Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazda İltihap ve Ağızda İltihaplı Yaralar İçin Ne Yapılmalı?

Boğazda iltihap ve ağızda iltihaplı yaralar bir hastalık değil hastalık belirtisidir. Bu hastalığın önüne geçebilmek için bu belirtiler göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde bu belirtilere neden olan rahatsızlıklar bağışıklık sistemini ciddi derecede etkileyebilir. Eğer sizinde boğazınızda ve ağzınızda iltihaplı yaralar bulunuyorsa bunlara karşı nasıl önlem alacağınızı bilemiyorsanız yazımızın devamından faydalanabilirsiniz.

Boğazda ve Ağızda İltihaplı Yaralar Neden Çıkar?

 • Boğazda ve ağızda iltihaplı yaralar ayrı ayrı nedenlerle birlikte görülürken ortan nedenlerle de bu durumlar yaşanabilir. Birçok hastalığın oluşumuna etkili stres bu konuda da oldukça önemlidir. Kişinin ani bir heyecan stres yaşaması vücudunda derin yaralar neden olabilir. Bu psikolojik durumlara karşı alınacak her önlem bu durumun da üstesinden gelinmesine yardımcı olur.
 • Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan alerjiler de boğaz ve ağızda yaraların oluşmasına neden olabilir. Her bünyenin kendine özel alerjik maddelere gösterdiği farklı belirtiler vardır. Sadece mevsim geçişlerinde değil kişinin tükettiği herhangi bir gıda ürününde de bu durum görülebilir.
 • Asitli gıdalar kimi zaman deri yüzeyinin hücrelerini zedeleyebilir ve hasar bırakabilir. Bunlar da ağızda ve boğazda iltihaplı yaraların oluşumunu sağlar.
 • Kullanılan diş macunlarının içerisinde kişinin vücudunda farklı etkilere neden olan bazı kimyasal maddeler bulunabilir. Bu maddeler ağzı ve boğazı da tahriş ederek iltihaplanmalara yol açar.
 • Kimi zaman da bağışıklık sisteminin zayıfladığını bu yaralardan anlaşılabiliyor, bunlar önemli belirtilerdir. Özellikle B12 vitamini eksikliği ağızda ve boğazda iltihaplı yaralara yol açar.
 • Behçet hastalığı özellikle stresin de vermiş olduğu etkenlerle birlikte görülen bir hastalıktır. Genelde deri yüzeyinin her yerinde rastlanabilir. Ağızda ve boğazda oluşan iltihaplı yaralar da bu yaralara dahil olabilir. Bu bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır.
 • Ağız içindeki hassasiyeti oluşturan her durum hem boğazda iltihaplı yaraların oluşumunu hem de ağızdaki yaraların oluşumunu etkiler. Özellikle bakterilere davetiye çıkaran sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar da bu yaralara yol açabiliyor.
 • Aynı zamanda ağızdan alınan her türlü mikrop önce boğaza sonrasında da tüm bedene yayılıyor. Herhangi bir bakteri ya da virüsün ağız yoluyla bulaşmış olması bu yaraların da oluşacağı anlamına gelebilir. Özellikle başka birinin kişisel bakım eşyasını kullanmak buna yol açabilir. Diş fırçası, diş ipi ve ağız gargaraları kişiye özel olmalıdır.
 • Dışarıda bulunan herkesin kullanığı çeşmeleri kullanmamak ve herkesin bardağının kendine ait olması gerekir. Olabildiğince virüsün bulaşacağı yollardan uzak durmalısınız.

Boğazda ve Ağızda İltihaplı Yaralar Nasıl Geçer?

Bu yaraların oluşum nedenlerinin farklı olduğu gibi tedavi yöntemleri de farklıdır. Ancak genel olarak bu yaralar kişinin dikkatsizliği yüzünden enfeksiyonla birlikte oluşur. Bu yüzden eğer sizlerde de ağızda ve boğazda yaralar varsa öncelikle bir dahiliye uzmanına gitmeniz gerekebilir. Yapılan tahliller sonucunda ortaya çıkan iltihabın kurtulması için spreyler ya da antibiyotikli ilaçlar kullanılır. Düzenli olarak kullanılmasıyla beraber bu belirtiler ortadan kalkar. Ancak bağışıklık sistemini de güçlendirmek gerekir. Özellikle vitamin eksikliği yüzünden yaşanan durumlarda kişi ek vitamin takviyesi alabilir. Bununla beraber düzenli ve sağlıklı beslenerek de buna destek verebilir.

 • Eğer ağızlarda ve boğazlarda oluşan iltihaplı yaralarınız toplu bir ortamda kaldıktan sonra oluyorsa bunun gibi yerlerde daha dikkatli davranmaya özen gösterin. Kişisel bakım eşyalarınız ve günlük hayatta sürekli olarak kullandığınız araçları kimseyle paylaşmayın.
 • Psikolojik nedenlerden dolayı olduğunu düşünüyorsanız bu ve buna benzer belirtileri ortadan kaldırmak için uzman birinin desteğini alabilirsiniz. Sizlere uygulanacak ilaç tedavisiyle beraber bu belirtilerin önüne geçilecektir.
 • Kişinin olabildiğince kötü alışkanlıklarını bırakması gerekir. Özellikle iyileşme döneminde bu daha çok önemlidir. Yaralar aksi takdirde daha çok büyür ve tahriş olur. Bununla beraber kişi yine kendisine zarar veren asitli içecekler ve gıdalardan uzak durması gerekir.
 • Alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan yaralar için alınacak en iyi önlem ise kişinin alerji duyduğu maddeden uzak durabildiği kadar uzak durmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.