Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Boğazda kuruluk çoğu zaman yaz ve kış aylarında hava çok kuru olduğu zaman ortaya çıkar. Kuruluk; boğaz yanması, kaşıntı ve ağrıya sebep olabilir. Bu sebeple boğaz kuruluğu sorunu yaşarken tuzlu, baharatlı ve çok yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Yazımızda, boğaz kuruluğunun nedenlerini ve nasıl tedavi edileceğini ayrıntılarıyla anlattık.

Boğaz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

1. Alerjenler

Boğaz kuruluğuna sebep olan çok miktarda alerjen çeşitleri vardır. Kullanılan temizlik malzemeleri, çeşitli kimyasallar, talaş tozu, polenler ve hayvan tüyleri gibi etkenler boğaz kuruluğuna sebep olan en yaygın alerjen çeşitlerindendir.

2. Kuru Hava

Kış ayları havada var olan nem miktarını oldukça azaltıp nefes alırken soğuk ve kuru hava solumamıza sebep olur bu durum da boğazın kuruması ve kaşınmasına yol açabilir. Lakin bu durum yalnızca kışın görülmez. Başka bir mevsimde de kapalı ortamda klima kullanılması ile boğaz kuruması sorunu ortaya çıkabilir.

3. Sigara

Sigara ya da tütün ve narkotikten herhangi birini kullananlarda da boğaz kuruması meydana gelebilir. Bu maddelerdeki bileşenler vücuttan sıvı atılmasına sebep olur. Özellikle de marihuana boğazın kuruması ve kaşınmasına sebep olur.

4. Susuz Kalma

Vücutta sıvı yetersizlikleri özellikle kış mevsiminde boğaz kurumasına sebep olur. Bu sebeple dehidrasyona uğramamak adına bol miktarlarda sıvı alınmalıdır. Günde 2.5 litre civarı su içilmesi gereklidir. Ayrıca tuzlu gıdalardan da uzak durulmalıdır.

5. Enfeksiyonlar

Streptokok adı verilen bakteri boğazda enfeksiyonun oluşmasına sebep olur. Enfeksiyon bulaşıcıdır ve tükürük, burunda akıntı, aksırma, öksürme ve dokunma yolu ile yayılır.

6. Botülizm

Botülizm adlı bir bakterinin sebep olduğu bir tür gıda zehirlenmesidir. Bu bakterideki toksinler, sinirsel fonksiyonları bloke edip solunumsal ve muskuloskeletal yani kas ve iskeletle ilgili olan paralize sebep olur. Enfeksiyon kaptıktan on iki ve otuz altı saat sonrasında, kişide ağız ve boğaz kuruluğu semptomları görülmeye başlar. Bu çeşit gıda zehirlenmesi yaşadığını düşünen kişinin, acil olarak tıbbi yardım alması gerekir.

7. Gırtlak Kanseri

Gırtlak ve bademcikte kanserli hücre oluşup çoğalmasına gırtlak kanseri denir. Görülen boğaz kuruluğu semptomu da, bu kanserin ilk belirtisi olarak meydana gelen bir durumdur.

8. Sjögren Sendromu

Sjögren sendromu adı verilen rahatsızlık, göz yaşı ve tükürük üretimi sağlayan dış salgı bezlerinin tahrip edilmesine neden olan sistemik bir otoimmün rahatsızlığıdır. Tükürük üretimi azaldığı ya da tamamen durduğu zamanlarda ağzın içerisinde ve boğazda kurumalar meydana gelebilir.

9. Bademcik Enfeksiyonu

Bademcik enfeksiyonları kanser, tümör, apse veya kronik bademcik tükürüğün boğaza ulaşmasını engelleyebilir. Bu da boğazın kurumasına neden olur.

10. Alkol

Alkol boğazda yer alan dokulardaki bütün nemi emip, boğaz kuruması ve kaşınmasına sebep olur. Bu sebeple alkol tüketen kişiler, boğazlarını yumuşatmak için alkol ile beraber bir miktar da su içmeye özen göstermelidir.

11. Diğer Sağlık Problemleri

Ayrıca boğaz kuruluğu; larenjit yani gırtlak iltihabı, herpes, kronikleşen öksürük, streptokok boğaz ağrısı, reflü sorunu, tükürük bezi kanseri gibi rahatsızlıklardan dolayı da meydana gelebilir. Bunların yanında boğaz kuruluğu; ses teli üstündeki baskı, yüksek ateş, kusma, mononükleoz, şeker hastalığı ve parkinson hastalıklarından veya yağlı ve aşırı baharatlı gıdalardan da kaynaklanabilir.

Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Görüldüğü üzere boğaz kuruluğu oluşmasının altında yatan birçok sebep olabilir. Bu sebeple boğaz kuruluğu tedavisinde ilk amaçlanan hastalığa sebep olan problemin tespit edilmesi ve eğer hastalık varsa tedavisinin yapılmasıdır. Bunun yanı sıra boğaz kuruluğunu rahatsızlığının birçok tedavi yöntemi de bulunur.

  • Vücuttaki Sıvı Kaybını Engellemek: Boğaz kuruluğu durumunu engellemek amacıyla bol miktarda sıvı tüketilmesi önemlidir. Su, hava yolunu nemlendirip kayganlaştırıcı etki yapabilir. Yeterli miktarlarda, günlük olarak en az sekiz bardak su tüketilmesi çok önemlidir.
  • Hava Nemlendiricileri Kullanmak: Kapalı ortamlarda nem seviyesi düşük seviyeye indiği zaman, en iyi çözüm havanın nemlendirilmesidir. Çoğu insan yatak odasında gece boyunca boğaz kuruması sorununu engellemek amacıyla nemlendiriciler kullanır. Nemlendiriciler odadaki nem seviyesini istenen seviyede tutup ağız ve boğaz kuruma sorununu engeller.
  • Ballı ve Limonlu İçecekler: Boğaz kuruması, kaşıntı ve öksürüğün giderilmesi için diğer bir tedavi yöntemi de evde kolayca ılık su ile hazırlanabilen ballı ve limonlu içecektir. Bu içecek, bir bardak su içine bir kaşık bal ve limon konulup hazırlanabilir. Boğaz kuruluğu durumunu gidermek amacıyla bu içecek günde 2 kez tüketilmedir.
  • Tuzlu Su İle Gargara: Gargara yöntemi uzun zamandır kullanılmış olan yaygın bir tedavi yöntemidir. Ilık tuzlu su ile gargara yapılması boğaz kuruluğu ve tahribatın önüne geçilmesi için önemlidir. Bu gargara tuzun yerine bir çay bardağı suya bir yemek kaşığı elma sirkesi katılarak da yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.