Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazda Kalan Gıdalar için Ne Yapılır?

Küçükken sık sık duyduğumuz bir söz vardır ”ağzında lokma varken konuşma”. Bu söz yemek yerken bir yandan da konuşmanın aslında ne kadar tehlikeli olduğunu anlatan bir uyarı cümlesidir. Çünkü yemek yerken bir yandan da konuşmaya çalışmak, yiyeceklerin nefes borusuna kaçması veya boğazda gıdaların sıkışıp kalması gibi tehlikeli durumlara neden olabilir. Bu tür durumlara ani müdahale edilmediğinde ise kalıcı sakatlıklara veya ölümlere neden olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanan bir durum olan boğaza gıda sıkışması buna bağlı olarak yaşanan tehlikeli durumlarda neler yapabileceğinizi sizler ile paylaşalım.

Boğazda Gıda Takılı Kaldığında Neler Olur?

boğazdan kalan gıdalar için ne yapılır?

Hayatı hızlı yaşadığımız gibi yemek yerken de oldukça hızlı hareket ediyoruz. Özellikle katı formdaki gıdaları yeterince çiğnemeden yutmaya çalışmak çoğu zaman boğazda takılı kalmasına neden olur. Ağza alınan gıdalar dil ile temas ettikçe ağızda gıdayı sindirecek enzimler ve salgı sıvısı üretilir. Çiğnenen katı formlu gıda ağızda kaldıkça enzim ve salgı ile karışır. Boğazdan geçerken de yemek borusundan kolayca kayar ve mideye ulaşır. İyice çiğnenmiş gıdaların sindirimi de hayli kolaydır.

Ağızda çiğnediğimiz katı formdaki gıdaların yeterince çiğnenmemesi durumunda ise; enzim ve salgı ile karışmayan gıda boğazdan geçerken yemek borusuna zarar verir. Örneğin balık yerken kılçığının unutulması ve yutulması, kemikli et türetirken kemik parçalarının yemek borusunda geçmesi, kıtır ve sert gıdaların ıslak olmayan halde yutulmaya çalışılması durumunda yemek borusunda hasar meydana gelir.

Bazı durumlarda yemek borusunda yırtılmalar veya yaralar da oluşur. Bu durum yemek borusu kanserinin temelini oluşturur. Ayrıca yemek yerken aynı anda konuşmaya çalışmak gıdaların soluk borusuna kaçmasına ve nefes alamamaya neden olur. Gıda parçası soluk borusunda çıkarılmadığında kişi nefes alamaz ve buna bağlı felç, kalp krizi, beyin kanaması veya boğulma gibi durumlara zemin hazırlar. Boğazda takılı kalan yiyeceğin acilen çıkarılması gerekir.

Boğazda takılı kalan yiyeceklerin nasıl çıkarıldığına dair ilk yardım kuruluşları veya ilk yardım dersleri gereken eğitimleri veriyor. Yetişkin ve çocuklarda boğazda gıda kalması halinde farklı müdahale şekilleri bulunuyor. Şimdi size bu müdahale şekillerinden biraz bahsedelim.

Boğazda Kalan Gıdalar İçin Ne Yapılır?

Boğaza takılan gıdalar için hemen müdahale yapılması gerekir. Eğer kişi yuttuğu gıda sonucunda şiddetli öksürük ve öğürme ile çıkarma refleksi gösteriyor ise kişiye ilk yardım müdahalesi yapılır. Eğer gıda boğazda takılı iken kişi konuşabiliyor veya ses çıkarıyor ise bir müddet kişinin kendisinin gıdayı çıkarmasına olanak verin. Çünkü gıda boğaz girişinde takılı kaldığından kişi kendi imkanı dahilinde gıdayı çıkarabilir. Bu tür bir durumda sizin yapmanız gereken kişiyi sakinleştirmek ve yapabileceğine dair desteklemek olmalı. Kısmi boğaz tıkanması olarak adlandırılan bu durumda eğer kişi gıdayı çıkarmakta zorlanıyor ise iki kürek kemiğinin arasına orta şiddette vurarak gıdayı dışarı atmasına yardım edebilirsiniz.

Boğazda Kalan Gıdalar için Ne Yapılır?

Boğazda takılı kalan gıdanın yemek borusu bitiminde akciğere yakın yere inmesi ise tam tıkanma olarak adlandırılır. Bu tür durumda kişi boğulduğunu hisseder ve elini boğazına götürerek boğulduğuna dair reflekste bulunur. Yüzünün rengi değişen ve soluk alıp vermesi yavaşlayan kişiye hemen müdahale edilmelidir. Bu tür bir durumda ” heimlich manevrası” ile müdahale yapılır. Heimlich manevrasında bir elin baş parmağı açık kalacak şekilde yumruk yapılır ve göğüs kafesinin bitimine yerleştirilir. Boşta kalan el ile de diğer el kavranır. Elini ”içeri-dışarı” hareket oluşacak şekilde hareket ettirerek boğaza negatif bir basınç yaratılır. Bu basınç boğazda kalan gıdanın dışarı atılımını sağlar. Bu heimlich hareketi gıda dışarı atına kadar devam etmelidir. Gıda dışarı atıldıktan sonra harekete son verilmelidir.

Boğazda Kalan Gıdalar için Ne Yapılır?

Eğer boğazda kalan gıda sonucu boğulma hissiniz varsa ve o sırada size heimlich manevrası ile müdahale edecek kimse yoksa; bu durumda en yakında bulunan bir koltuk kenarına ya da bir sandalyenin koluna yönelin. Göğüs kemiğinin bitimini buraya yerleştirerek vücudunuzu serbest bırakın. Burada yaratılan basınç ile boğazda takılı kalan gıdanın çıkması sağlanır.

Bebek ve Çocuklarda Boğazda Takılan Gıdalar İçin Ne Yapılır?

Boğazda Kalan Gıdalar için Ne Yapılır?

Bebeklerde ve çocuklarda boğazda gıda kalması olayı çok yaygındır. Dakikada nefes sayısı 40 olan çocuklar için boğazda kalan gıdaya acilen müdahale etmek büyük önem taşır. Böyle bir durumda; bebek ön kola yatırılır, yüzü ve başı aşağıya bakacak şekilde eğilir. İşaret parmağı ile ağzı açık tutulan çocuğun sırtına aşağı yönlü 3 veya 4 kez basınçlı bir şekilde vurulur. Akciğerde yaratılan bu basınç ile boğazda takılı olan gıdanın çıkarılması sağlanır. Çocuklarda ise heimlich manevrası ile takılı gıdanın çıkarılması sağlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.