Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Boğaz reflüsü mide asidinin ses tellerine doğru gelmesiyle, ciddi şekilde tahrişe neden olduğu bir hastalıktır. Toplumda sıklıkla karşılaşılan ve ciddi bir rahatsızlık olan reflü iki çeşittir. Her iki çeşidinin de tedavisi farklı farklı yapılır. Reflü uzun sürede ilerler ve tedavisi için birçok yöntem vardır. Tıp dilinde LFR ve GÖR olarak bilinir. LFR reflü, GÖR türüne göre daha fazla rastlanan bir çeşididir. Bu türde mide asidi yemek borusuna ulaşıp oradan yutak, yutaktan gırtlak yani ses tellerinin arkasına dek ulaşır. Bu türe boğaz reflüsü de denilir. Yazımızda boğaz reflüsünün nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Boğaz Reflüsünün Nedenleri Nelerdir?

Alt yemek borusu kası, mideden yemek borusuna besin ve asitin geri akmasını engelleyen bir kastır. Alt yemek borusu kası zayıf olduğu ve sıkı bir şekilde kapanmadığı zaman, asit reflü oluşur. Şayet asit ve sindirim enzimleri üst yemek borusunun kasından gırtlağa akarsa da boğaz reflüsü oluşur. Boğaz reflüsü diğer reflü çeşitleri gibi; yağlı gıdaların fazla tüketilmesi, aşırı kilo alınması, gece geç saatte yemek yeme alışkanlıkları, mide yapısında gerçekleşebilen farklılıklar, strese maruz kalma gibi sebeplerden dolayı oluşabilir.

Boğazda Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Boğaz Problemleri: Boğaz reflüsü rahatsızlığı, boğazda sürekli olarak rahatsızlık ve ağrı duyulmasını hissettirebilir. Kişi kendisini sürekli boğazını temizlemek zorunda hisseder. Buna ilaveten, boğazın arkasında şişkinlik var gibi de hissettirebilir. Diğer belirtiler ise sık sık hıçkırık tutması, yutkunma güçlüğü ya da hırıltılı ve kuru öksürüktür. Boğaz ağrısı, boğaz yanması, gırtlakta kasılma, sinüzit, faranjit, bademcik iltihabı atakları ve geniz akıntısı gibi durumlar da belirtileri arasındadır.

Ses Kısılması ve Boğuklaşması: Mide asidi gırtlağa geldiği zaman ses telleri zarar görür. Bu da sesin kısılması ya da boğuklaşmasına sebep olur. Bu belirti genelde sabah saatlerinde fark edilir. Çünkü asit kişi yatar pozisyondayken boğaza daha kolayca akar. Bunun yanında sesin yorulması da belirtiler arasındadır.

Solunum Problemleri: Boğaz reflüsü olan kişiler, hırıltılı soluk alma veya nefes darlığı çekme problemi yaşayabilir. Ayrıca boğaz reflüsü, var olan astımı daha da şiddetlendirip tedavisini zorlaştırabilir.

Diş Çürümesi: Ağza gelen mide asitleri dişin koruyucu tabakasını aşındırıp, dişlerin çürümesine sebep olabilir. Ağız içinde oluşan aftlar da reflü belirtisi olabilir.

Boğaz reflüsü, genelde herkeste görülebilen yaygın bir rahatsızlıktır. Fakat ileri yaşlarda görülme ihtimali daha yüksek olur. Düzenli ve sağlıklı olmayan beslenme alışkanlıkları, strese fazla maruz kalan ve fazla kilolu olan kişilerde daha fazla görülür.

Boğaz Reflüsünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz reflüsü tedavisi asit reflüsü tedavisine benzer. Hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler ile iyileşebilir. Nadiren ameliyat gerekir.

1. Beslenme Değişiklikleri

Baharatlı yiyecekler, fıstık ve çikolata gibi gıdalardan kaçınmak gerekir. Kızarmış, yağlı yiyecekler ve dondurma gibi yiyecekler tüketilmemelidir. Greyfurt suyu, portakal, milk shake, çay, kahve ve alkol gibi besinler boğaz reflüsünü şiddetlendireceği için bunlardan kaçınmak gerekir.

2. Hayat Tarzı Değişiklikleri

  • Az az ve daha çok öğün ile beslenmek gerekir. Bir anda fazla yemek yenirse, mide genişler ve yemek borusu kaslarına olan baskı artar.
  • Sigara içilmemelidir. Sigaradaki nikotin, yemek borusu kaslarının rahatlamasına neden olur. Ayrıca sigara içmek, mide asidi salgısını artırabilir.
  • Asitli yiyecekleri ve içecekleri azaltmak gerekir. Yemek yendikten sonra üç saat boyunca yatılmamalıdır. Çünkü yatmak midedeki besinlerin yemek borusuna akmasını tetikleyebilir. Uyku esnasında baş mideden daha yukarı pozisyonda tutulmalıdır. Bunun için başın altına bir yastık konulabilir.
  • Normal kilo korunmalıdır. Aşırı kilolu olmak, karın bölgesine baskıyı artırıp, midedekilerin yemek borusuna akmasına sebep olur.
  • Dar giyecekler giyilmemelidir. Bu mideyi sıkıp, yiyeceklerin yemek borusuna dönmesine sebebiyet verebilir.

3. İlaçlar

Reflü için verilen ilaçlar; midede olan asit üretiminin azaltılması, midenin boşaltılması ya da yemek borusunun korunmasına yardım edebilir. Bazı ilaçlar yemek borusunda bir katman oluşturup, mide asiti ve sindirim enzimlerinin etkilenmesini engelleyebilirler.

4. Ameliyat

Ameliyat, ciddi hale gelen boğaz reflüsü durumlarında yapılabilir. İlaç tedavisi ve diyetteki değişikliklere cevap vermeyen hastalar için doktor tarafından önerilebilir. Mide ve yemek borusunun arasındaki birleşme yerinin sıkılaştırılması amaçlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.