Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğaza Kılçık Batması Durumunda Ne Yapılmalı?

Balık yiyen insanları en çok rahatsız eden şey boğazlarına kaçan kılçık olur. Hatta kimi zaman bazı kişilerin sadece bu sebepten dolayı balık yememeyi tercih ettikleri de görülür. Önemli sağlık sorunlarına da neden olabilen bu durum oldukça caydırıcı bir etkiye sahiptir. Balık her ne kadar vücut için önemli besinlere sahip olsa da yenilirken dikkat edilmesi gereken bir yiyecektir. Özellikle de kalın ve çok kılçığa sahip olan balıkları yerken dikkat etmeniz gerekir.

Boğaza Kılçık Batması Nelere Yol Açar?

Boğaza takılan yabancı cisimler arasında en sık görüleni kılçıklar olur. Öyle ki kalsiyum açısından zengin olup kemiksi bir yapıya sahip olan kılçıklar röntgen çekilmesi ile birlikte kolay bir şekilde tespit edilir. Diğer yandan ince kılçıklara sahip olan balıklarda dansite düşük olur. Boğaza batan kılçığın çıkarılamaması halinde daha derinlere girmesi çeşitli komplikasyonlara yol açacağı için bu durumun önüne geçilmesi gerekir.

 • Ana atardamar yırtığı, boyun apsesi ve akciğerler arasında yer alan boşluklarda iltihap oluşması gibi sorunlar oldukça önemlidir.
 • Boğaza kılçık batması halinde genellikle bu durumdan dil kökü, bademcikler, akciğerlerin arasında yer alan boşluklar ve nadir de olsa yemek borusu etkilenir. Bu gibi durumlarda boğaza batma, boğaz ağrısı, gıcıklanma, kuru öksürük ve ağrı gibi durumlar ortaya çıkar ve yutkunma güçlükleri yaşanır. Bu noktada hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi ve boğazda yer alan kılçığın çıkarılması gerekir.
 • Diğer yandan boğaza kılçık takılması halinde yoğun ve yumuşak kıvama sahip olan yiyeceklerin tüketilerek kılçığın geçirilmeye çalışılması çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle çok kılçıklı balıkların ve ayıklanmadan yenilen küçük balıkların bu tür sorunlara neden olduğu bilinir. Tatlı su balıkları daha ince ve sık kılçıklara sahip olduğu için dikkat edilmesi gerekir.
 • Küçük ve ince kılçıklar kimi zaman basit yöntemler ile geçirilmeye çalışılırken daha büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle uzun ve büyük kılçıklar kişinin boğazına daha çok zarar verebilir. Uzun süre boyunca kalan kılçık eriyecek olsa da kişiye zarar verir. Hem beslenme hem de sosyal yaşam olumsuz bir şekilde etkilenmiş olur. Öyle ki büyük kılçıkların nefes alma konusunda dahi sıkıntılara yol açtığı bilinir. Rahatsızlık veren ve birkaç gün boyunca geçmeyen kılçıklardan kurtulmak için doktora gitmeniz gerekiyor.

Boğaza Batan Kılçık Nasıl Çıkarılır?

 • Tedavisi kolay ve küçük kılçıklar için ekmek çiğneyerek yutmak ya da su içmek işe yarayabilir. Bu tür durumların işe yaramaması halinde ise kıvamlı yiyecekler yenilebilir. Örneğin; domatesi tercih edebilirsiniz.
 • Boğaza takılan kılçığın nefes almayı zorlaması halinde herhangi bir şeyin boğaza takılmasında olduğu gibi Heimlich manevrası kullanılabilir.
 • Boğaza takılan kılçığın yeme içme sırasında ya da durup dururken rahatsızlık vermesi halinde ise doktora gidilmesi gerekiyor. Doktor cımbıza benzeyen bir alet ile kılçığı çekip alır.

Heimlich Manevrası

Heimlich manevrası boğulma ve soluk alamama durumlarında uygulanmakta olan bir teknik olup genellikle yemek yeme sırasında boğaza takılan yiyeceklerin çıkartılabilmesi için kullanılır. Çocukların her eline gelen nesneyi ağzına atması gibi durumlarda da bu durum kendini gösterir. Heimlich manevrası işte bu gibi durumlarda oldukça işe yarar.

Boğaza takılan nesnenin nefes almayı, konuşmayı ve bağırmayı zorlaştırması sebebiyle bir süre sonra oksijen yetersizliğinden yüz morarmaya başlar. Öyle ki müdahalenin gecikmesi halinde kişi bilincini kaybedebilir. Beş dakika içinde müdahale edilmemesi halinde kişinin ölmesi dahi mümkündür. Balık kılçığının boğaz takılması sebebiyle nefes alma konusunda zorluk çeken kişilere uygulanması gerekir.

Boğaza batan kılçığın çok büyük olması ya da bir başka yabancı cismin boğulma ya da nefes alamama gibi durumlara sebep olması halinde yapılması gereken şeyler şunlardır;

 • Hastanın öne eğilmesi ve arkasına geçilmesi gerekir.
 • Bir el yumruk yapılır.
 • Ellerinizi hastaya doladıktan sonra yumruk yapılan elin üstüne diğer eli koymalı ve yumruyu kaburgaların arasında yani göbeğin üst bölgesine yerleştirmelisiniz.
 • Yumruğu kedinize doğru kuvvetli bir şekilde yukarıya çekersiniz.

Bu şekilde boğaza takılan nesne yerinden çıkmış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.