Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazda Yumru, Boğulma ve Düğüm Hissi Neden Olur?

Boğazda boğulma ve yumru ya da düğüm oluşumu gibi hisler hayatımızın çeşitli dönemlerinde başımıza gelen durumlardan biri olup özellikle yutkunamama gibi durumlarda meydana gelir. Bu nedenle de genellikle yutkunmayı zora sokan çeşitli durumlar yutkunamama gibi sorunlara yol açar. Düğüm hissinin oluşmasıyla birlikte nefes almada zorlanma ve sanki bir başkası tarafından boğuluyormuş gibi bir his ortaya çıkabiliyor. Boğulma hissine sebep olan nedenlerin sayısı çok olsa da bu duruma genellikle psikolojik etkenler neden oluyor.

Topluluğa karşı konuşmakta zorluk çeken kişilerin topluluğa karşı konuşma yapacakları sırada gerilmeleri sebebiyle boğazları düğümlenebilir. Bu da yutkunma zorluğuna ve öksürme ihtiyacına neden olur. Diğer yandan boğaz iltihabı ve boğaz şişmesi gibi durumlar da bu hisse sebep olabilir. Ayrıca soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi özellikle kış aylarında bizleri ziyaret eden hastalıklar da bu tür komplikasyonlara yol açabiliyor. Yutkunamama durumu rahat bir şekilde nefes almanızı engellediği için yumru, boğulma ve düğüm hissene yol açar. Bu yazımızda boğazda yumru, boğulma ve düğüm hissinin tüm detaylarını inceleyeceğiz.

Boğazda Yumru, Boğulma ve Düğüm Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1. Psikolojik Etkenler

Gerilim, stres ve heyecan gibi yoğun yaşanan duygular boğazın düğümlenmesine neden olur. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan ve öğrencilerden yetişkinlere kadar neredeyse herkeste görülen stres bu tür sorunlara yol açabiliyor. Aşırı stresli bir ortam bulunan kişilerin boğazlarında düğümlenmelere sık sık rastlanıyor. Ağlayan ya da ağlamanın eşiğinde olan kişiler, topluluk karşısında konuşması gereken insanlar ve bu tür durumlar boğazda yumru, boğulma ve düğüm hissine neden olur. Ayrıca panik atak rahatsızlığında da bu tür sorunlar ortaya çıkabiliyor.

2. Boğaz İltihaplanması

Boğaz iltihaplanması sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olup, soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi rahatsızlıkların ardından boğazın şişmesine rağmen bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabilecek türden şeylerin yapılması sonucunda boğaz iltihaplanmaları meydana gelebilir. Boğazın şişmesi halinde sigara içilmemesi, soğuk su tüketilmemesi gerekir. Boğazın iltihaplanması halinde düğümlenme ve yutkunamama gibi sorunlar baş gösterir. Bu noktada doktora gidilmesi gerekir.

3. Soğuk Algınlığı

Özellikle soğuk kış aylarında kendini gösteren ve boğazda şişmeye sebep olan soğuk algınlığı, boğazda düğümlenme ve yutkunama gibi sorunlara açar ve bu noktada yapılması gereken şey sağlıklı besinler tüketmek, soğuktan uzak durmak ve dinlenmek olur.

4. Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Yutkunma güçlüğü beraberinde iştahsızlık, yorgunluk, halsizlik ve yüksek ateş gibi çeşitli sorunları da getirdiği takdirde enfeksiyonel rahatsızlıklar ortaya çıkmış olabilir. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğu zaman bu duruma sık rastlanılır. Enfeksiyonel rahatsızlığın giderilmesi ile birlikte yutkunma güçlüğü de geçmiş olur.

5. Boğaza Takılan Yabancı Cisim

Yemek yerken ya da bir cisim ağzınızda dururken boğazınıza takılabilir. Boğaza bir cismin takılması halinde düğümlenme ve yumru gibi hisler ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlara genellikle balık yerken rastlanılır.

6. Diğer Nedenler

Boğazda yumru, düğümlenme ve yutkunamama gibi sorunlara neden olan diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Guatr,
  • Gastrit,
  • Tiroid rahatsızlıkları,
  • Sigara içmek.

Ayrıca bu sebeplerin haricinde bir başka nedenin de bu tür sorunlara yol açma ihtimali olduğu için mutlak surette doktora gitmeniz ve sorunu teşhis ettirmeniz gerekir. Böylelikle en kısa süre içinde tedavi aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

Boğazda Yumru, Boğulma ve Düğüm Hissi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tür sorunların giderilebilmesi için ilk olarak nedene ihtiyaç duyulur. Psikolojik etkenlerin giderilebilmesi için topluluk önünde konuşma yapacak olan kişinin alıştırma yapması gerekir. Stres altında olan kişilerin kendilerini rahatlatacak türden meditasyon ya da egzersiz gibi hobiler edinmesi faydalı olacaktır.

Soğuk algınlığı, enfeksiyonel rahatsızlıklar ve boğaz iltihaplanması gibi durumların üstesinden gelmek için iyi bir şekilde dinlenmek, sağlık bir şekilde beslenmek ve doktora tarafından verilecek olan ilaçların doğru dozajlarda kullanılması gerekir.

Boğaza bir cismin takılması halinde tahriş olan cildin iyileşebilmesi için boğaza zarar verebilecek olan yiyeceklerden kaçınılması ve boğazı yumuşatacak türden gıdalar tüketilmelidir. Soğuk sudan kaçınılması, sıcak ve yumuşatıcı içeceklerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Fakat boğaza zarar verecek kadar sıcak olmamasına da dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.