Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaz Yarası

Boğaz yarası, enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok farklı türden virüslerden ortaya çıkar. Virüs ve bakteriler arasında bazı farklar bulunur. Boğaz yarası virüslerin insan vücudunun bademcik kısmına yerleşmesiyle ortaya çıkar. En önemli fark ise virüsler antibiyotikle tedavi edilemez. Boğaz yarası şiddetli bir şekilde ağrıya neden olur ve buna bağlı olarak solunum güçlüğü yaşamanıza yol açar. Aynı zamanda 5 hafta ve daha uzun süren yorgunluğa ve birçok farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Boğaz Yarası Neden Olur?

Yara

Boğazda meydana gelen yaralar, beyaz nokta şeklinde olur. Bir şeyler yiyip, içerken tam olarak yutkunamaz. Yutkunurken boğazda acı oluşur. Boğaz yaralarının ortaya çıkış sebebi her zaman soğuk algınlığı ya da grip olmaz. Bazı durumlarda ise farklı sebeplere bağlı olarak boğaz yarası meydana gelir. Boğaz yarasına neden olan faktörler,

1. Şahsi Eşyaların Ortak Kullanımı

Kişiye özel olması gereken havlu, çatal, kaşık, bardak gibi eşyaların ortak kullanılması sonucunda enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda enfeksiyon insan vücuduna yerleşerek, boğazda yaraların ortaya çıkmasına neden olur. Şahsi olarak kullanılması gereken eşyaların ortak kullanılmaması gerekir.

2. Alerji

Her insanın birçok maddeye karşı alerjisi olabilir. İnsanların vücudunda alerji oluştuğu zaman, boğazda yaralar ve vücutta kızarıklık ortaya çıkabilir. Boğazda meydana gelen yaraların oluşumunda en etkili faktör alerji. Boğazda yaralar eğer alerji temeline dayanarak ortaya çıkarsa, alerji yapan maddeden uzak durarak engelleyebilirsiniz.

3. Sigara

Yaralar

Birçok hastalıkların ortaya çıkış sebebi sigara temeline dayanır. Aynı şekilde boğaz yaraların ortaya çıkma sebebi sigara. Sigaranın içerisinde yer alan çok sayıda zehirli madde, uzun süre içildiği zaman boğazda yaraların ortaya çıkmasına neden olur. Boğaz yaralarını tamamen tedavi etmek için ilk olarak sigarayı bırakmalı ve daha sonra gerekli olan ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

4. Yaş

Belirli bir yaştan sonra, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıf bir yapıya sahip olur. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda insan vücudunda birçok farklı hastalık ortaya çıkar. Bunlardan en önemlisi boğazda yaraların ortaya çıkması. Boğazda yaraları tedavi etmek için ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerin tüketilmesi ve gerekli olan takviyelerin yapılması gerekir.

5. Hava Kirliliği

Yaralar

Özellikle büyük şehirlerde ve sanayi şehirlerinde yoğun bir şekilde hava kirliliği oluşur. Hava kirliliği sadece fabrika dumanından oluşmaz, aynı şekilde arabaların egzozundan çıkan gaz da neden olur. Hava kirliliği sonucunda insan vücudunda birçok hastalık meydana gelebilir. Bu hastalıkların başında boğazda ortaya çıkan yaralar. Boğazda yaralar kızarıklık şeklinde ortaya çıkar.

6. Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

İnsan vücudunun en önemli sistemlerinden biri bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi insan vücuduna dışarıdan gelen virüs ve bakterilere karşı koruma işlevine sahip. Vücudu tüm hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin sürekli güçlü olması gerekir. Bunun için beslenme alışkanlığınızın sağlıklı bir şekilde, yiyecek ve içeceklerin doğal olması gerekir. Aksi durumda insan vücudu tüm hastalıklara karşı korumasız bir yapıda olur. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ilk olarak boğazda yaralar ortaya çıkar.

7. Kapalı Ortamda Uzun Süre Kalmak

Boğaz yaralarının ortaya çıkmasındaki en önemli sebep, kapalı ve havasız ortama uzun süre maruz kalmak. Kapalı ortamda uzun süre kaldığınız zaman, oksijen akışı olmadığı için kirli havayı içinize çekmek zorunda kalırsınız. Bu durumda kirli hava insan vücuduna zarar vererek, boğaz yaralarının oluşmasına neden olur. Boğaz yaraları, boğazı tahriş ederek ortaya çıkar. Tedavi edilmediği zaman ağrı oluşur. Yemek yerken ve yutkunurken zorluk yaşanır.

8. Yiyecekleri Soğuk Bir Şekilde Tüketmek

Yara

Yaz aylarında hava sıcaklığının artmasıyla birlikte soğuk yiyeceklere ve içecekler daha çok tüketilir. Soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi insan vücudunu, sıcak yaz günlerinde serinletmesi için tercih edilir. Ancak vücut serinlerken, bir yandan da vücutta enfeksiyon oluşur. Bu enfeksiyon yayılarak boğaz yaralarına neden olur. Boğaz yaralarını iyileştirmek için ilk olarak ılık bitki çayları tüketebilirsiniz.

Boğaz Yaraları Nasıl Geçer?

Boğaz yaraları birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkan boğaz yaraları kaşınır, kızarır ve şişer. Bu durum yemek yemeyi, konuşmayı ve yutkunmayı zorlaştırır. Boğaz yaralarını tedavi etmek için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Boğaz yaralarını tedavi etmek için ilaç kullanabilirsiniz. Ancak ilaç kullanımı anne adayları ve çocuklar için zararlı olur. Bunun için doğal bir şekilde tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Boğaz yarası için bitkisel ürünler tercih edebilirsiniz. Bunların başında ilk olarak bitkisel çaylar gelir. Bitkisel çayların ılık bir formda düzenli bir şekilde içilmesi sonucunda boğaz yarası doğal yollardan tedavi edilir. Boğaz yarasının geçmesine katkı sağladığı için günlük olarak bitki çaylarının tüketilmesi gerekir. Bitki çayları boğazı yumuşatma özelliğine sahip olduğu için boğazda ortaya çıkan yaraları tedavi eder. Bitkisel çaylar arasında anason çayı, adaçayı, nane çayı ve ekinezya çayı yer alır.

Yara

Boğazda ortaya çıkan yaraların tedavisinde sarımsak kullanabilirsiniz. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için enfeksiyona bağlı olarak, ortaya çıkan boğaz yaralarını doğal bir şekilde tedavi eder. Boğaz yaralarının tedavisinde bol su ve C vitamini tüketmek çok önemli. Boğaz yaralarının geçmesinde çok etkili bir yöntem. Boğaz yaralarının belirtileri arasında olan yutkunma zorluğu, hastanın sıvı tüketememesine ve bu nedenle vücudun su kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle, vücudun direncini güçlendirmek için, günde belirli bir oranda su tüketmesi gerekir. Yutkunurken ve bir şeyler içerken boğazınızda acı oluşuyorsa, pipet kullanabilirsiniz. Pipet kullanmanız yutkunmayı kolaylaştırır ve acıyı azaltır. Boğaz yarası olan kişilerin özellikle nemli ve açık havada bulunması gerekir. Eğer kuru havada bulunurlarsa, boğaz daha çok kuruyarak, boğaz yarasının artmasına ve yayılmasına neden olur.

Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan boğaz yarasında hastanın daha çok dinlenmesi ve evde ıstırahat etmesi gerekir. Kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığı için ilk olarak dengeli ve sağlıklı beslenerek, vücut sağlığını geri kazanması gerekir. Aynı zamanda vücut direncinin sağlanması için de dengeli beslenmek önemli bir faktör. Bağışıklık sistemini daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamak için, özellikle protein ağırlıklı bir beslenme şekliniz olmalı. Protein açısından zengin olan besinler boğaz yarasının tedavisini kolaylaştırır. Boğaz yarası gibi bir sağlık sorununa sahip olan insanların bir süre kapalı ortamdan uzak durması gerekir. Boğaz yarası için doğal antibiyotik olan ve boğazı yumuşatma işlevine sahip olan bal, pekmez gibi besinleri düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.