Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazda Aft Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sindirim sistemimizin ana organlarının yanı sıra yardımcı organları da vardır. Bunlardan biri de boğazdır. Boğaz ağızdan alınan mekanik sindirime uğrayan besin parçaları boğaz yardımıyla mideye aktarılır. Boğazın sindirimde önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle ortaya çıkabilecek herhangi bir durum boğazın işlevini kaybetmesine ve kişinin bazı belirtiler sonucunda rahatsız olmasına neden olur. Boğazda oluşan sorunlardan biri de afttır. Afta neden olan nedenleri ve tedavi yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Boğazda Aft Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Boğazda oluşan aftların sebepleri çok farklı olabiliyor. Bu nedenle her aft çeşidine aynı tedaviyi uygulamak oldukça zararlı olabilir.

 • Boğazda aftın oluşumuna neden olan durum genelde vitamin eksikliğidir. Genelde bağışıklık sistemini etkileyen vitaminlerin eksikliği durumunda aftlar oluşur. En kolay aft oluşumun ağız ve boğazda gerçekleşir. Özellikle B 12 vitamini bağışıklık sisteminin yapısına katıldığı için eksikliğinde bu beyaz ağrılı yaraları oluşturur.
 • Boğazda oluşan aftların bir diğer nedeni de travmalardır. Ağza alınan herhangi bir cisim ya da ağzın yapısına uygun olmayan lokmalar ağızda tahrişe neden olarak yaralanmalara ve beraberinde de boğazlarda afta neden olur. Özellikle sert diş fırçaları aftın oluşumunu destekler.
 • Diş macunları her ne kadar ağız sağlığımıza yardımcı olsa da içeriğinde bulunan zararlı bir maddeden dolayı kişinin boğazında aftın oluşmasına neden olabiliyor. Diş macunlarının içerisinde sodyum loril sülfat bulunduğu için ağzı tahriş edebiliyor.
 • Kimi zaman da başka hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar boğazda aft oluşumuna neden olur. Yan etkileri arasında bu durum bulunan ilaçlarda kişi mutlaka doktoruna bilgi vermesi gerekir.
 • Boğazda herhangi bir sebepten dolayı oluşan tahrişin desteklenmesi, ağızda ve boğaz aftların çıkmasına neden olabiliyor. Özellikle bazı C vitamini içeren besinler buna neden olabiliyor.
 • Kişinin herhangi bir diş tedavisi görmesi sonucunda da oluşabilen boğaz aftları genelde ağrılı bir tedavi sonucunda oluşuyor. Özellikle kişinin 20’lik dişinin çıkma sürecinde bu problemle kişi karşı karşıya kalabilir.
 • Son zamanlarda giderek yaygınlaşan behçet hastalığı bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Behçet hastalığının en belirgin belirtisi yaralardır. Yaralar özellikle cinsel organ ve çevresinde aynı zamanda ağız ve boğazda oluşur.
 • Bazen de herhangi bir ağız enfeksiyonun bulaşmasıyla beraber aftlar görülebilir. Özellikle partnerinizden bulaşacak olan bu enfeksiyon beyaz aynı zamanda kirli görünen yaralara neden olur. Bu yaralara herhangi bir yiyecek ya da dilinizi temas ettiğinde acı duymanıza neden olur.

Boğazdaki Aftlar Nasıl Geçer?

Boğazda oluşan aftların pek çok farklı sebebinin olduğunu gördük. Eğer sizlerde de bu durum söz konusuysa herhangi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden mutlaka uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır.

 • Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda ortaya çıkan sorun eğer vitamin eksikliği ise ilaçlarla birlikte takviye edebilirsiniz. Ayrıca olabildiğince sağlıklı beslenme ve protein içeren besinler tüketmeye özen gösterin.
 • Boğazda oluşan aftlara karşı kişi sert kabuklu ya da sert besinler tüketmeyerek önlem alabilir. Aynı zamanda kişi kullandığı ürünlerin içeriğini de dikkat edip, olabildiğince doğal içerikli ürünler tüketmelidir.
 • Eğer boğazınızda aft oluşumu varsa iyileşme sürecinde kişi mutlaka portakal suyu ya da limon suyu içeren içecekleri tüketmemelidir. Bu aftın daha geniş alanlara yayılmasına ve yanmalara neden olur.
 • Eğer herhangi bir diş tedavisi sonucunda aft oluşum yaşıyorsanız doktorunuza bu durumu bildirdiğiniz takdirde sizlere en uygun olarak aft ilacını önerecektir. Aft ilacıyla yapılan gargaralar aftın yayılmasını önleyerek iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Kişinin evde uygulayacağı doğal gargaralar da boğazda oluşan aftlara engel olur. Tuzlu suyla yapılan gargaralar sayesinde aftın neden olduğu bateri ve enfeksiyonlar ölür. Aynı zamanda tüketimi pek yaygın olmayan ekinezya bitkisi de aftın neden olduğu iltihabın kurutulmasına ve devamında da iyileşmesine yardımcı olur. Ek olarak eczaneden bulacağınız bir ekinezya tentürü ile de bu işlevi görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.