcak içecekler içmemeniz gerekmektedir, sıcak içecekleri ılık bir hale gelince içmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.