Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazda Kaşıntı ve Gıcık Nasıl Geçer?

Hayati organlarımızdan biri olan boğazın sağlığı bozulduğu zaman kişi bundan çok yönlü olarak olumsuz etkilenir. Bu durumun önüne geçebilmek içinse yanlış müdahaleler de bulunabilir. Boğazda oluşan kaşıntı ve gıcık durumu da bu rahatsızlıklar arasında yer alır. Eğer sizler de boğazda kaşıntı ve gıcıklık durumu yaşıyor, nasıl tedavi edileceği bilmiyorsanız yazımızın devamında yer alan detayları mutlaka okumalısınız.

Boğazda Kaşıntı ve Gıcık Neden Oluşur?

Boğazda kaşıntı ve gıcık genelde bir durumun sonucunda oluşan tepkidir. Bu yüzden altta yatan nedenleri iyi araştırmak ve ona uygun bir tedavi yöntemi seçmek gerekir. Boğazda kaşıntı ve gıcığa neden olan nedenlerden biri alerjik reaksiyonlardır. Tüketilen gıdalar buna neden olabileceği gibi kimi zaman da mevsim geçişlerinde yaşanan durumlarda görülebiliyor. Kimileri bu durum karşısında boğazında kaşıntı ve gıcık oluşurken kimilerinde bu durum hissedilmiyor olabilir.

Boğazda kaşıntı ve gıcığa neden olan ve özellikle kişiyi zorlayan nedenlerden biri de enfeksiyondur. Enfeksiyonu önlemek diğer sebeplerden biraz daha zor olabilir. Özellikle kış aylarında bu durumla sıklıkla karşılaşılır. Virüslerin neden olduğu kaşıntı ve gıcık belirtilerinin tedavi süreçleri biraz uzun olabilir. Eğer dikkate alınmazsa bademciklere kadar inen enfeksiyon cerrahi müdahale gerektirir.

Psikolojik durumlar pek çok hastalık üzerinde etkiye sahip olduğu gibi boğazda oluşan kaşıntıya ve gıcığa da etkilidir. Bazı psikolojik sıkıntılar kişinin fizyolojisinin de bozulmasına neden olur. Aşırı stres gerginlik buna neden olur. Genelde kişi sürekli olarak öksürme ihtiyacı hisseder gıcıklaşma yerini kaşıntıya bırakır. Kaşınma isteği arttıkça kişi daha çok strese girebilir.

Sigara pek çok hastalığın oluşumunda gelişiminde oldukça etkilidir. Sigara içen kişilerin genelinde boğaz sorunu yaşarlar. Sürekli öksürme gıcık kaşınma gibi durumları yaşarlar. Bu durum sigaranın boğazın yapısını bozması ve kurutmasıyla ilgilidir.

Tükürüğün salgılanmaması ve boğazın nemli olması gerekirken kuru olması kişinin sürekli olarak boğazının kaşınmasına ve gıcıklanmasına neden olur. Uzun süre kalınan susuzluklar da bu sonuçlara neden olur. Susuz kalmanın yanı sıra vücudun çok su tutan besinlere maruz kalması da bu etkiyi yaratır.

Asitli içeceklerin içilmesi boğazın yapısını tahriş eder ve kişinin yemek yerken sürekli olarak zor yutkunmasına bir süre sonra geçmeyen bir gıcığa neden olur. Bu da kaşınmayı da beraberinde getirir.

Boğazda Kaşıntı ve Gıcık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişinin tedavi olmadan önce muayene edilmesi gerekir. Muayene ve tetkikler sonucunda çıkan sonuçlara göre bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Eğer bir alerjik madde yüzünden bu durumu yaşıyor ve rahatsız oluyorsanız olabildiğince bu maddeden uzak durmalı veya korunmalısınız. Bu şekilde beraberinde gelişen belirtilerin de azalmasına yardımcı olursunuz.

Eğer faranjit ve benzeri gibi enfeksiyonlara bağlı bir kaşınma ya da gıcık durumu yaşıyorsanız da kişiye verilen reçeteyle satılan antibiyotikler yardımcı olur. Bu antibiyotikler hem kişinin belirtilerini zamanla azaltır hem de bu durumu yaşamaması adına kalıcı bir yöntemdir.

Psikolojik sorunlarınız varsa bunun fizyolojik olarak sizi etkilemesine izin vermemelisiniz. Çünkü her organımız diğerleriyle ilişki içindedir. Birinin maruz kalacağı olumsuz durumdan diğerleri de etkilenir. Olabildiğince stresten üzüntüden uzak durmalısınız. Böyle zamanlarda sizleri sakinleştirecek hem de boğazınıza iyi gelecek bitkisel çaylardan faydalanabilirsiniz.

Sigara gibi bir kötü bir alışkanlığınız varsa bir an önce bırakmanız gerekir aksi halde boğazda gıcık ve kaşıntı durumu sizler için bir rutin olur.

Boğaz kuruluğun önüne geçebilmek için kişi günde içmesi gereken sıvı miktarından biraz daha fazla tüketmelidir. Bu şekilde boğazın nemli kalmasını ve tükürük salgısının olası gereken seviyede olmasını sağlar.

Eğer bu durumu kronik olarak yaşıyorsanız doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin; nane-limon hem boğazınızın yapısını koruyacak hem de yumuşamasını sağlayarak kaşınmaların ve gıcıklığın önüne geçecektir. Çünkü sert durumlarda gıcık oluşur ve öksürmeye çalıştıkça boğazda tahriş meydana gelir. Bu durumun önüne geçebilmek adına doğal pastiller de kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.