Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Yanması

Boğaz yanması genel olarak reflü, alerjik nedenler ya da diğer solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları sonucu ortaya çıkmaktadır. Ama boğaz yanması durumunun altında genellikle reflü ve alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Ama başka sebepler bu sorunda rol oynayabilir.

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz yanması nedenleri arasında birtakım sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler aşağıdaki gibidir,

Reflü

Boğaz yanmasının en sık görülen sebepleri arasında yer almaktadır. Mide içerisinde yer alan asidin yemek borusuna çıkması hastalığına reflü adı verilmektedir. Midede yer alan asidin yemek borusuna kaçması sonucunda, boğazda yoğun bir şekilde yanma hissine neden olmaktadır. reflü hastalığının diğer bazı belirtileri ise, ağızda meydana gelen nahoş ve ekşi bir tat, göğüs ağrısı, aynı zamanda midede yoğun bir hassaslığın olması ve bulantıdır.

Alerjiler

Özellikle havada küçük zerrecikler halinde yer alan partiküllere karşı olan alerjiler göğüs ve aynı zamanda boğazda birtakım yanmalara neden olmaktadır. Hava kirliliği ve bazı besinler de hassas bir alan olan boğazı yoğun bir şekilde tahriş etmektedir. Ayrıca iltihap, kaşıntı, bulantı ya da baş ağrısına da neden olmaktadır.

Boğaz Kuruluğu

Özellikle bir hastalık nedeni ile boğazın ağrıması sonucu ortaya çıkan boğaz kuruluğu, boğaz bölgesinde yoğun bir yanma hissi oluşmasına neden olmaktadır. Nemin az olduğu ağız, burun ya da boğazda kuruma olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan solunum yollarında dokuların nemli olması, tahriş olmasını önlemeye yardımcı olan ve aynı zamanda mukus salgılayan kanallar bulunmaktadır. Bu nemin eksikliği durumunda ise boğazda yanma ya da tahriş hissi oluşmaktadır.

Yemek Borusu İltihabı (Özofajit)

İnsan vücudunun en hassas organlarından biri olan yemek borusu iltihabı da boğaz da yer alan yanma hissine neden olmaktadır. Aynı zamanda yemek borusu iltihabının verdiği rahatsızlık hissine, göğüs ağrısına ve aşırı geğirmenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yemek borusu iltihabı rahatsızlığında iltihap sökücü ilaç kullanımı, kemoterapi tedavisi görme, ameliyat olma ya da enfeksiyonun ortaya çıkması gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durum ayrıca reflü hastalığının bir komplikasyonu olarak da ortaya çıkmaktadır.

Grip ve Soğuk Algınlığı

Grip ve aynı zamanda soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar, ağrı, ateş gibi birtakım belirtilerin yanı sıra boğazda yanma hissini ortaya çıkarmaktadır. İlerleyen yaşa sahip olan bireyler ve aynı zamanda çocuklar bu tür enfeksiyonlara karşı vücutları daha çok hassastır.

Östaki Borusu Drenajı

İnsan vücudunda kulak kısmında yer alan östaki kanalları; burnun arkası, boğaz ve orta kulak arasındaki geçitlerine verilen isimdir. Östaki borusunun, orta kulakta yer alan basıncı normal seviyede tutmak ya da kulaktaki fazla sıvıyı atmak gibi birtakım işlevi bulunmaktadır. İnsan vücudu soğuk algınlığına yakalandığı zaman östaki kanallarında yer alan fazla sıvıyı atamaz, burun ya da kulaklar tıkanır. Kulak ağrısını, aynı zamanda duyma bozukluğunda ya da tıkanma da hissedebilirsiniz.

Enfeksiyon

Virüs ya da bakterilerin ortaya çıkmasından dolayı solunum enfeksiyonları, boğazda yanma hissine neden olmaktadır. üst solunum yolu enfeksiyonları, burun kanalları, boğaz ve aynı zamansa sinüsleri yoğun bir biçimde etkilemektedir. İnsan vücudunda yer alan alt solunum yolları enfeksiyonları ise bronşları, nefes borusunu ve aynı zamanda akciğerleri etkisi altına almaktadır. Bademcik iltihabı, sinüzit, larenjit, soğuk algınlığı, grip, bronşit ve aynı zamanda zatürre gibi hastalıklar insan vücudunun hassas organlarından biri olan boğazda tahrişe neden olmaktadır. Enfeksiyonun diğer belirtileri ise ateş, baş ağrısı ve öksürüktür. .

Boğaz Yanmasının Tedavisi

Boğaz yanması gibi rahatsız eden bir durumun birçok sebepten dolayı kaynaklanmaktadır. Boğaz yanmasındaki en önemli faktör, erken tanı ve uygun tedavidir. Bu nedenle boğaz yanma rahatsızlığı uzun bir süredir devam ediyorsa, doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekmektedir. Boğaz yanmasının tedavisinde evde uygulayabileceğiniz birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri,

Karbonat

Bazı bireylerin yaşadığı asit reflüden kaynaklanan mide ekşimesi ve aynı zamanda boğaz yanması tedavisinde uygulayacağınız bir kaşık karbonat, midenize çok iyi gelmektedir. Karbonat reflüye iyi gelerek, mide ekşimesini tamamen bastırmaktadır. Karbonatın yedi üzerinde Ph değerine sahip olması sebebi ile, mide asitini normal bir hale getirmektedir. Böylece midedeki asit insan vücudunda yer alan boğaza gelerek, yanma hissinin ortadan kaybolmasına neden olmaktadır. Karbonat uygulaması için yarım ya da bir yemek kaşığı karbonat, bir su bardağı su. Hazırlanışı ise, bir su bardağı suyun içerisine karbonat koyarak, iyice karıştırın. Karışımın tamamını içebilirsiniz ve gün içerisinde tekrar uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde en fazla yedi bardak içmeniz yeterlidir, daha fazlası vücudunuz için zararlı olmaktadır. Ayrıca bu karşımı sadece bir hafta uygulayın.

Gargara

Ilık su içerisine bir miktar tuz ekleyerek, boğazınıza gargara yapabilirsiniz. Bu tedavinin içeriğinde tuz olması sebebi ile boğaz yanmasını hafifletecektir. Alternatif olarak karbonatlı suyla da gargara yapabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi boğaz yanmanızı hafifleterek, iyileşmesini sağlayacaktır

Bal

Bazı hastalıkların da tedavisinde belirli bir ölçü kullanılan bal, boğaz yanması rahatsızlığında da uygulanabilir. Balın içeriğinde yer alan antibakteriyel özelliğe sahip olması sebebi ile boğazda meydana gelen yoğun yanma hissinin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bal iltihaplı dokudaki suyu çekerek, suyun kurumasını ve aynı zamanda boğaz yanması rahatsızlığının iyileşmesini sağlamaktadır. Bir bardak sıcak suyun içerisine, dört ya da beş çay kaşığı bal ekleyerek, bu karışımı boğaz yanması için kullanabilirsiniz. Ballı su karışımının içerisine birkaç damla limon ekleyerek boğaz yanmasının iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

C Vitamini

Boğaz yanması rahatsızlığı olan bireylerin günde en az üç kere C vitamini oranı yüksek olan besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Düzenli olarak her gün C vitamini tüketilmesi durumunda insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemi her geçen gün güçlenmektedir ve böylece hastalıkların neden olduğu enfeksiyonlarla daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.

Hava Nemlendirici

Boğaz yanması rahatsızlığı, herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, hastanın yattığı odaya buhar makinesi ya da hava nemlendirici alınması, hastanın boğazını nemlendirerek, boğaz yanmasını hafifletecektir. Evinizde eğer buhar makinesi yoksa büyük bir tencerenin içerisine sıcak su koyarak radyatörün önüne koyabilirsiniz. Sıcak su odanın nem oranını arttıracaktır. Sıcak suyun içerisine birkaç damla esans yağ damlatabilirsiniz. Bu esans yağın boğazı yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Boğaz yanmasının hafiflemesine büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Destekleri

İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunması gereken çinko, magnezyum mineralleri, C ve E vitaminleri, talus ya da altın mühür gibi bağışıklık sistemini daha güçlü hale gelmesine yardımcı olan bitkileri daha çok tüketmeniz gerekmektedir.

Zencefil Çayı

Boğaz ağrısının ve buna bağlı olarak gelişen boğaz yanmasını yatıştırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Zencefil çayı hazırlamak için ilk olarak bir miktar suyu kaynatın, daha sonra içerisine bir parça ezilmiş olan zencefili atın. Son olarak ise dört ya da beş dakika sonra biraz ılık bir hale geldikten sonra için.

Tavuk Çorbası

Boğazınızın ağrımasına bağlı olarak boğaz yanması rahatsızlığınız varsa çok sıcak olmayan tavuk çorbası içebilirsiniz. Tavuk çorbası boğazınızın yatışmasını ve hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Buhar

Boğaz yanmasında buhar etkili bir tedavidir. Geniş bir kaba sıcak su koyduktan sonra, suya eğilin ve başınızın üzerine bir havlu örtün. Ağızdan ya da burnunuzda buharı içinize doğru çekin. Buna alternatif olarak sıcak bir duşta alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.