Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazda Ödem

Boğazda Ödem Nedir?

Boğazda ödem boğaz bölgesinde görülen şişliğe denir. Boğaz ağrıları hepimizin, özellikle kış aylarında karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Boğaz ağrıları yutkunma zorluklarını da beraberinde getirir ve bizi işimizden alabilmektedir. Bu nedenle boğaz ağrıları hemen tedavi edilmelidir. Boğazda ödemin oluşumu çoğu zaman tehlikeli bir durum değildir. Ancak boğazda ödemin daha ciddi bir duruma taşınmaması için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Gereken önemler alınmadığı tekdirde boğazda ödem ciddi sorunlara yol açabildiği gibi boğazda oluşan ödemin tedavisi de zorlaşmaktadır. Boğaz ağrılarının pek çok nedeni vardır. Bunlar hastalık ve rahatsızlıklardan ortaya çıkabilir.

Boğazda Ödem Oluşmasının Nedenleri

Yutkunma güçlüğünün çekilmesine neden olan boğazda ödem oluşumunun sorunları oldukça çeşitlidir. Boğazda ödem her yaşta karşımıza çıkabilen bir durum olmasına göre yaşlılarda daha sık karşımıza çıkar. Boğazda ödem sorunu ile karşılaşanlar hem sıvı hem de katı yemekleri yemekte büyük zorluklar çekmektedirler. Peki boğazda ödem oluşmasının nedenleri nelerdir? Boğazda ödem oluşmasının nedenleri şunlardır;

1. Boğaz Tümörü

1423134562938

Boğaz bölgesinde görülen tümör olarak bilinir. Boğaz tümörü genellikle sigara içenlerde görülür. Sigarada bulunan bazı kimyasallar gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirerek tümör oluşmasını sağlar. Sigara içmek sadece boğaz tümörüne zemin açmakla yetinmiyor pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Bazı koklama, duyma gibi duyu organlarına zarar veriyor, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi pek çok kansere yakalanma riskini arttırıyor, dişlerinizin kirli ve pis görümüne neden olur ve diş eti hastalıklarına baş sağlayacaktır. Boğaz tümörü boğazda ödem oluşumuna da neden olabilir.

2. Nörolojik Hastalıklar

nocanvas_norolojik-hastaliklar-k6ic7

Tıpta nöroloji, beyin ve sinir hastalığı demektir. Nörolojik hastalıklar sinir sisteminin çok çeşitli ve farklı yerlerini etkileyebilmektedir. Bu hastalıklarda hareket sistemi sorunları görülebilir, kaslara etki ettiğinde çabuk yorulma ve kasılmalara neden olabilir. Beyinin bazı kısımlarına etki ettiğinde unutkanlık başlayabilir. Eğer bu nörolojik hastalıklar boğaza etki ederse boğazda ödem oluşmasını sağlayabilir. Bu nörolojik hastalıkların fark edilmesi bazen oldukça kolaydır. Ancak birey bunu fark edemeyebilir.

3. Dişlerin Sağlıksız Yapıda Olması

s1n5uc17huq6d0r2ski62u76ni

Boğaz ödeminde dişlerin sağlıksız yapıda olması büyük rol oynar. Diş sağlınızın bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Saç dökülmenizin nedeni, geçmeyen cilt sorunları ve boğaz sorunlarının nedenleri dişlerinin sağlıksız yapıda olması olabilir. Bu nedenle dişlerimize günlük yaşamımızda çok özen göstermeliyiz. Her 6 ayda bir diş hekimine gitmelisiniz.

4. Takma Diş Kullanılması

protez-diş-tamiri

Takma dişlerin kullanımı çok zordur. Takma dişe alışmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Ancak özellikle yaşlılar tarafından kullanılan takma dişlerin kullanılmasıyla birlikte bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Takma diş kullanılması boğazda ödem oluşumuna zemin hazırlar.

5. Soğuk Algınlığı

grip-mi-soguk-alginligi-mi

Soğuk algınlığı boğazda kaşınma hissi, burun akıntısı, boğaz kuruluğu, öksürmek, hafif ateş, hapşırık, boğuk ses ve yorgunluk gibi belirtileri vardır. Soğuk algınlığı basit gibi görünse de boğaz ödeminin oluşmasında büyük bir rol alır. Soğuk algınlığının belirtilerinde bulunan boğaz ağrıları ve boğaz kuruluğu boğaz ödemine neden olmaktadır.

6. Baş Bölgesinde Uygulanan Cerrahi Operasyonlar

ameliyat-nedir-kisaca

Eğer baş bölgenizde ciddi bir operasyon geçirmiş iseniz boğazda ödemin oluşması kolaylaşabilir. Çünkü beynimiz tüm organlarımızın yönetim bölgesidir. Ona zarar gelmesi sonucunda vücutta bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

7. Hareketsiz Ses Telleri

1488589

Eğer boğazınızda bulunan ses telleriniz hareketsiz ise bu durum boğazınızda ödem oluşmasını sağlayabilir. Hareketsiz ses telleri ses felcinin de bir belirtisi olabilir. Bu nedenle hareketsiz ses telleri sonucunda tedavisi için doktora başvurmalısınız.

Boğazda Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

1. Sigaranın Bırakılması

Eğer sigara içiliyorsa sigaranın bırakılması gerekmektedir. Çünkü sigara boğaz tümörüne zemin hazırlamaktadır. Boğaz tümörü de boğazda ödem oluşmasını sağlayabilir. Bu nedenle sigaranın bırakılması ya da ciddi oranda azaltılması gerekmektedir.

2. Cerrahi Tedavi

Boğazda ödem için bazı cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavi bitiminde hastanın fısıldıyarak bile konuşmaması önerilir. Bunun nedeni boğazınızın yaklaşık bir ya da iki hafta istirahat etmesinin  gerekmesidir. Cerrrahi tedavi uygulanan bölgenin dinlendirilmesi gerekmektedir. Cerrahi tedaviden sonra boğazların dinlenmesi süreci tamamlanması halinde konuşulmaya başlanıldığında sesin zayıf ve ya tiz oması durumu gözlenebilir. Bu durum endişe haline getirilmemelidir. Çünkü uzun bir aradan sonra  konuştuğunuz için bu durum çok normaldir. Boğazdaki cerrahi tedavi iyileşir iyileşmez sesinizde geri dönecektir.

3. Trakeotomi

Trakeotomi boğazda delik açılması olarak adlandırılabilir. OSAS’ın kesin tedavisinde kullanılan, üst solunum yollarının dolayısıyla darlıkların by-pass edilmesini içeren bir yöntemdir. Trakeotomi solunum yollarının akut enfeksiyonu ve solunum yetersizliği olması, solunum yollarında ödem oluşması, ses telleri tümörleri, hava alma yollarının travmatik hasar olması sonucunda kullanılan bir tedavidir. Trakeotomi bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Bunlar üst solunum yolu ile ilgili bazı ameliyatlarda bir ilk adım olarak yapılır. Bunlar entübasyonun mümkün olmadığı durumlarda yüz yaralanmaları ameliyatından önce ve bazı gırtlak kanseri ameliyatlarında ilk adım olarak yapılmaktadır. Solunum zorluğuna neden olabilecek akciğer enfeksiyonlarının olması durumunda hava yolu direncini azaltmak ve aşırı sekrasyon aspirasyonuna yardımcı olmak amacıyla da kullanılır. Bunlar bronkopnömoni, göğüs yaralanması ve bronşitin tedavilerinde kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.