Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Kaşıntısı

Boğaz Kaşıntısı Nedir?

Boğaz kaşıntısı yumuşak damak, sert damak, küçük dil ve boğazın arka tarafında oluşan kaşıntı olarak tanımlanabilir. Boğaz kaşıntısı genel olarak  kış aylarında görülen soğuk algınlığının başlamasının bir belirtisidir. Bu boğazda bulunan kaşıntı birçok rahatsızlığı beraberinde getirir. Boğazdaki kaşıntı rahat uyumama, kolayca dikkat dağılma ve boğazda pek çok tahriş ve ağrı acıya neden olmaktadır. Boğaz kaşıntısı, kaşınması mümkün olmadığı için çok sıkıntılıdır.

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur?

1. Alerjiler

alerji-kasintisi

Pek çok alerji boğazda kaşınmaya neden olabilir. Bu boğazda oluşan kaşıntının nedeni alerji durumunda oluşan reaksiyonlardır. Bu alerjinin nedenleri yediğiniz bir yemekten ya da bahar alerjinizden olabilir.

2. Enfeksiyonlar

enfeksiyon

Boğazınızdaki kaşıntının nedenleri boğazda oluşan enfeksiyonlar olabilir. Bu durumda genelde boğazınızda bulunan bademciklerde oluşur ve bedemcikler tahriş olur. Bu boğazda oluşan enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Boğazda oluşan enfeksiyonlara bir de doğal tedavisi bulunmakta. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın ve daha sonra oluşturduğunuz bu tuzlu suyu gargara yapın. Bu şekilde ağız hijyeninizi de ihmal etmemiş olursunuz.

3. Vücudun Susuz Kalması

fft99_mf4136132

Vücudun susuz kalmasına dehidrasyon adı da verilebilir. Boğaz kaşıntısının en önemli nedenlerinden biri de vücudun susuz kalmasıdır. Genellikle kış aylarında su tüketimi yaz aylarına göre azaldığı için boğaz kaşıntısının kışın olması normaldir. Bu nedenle kış aylarında da bolca su tüketmeliyiz. Eğer bu boğazınızda oluşan kaşıntı  bol bol su tüketiminden sonra hala geçmemiş ise mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

4. Dengeli Beslenmeme

dengeli-beslenmenin-onemi-ve-faydalari-320x286

Genellikle bir çok hastalığın temel nedenlerinden biri olan dengeli beslenme boğaz kaşıntısında da çok önemli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  yeterince su tüketmemek ve bazı yiyecekler, içecekler boğaz kaşıntısına neden olabiliyor. Özellikle kafein içeren yiyecek ve içeceklerin yeterinden fazla kullanılması sonucunda boğaz kaşıntısına yol açıyor. Sigara içmek de vücudumuza zarar verdiği gibi boğazınızı da tahriş edebilir.

5. İlaçlar

İLAÇ-11

Bazı antidepresanlar ve ilaçlar boğazda kaşıntıya sebep olabilir. Bunun için ilaçların kutusunda bulunan prospektüslerini dikkatlice okuyun ve asla bu ilaçlarınızı doktor tavsiyesi dışında kullanmayın.

6. Boğazın Gün İçinde Çok Kullanılması

1423134562938

Boğazınızı gün içinde çok kullanmak yani çok konuşmak boğazınızı kurutarak kaşınmasına sebep olur. Bu yüzden konuşurken arada su içmek boğaza iyi gelecek ve kurumasını önleyecektir.

Boğaz Kaşıntısının Tedavisi

Boğaz kaşıntısının pek çok tedavi yolu var nacak eğer boğazınızda kızarıklık, zor nefes alma gibi sorunlarınız varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü bu sizin küçük bir kaşıntı dediğiniz anafilaksinin bir belirtisi olup hayatınızı riske sokabilir.

1. Papatya Çayı

Papatya çayı boğaz kaşıntısı için bilinen en doğal ve kolay yöntemlerden birisidir. Kaynatılmış bir bardak suya aktarlardan temin edebileceğiniz kuru papatyayı ekleyin. Daha sonra bunu yaklaşık beş dakika kadar demleyin. Demledikten sonra papatya çayını içiniz.

2. Zerdeçallı Süt

Pek çok hastalıklarda tedavi yöntemi olarak kullanılan zerdeçal boğaz kaşıntısına da çok faydalı. Öncelikle bir bardak sütü birazcık kaynatın. Daha sonra sütün biraz ılımasını bekledikten sonra bir çay kaşığı zerdeçalı ekleyin ve karıştırın ve soğumasını beklemeden için. Bu karışım ile boğazının kaşıntısı azalacak.

3. Zencefil ve Bal

bal-zencefil

Bir tatlı kaşığı ile birlikte zencefil çayını karıştırın ve için. Gün içinde birden fazla içebilirsiniz. Doğal olduğu için vücudunuz içinde gayette sağlıklı.

4. Boğaz Spreyleri

Bir çok eczanede bulunan boğaz pastili olarak da bilinen bu spreyler bolca tükürük oluşturarak boğaz da oluşan kuruluğu gideriyor ve kaşıntıyı azaltıyor. Boğaz tahrişini azaltan da bir yönü bulunuyor. Bu boğaz spreylerini boğaza direkt olarak sıkabilirsiniz.

5. Tuzlu Su Gargarası

Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. Daha sonra bunu karıştırarak ağız gargarası yapın. Tuzlu su boğazda oluşan pek çok mikrobu öldürerek boğazdaki kaşıntıyı azaltacaktır.

6. Boğaz Damlaları

Özellikle hastalıklar ve alerjilerde kullanılan bu boğaz damlaları pek çok boğaz kaşıntısı, boğaz tahrişi sonucunda rahatlıkla  kullanabilirsiniz. Bu boğaz damlaları da boğaz kaşıntınızı kesecektir.

7. Hava Nemlendiricisi

Boğaz kaşıntısının pek çok nedeni var, ancak genelde boğaz kuruluğunda belirti gösteren boğaz kaşıntısına hava nemlendiricisi  sorunu çözüyor. Özellikle kuru havalarda havayı nemlendirmek için bu hava nemlendiricilerini kullanın. Bu hava nemlendiricisini gün içinde kulanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ama pek çok insan bu hava nemlendiricisini gece kullanıyor.

8. Meyan Kökü

Meyan kökü çayı boğazdaki kaşıntıyı azaltıyor. Ayrıca öksürük ve boğaz ağrısı gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir. İster soğuk halde gargara yapın ister meyan kökü çayı olarak için. Her iki şekilde de boğaz kaşıntınızı ortadan kaldıracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.