Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Enfeksiyonu

Viral ve bakteriyel hastalıkların yaygın olarak görüldüğü kış aylarında daha suık rastalnılan boğaz enfeksiyonu diğer adıyla farenjit pek çok kişide ve farklı sebeplerden dolayı görülebilir.  Boğazda rahtsızlık hissi, kuruluk, ses kısıklığı ve yutma güçlüğü belirtileri en fazla rastlanan belirtilerindendir.

Boğaz Enfeksiyonun Nedenleri

1. Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Untitled-519

Virüslerin pek çok hastalıkta rol aldığını biliriz. Virüsler kolayca kişiden kişiden bulaşabilir. Eğer hasta olan bir kişi bir ortamda soluma, öksürme hapşırma gibi faaliyetleri yapmış ise ortamda bulunan diğer kişilere bu faaliyetlerden gelmiş olan virüsler bulaşmış olabilir. Bu da üst solunum yolu yani boğaz enfeksiyonlarına neden olabilir.

  •  Farenjit (boğaz iltihabı)

Farenjit ağız ve ağız yollarının tahrişe neden olmasıdır. Ancak bu farenjit bakteriyel de olabilir.

  • Kızamık

Kızamığın başlangıcı nezleye benzer. Kızamığın aşıları vardır. Bu aşı bir kere yapılmış ise vücut bağışıklık kazanır. Ve kızamık olma ihtimalleri çok düşüktür.

  • Tonsilit (bademcik iltihabı)

Bu bademcik iltihabında bademciklerde nokta şeklinde veya daha büyük beyazlıklar oluşur. Tonsilit boğazın iki yanında bulunan bademciklerin veya tonsilin iltihaplanmasıdır.

  • Larenjit (gırtlak iltihabı)

Larenjitte genellikle ses kısıklığına yol açmaktadır. Teşhis edilmesini sağlayan bir öksürüğü bulunur.

  • Su çiçeği

Su çiçeği vücutta bolca kaşıntılı, yorgunluk, kızarıklık ve ateş ile kendini gösteren bir hastalık türüdür. Özellikle çocuklarda görülür ve yetişkinlere göre su çiçeğini daha hızlı, kolay ve daha rahat atlatırlar.

  • Uçuk Virüsleri

Uçuk virüsleri kolayca bulaşabilir. Genellikle ağız kenarlarında bulunan uçuk virüslerinin tedavisi ilaçlar ile mümkündür. Ancak uçuk virüsleri boğaz enfeksiyonuna neden olabilirler.

  • Otitis (kulak iltihapları)

Özellikle çocukluk çağında sıkça görülen orta kulakta meydana gelen bu kulak iltihabı boğaz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Ancak bu kulak iltihabı bakteri kaynaklı da olabilir.

2. Bağışıklık Sistemi

bagisiklik-sistemi-nedir

Eğer bir kişinin bağışıklık sistemi zayıflamış ise diğer kişilere göre bağışıklık sistemi zayıf olanların hastalanma olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle kolayca hastalanabilirler. Bağışıklık sisteminizi özellikle kış aylarında bolca güçlendirmelisiniz. Bu bağışıklığı kazanmak için dengeli beslenmek çok önemli. Günde her vitaminden bolca almalısınız. Çünkü bu alınan vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi arttırıcak ve kolayca hasta olmanızı engelleyecektir.

3.Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

bakteri

  • Boğmaca

Bilinen en bulaşıcı hastalık olan boğmaca özellikle çocukluk çağlarında görülen nöbet nöbet boğulurcasına kusmalar ve öksürükler görülen bir hastalıktır. Küçük yaşta olan çocuklarda bu hastalık ölüme kadar gidebilir.

  • Sinüzit Ve Burun İltihapları

Mukus salgısının yutulması halinde boğaza bulaşabilir ve boğaz enfeksiyonuna neden olabilir.

  •  Streptokokal Boğaz Ağrısı

Bu streptokokal boğaz ağrısı vücutta pek çok hastalığa neden olmaktadır. Streptokok bakterilerinin boğazda oluşturduğu enfeksiyondur.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

1. Antibiyotikler

Genellikle boğaz enfeksiyonun nedeni virüslerdir. Antibiyotikler bu virüsleri öldüremezler fakat şiddetli vakalarda, bağışıklık sistemi zayıfladığında, hasta olan kişi geçmişte romatizma geçirmiş ise antibiyotikler kullanılabilir.

2. Ağrı Kesiciler

Pek çok rahatsızlıklarda kullanabileceğimiz ağrı kesicileri boğaz enfeksiyonunda görülen yüksek ateş gibi rahatsızlıklar içinde kullanabiliriz.

3. Bademcikleri Aldırmak

Boğaz enfeksiyonuna en kolay yöntemlerden biri de bademcikleri aldırmaktır. Eğer bir yıl içerisinde beş veya beşten fazla kez boğaz enfeksiyonu, boğaz iltihaplanması geçirmiş iseniz doktorunuz size bademcik aldırma ameliyatını önerebilir.

4. Papatya Çayı

papatya

Papatya çayı pek çok hastalığın tedavilerinde bulunur. Papatya çayı boğaz iltihabı içinde doğal bir tedavi yoludur. Papatya çayının ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri de vardır. Vücudunuzdaki su kaybını önler. Boğaz ağrılarında boğazınızı rahatlatır.

5. Sirkeli Boğaz Gargarası

Bir su bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı tuz ile bir yemek kaşığı sirkeyi ekleyin. Ve bu hazırladığınız sirkeli suyu gargara yapın. Bu gargarayı günde iki veya üç kez yapabilirsiniz.

6. Antibakteriyeller

Antibakteriyeller boğazınızda bir rahatlamaya neden olacaktır. Bu antibakteriyel boğazınızdaki mikropları, bakterileri ve virüsleri gelişmesine engel ve onları öldürür.

7. Muhteşem Altılı

Muhteşem altılı dediğimiz besinlerin içerisinde sarımsak, tarçın, karanfil, zerdeçal, zencefil ve kırmızı biberdir. Bu besinler boğazınızdaki enfeksiyonu durdurarak boğazınızda bulunan virüsleri ve bakterileri de öldürmektedir. Muhteşem altılı hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hastalıklara karşı vücut direncinizi arttıracak hemde boğazınızı yumuşatacaktır.

8. Ballı Zencefil

ballı-zencefil

Ballı zencefil boğaz enfeksiyonuna birebirdir. Bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı toz zencefili karıştırın daha sonra hazırladığınız bu karışımı ılık su ile seyreltin ve için bu karışımı günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

9.Tuzlu Su

Bir bardak ılık suya, bir tatlı kaşığı tuz ekleyip tuzu eritin. Daha sonra hazırladığınız tuzlu suyu gargara yapın. Bu tuzlu su ile yapmış olduğunuz gargara boğazınızda bulunan bakterileri ve mikropları öldürerek boğazınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

10.Buz Küpleri

Boğaz enfeksiyonunda pek çok ağrılara maruz kalırız. Buz küplerini emmek dondurma gibi şeyleri yemek boğaz enfeksiyonunda oluşan ağrılarımı hafifletir. Bu buz küpleri ve dondurma hem de boğazınızı yumuşatarak boğazınızdaki mikropların ölmesine yardımcı olacaktır.

11.Nane çayı

Nane-Çayı

Nane çayı herkes tarafından pek bilinmese de pek çok tedavisi vardır. Nane çayı mide bulantısını alır, sindirime yardımcı olur, psikolojk olarak vücuda sakinlik verir, alerjik olan öksürüğe iyi gelir, boğaz iltihabına, boğaz ağrılarında ağrıyı hafifletir boğazınızı bir veya iki saate yumuşatır, buharını solumak burun tıkanıklığına iyi gelir ve kronik ağrıyı azaltmak gibi pek çok yararları vardır. Nanenin sadece çay olarak değil bitki olarak da pek çok yararı bulunmaktadır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse iştah açar, baş ağrısına iyi gelir, sinirleri yatıştırır, mide yanmasına iyi gelir, diş ağrısı ve diş kokusuna iyi gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.