Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bazı insanlarda asitler ve gastrik sıvıların boğaz dokuları ile doğrudan temasa girmesi sebebi ile boğaz yanma hissedebilir. Boğazda yanma, gün içerisinde birkaç kez tekrarlayarak can sıkıcı olabilir. İnsan yaşamını olumsuz etkileyen bu soruna yol açan ve en yaygın görülen nedenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Boğaz Yanmasının Nedeni Nedir?

Reflü Hastalığı: Boğaz yanması rahatsızlığında, reflü en önemli sebeptir. Mide asidinin yukarıya oradan da ağız içine çıkması, diğer bir deyişle yemek borusuna kaçması durumuna reflü denilir. Reflü boğazı tahriş eder ve boğazda yanmaya neden olur. Ağızda ekşi tat, göğüs ağrısı, midede hassasiyet, bulantı diğer belirtilerdir. Bu hastalığın diğer belirtileri ağızda ekşi ve nahoş bir tat oluşması, mide hassaslığı, mide bulantısı ve göğüs ağrısıdır. Reflü ya da mide ekşimesinin belirtileri haftada iki defadan fazla görülürse doktora başvurmak gerekir.

Grip ve Soğuk Algınlığı: Grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar, ağrı ve ateş gibi belirtilerin yanında boğazda yanma hislerine sebep olabilir. Ayrıca tıkanıklık, burun akıntısı, ateş ve öksürük gibi ek belirtiler ile de boğaz yanması oluşabilir. Yaşlı ve çocuklar bu tip semptomlara karşı daha hassastır.

Boğaz kuruluğu: Kuruluk ve tahriş, boğazda yanma hissine neden olabilir. Boğaz kuruluğu, mukus salınımı olan solunum borusunun astarındaki bir hasara bağlı gelişebilir. Nem az olduğu zaman; ağızda, burunda ve boğazda kuruma ve buna bağlı boğazda yanma durumu oluşur.

Alerjiler: Alerjiler özellikle de havadaki partiküllere karşı olanlar göğüste ve boğazda yanma hissine yol açabilir. Bazı yiyecekler ve hava kirliliği boğazda tahrişe neden olabilir. Alerjenler kaşıntıya, iltihaplanmaya, baş ağrısına ve mide bulantısına da sebebiyet verebilir.

Enfeksiyon: Bakteri veya virüsten kaynaklı solunum yolu enfeksiyonları, boğaz yanması hissine sebep olabilir. Alt solunum yolu enfeksiyonları nefes borusunu, bronşları ve akciğerleri etkileyebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları ise; boğazı, burun kanallarını ve sinüsleri etkiler. Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, larenjit, sinüzit, grip, zatürre ve bronşit boğazda tahrişlere sebep olur. Diğer göstergeler ise; ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürükten oluşur.

Yemek Borusu İltihabı: Yemek borusunda görülen iltihap da boğaz yanması hissine sebep olabilir. Bu hastalık, aynı zamanda göğüs ağrısı ve aşırı geğirme durumuna sebep olur. Hastalığın; iltihap söktürücü ilaç kullanma, ameliyat geçirme, enfeksiyon oluşması ve kemoterapi tedavisi görme gibi çeşitli sebepleri olabilir. Bu rahatsızlık aynı zamanda reflü sorununun bir komplikasyonu olarak da ortaya çıkabilir.

Boğaz Yanması Nasıl Geçer?

Karbonat: Reflüden kaynaklı mide ekşimeleri ve boğaz yanmalarına bir kaşık karbonat iyi gelebilir. Karbonatın pH değeri yüksek olduğu için mide asidini normal hale getirebilir. Böylece midede var olan asit boğazımıza gelerek, burada yanma hissine sebep olmaz. Yarım veya bir yemek kaşığı karbonatı, bir bardak içme suyuna karıştırarak içebilirsiniz.

Gargara: Tuz eklediğimiz ılık su ile gargara yaparsak boğaz yanmasına iyi gelebilir. Tuzlu su çözeltisine zerdeçal tozu da eklenebilir. Alternatif olarak karbonatlı su karışımıyla da gargara yapabilirsiniz.

C Vitamini: C vitamini boğaz ağrısına her koşulda yararlı olabilir. Boğaz yanması yaşayan kişi, günde üç kere C vitamini kaynağı besinler tüketirse, bağışıklık sistemi güçlenir ve enfeksiyon ile mücadele edebilir. Portakal, domates, çilek, kabak, mango ve biber gibi yiyecekler C vitamini açısından zengindir.

Bal: Ballı limonlu sıcak su da boğaz yanmasına iyi gelebilir. Balın doğası gereği içinde olan antibakteriyeller, boğaz yanmasında hızlı iyileşmelere yardımcı olabilir. İltihaplı dokuda var olan suyu çekip kurumasında ve rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı olabilir. Balı bir bardak sıcak suya veya bitki çayına dört beş çay kaşığı ekleyip de kullanabilirsiniz.

Hava Nemlendiricisi: Boğaz yanması yaşayan kişi, odasına buhar makinesi veya hava nemlendirici yerleştirirse bu boğazını nemlendirir ve rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Evde hava nemlendirici yoksa büyük bir kase içerisine sıcak su koyup radyatör veya ısıtıcı önüne yerleştirebiliriz. Hatta suya yatıştırıcı etki yapan nane yağı gibi esanslar damlatarak, daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.