Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazdan Gelen Hırıltı Neden Olur?

Solunum ve sindirim sisteminin başlangıç noktası olan boğazda zaman zaman hırıltı şeklinde bir ses oluşabilir. Hırıltı, nefes alıp verirken ve konuşurken belli olur. Genellikle basit nedenlere dayalı olarak oluşur. Çoğunlukla en önemli neden biriken balgamın atılamamasıdır.

Boğazda Hırıltının Nedenleri Nelerdir?

Boğazda hırıltı şu nedenlere bağlı olarak oluşabilir;

Enfeksiyonlar: Boğazı etkileyen farenjit ve bademcik gibi hastalıklar sonucu hırıltılı solunum oluşabilir.

Boğaz Kuruluğu: Özellikle sigara içenlerde ve gece ağzı açık uyuyanlarda boğaz kuruluğuna sık rastlanır. Boğazın nemlendirilmesi, hırıltıyı engelleyecektir.

Alerji: Toz, kimyasal maddeler, evcil hayvan tüyleri, polenler en çok alerji yapan maddelerin başında gelir. Alerji de hırıltı sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Reflü: Mide asidinin ses tellerine zarar vermesi, hırıltının bir başka nedenidir.

Sigara Kullanmak: Sigara, ağız ve boğaz mukozasında kuruluğa yol açtığı için, hırıltının da nedenleri arasındadır.

Boğazda Hırıltı İçin Evde Uygulanabilecek Çözümler Nelerdir?

Boğazda hırıltının nedeni anlaşıldıktan sonra, evde uygulanabilecek yöntemler ile hırıltıya çözüm bulunabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, bu basit ve herkes tarafından kolaylıkla hazırlanabilecek bitkisel kürlerin hepsinin aynı anda kullanılmaması gerektiğidir. Ayrıca gebelik, menopoz gibi hormon değişikliklerinin üst seviyede olduğu ya da kronik bir hastalık öyküsü yaşandığı durumlarda, seçilecek kür ile var olan durumun birbirine ters etki göstermemesine dikkat edilmelidir. Boğaz hırıltısı için, aşağıdaki yöntemlerden kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz;

Bal: Antibakteriyel özelliği bulunan bal, boğazda bulunan bakterileri öldürüp, boğazı yumuşatacaktır. Her sabah bir çay kaşığı bal yemek ya da bir bardak suya bal karıştırıp içmek fayda sağlar. Balın tek faydası boğazlarda görülmez. Boğaz hırıltılarının sebeplerinden biri olan mide asidinin ses tellerini tahriş etmesi sorununa da bal iyi gelir. Mide asitlerini düzenleyici ve hazmı kuvvetlendirici etkisi ile bal, asit seviyesini belirli bir oranda tuttuğu için, asidin mideden yükselmesini engeller.

Zencefil: Faydaları saymakla bitmeyen zencefil, solunum yolunda var olan enfeksiyonun da azaltılması için birebir. Zencefili rendeleyerek yemek ya da sıcak suda çok kısa bir süre kaynatıp çay şeklinde içmek boğazda hırıltı sorunun çözümlenmesine yardım eder.

Sarımsak: Doğanın ürettiği en kuvvetli antibiyotik olan sarımsak, boğaz ve göğüs hırıltılarının tedavisinde kullanılabilecek bitkisel ürünlerdendir. Sarımsak antienflamatuar ve antioksidan yönünden oldukça kuvvetlidir. Sarımsak çiğ yenebilir. Ancak etkisini daha çabuk görmek isteyenler, sıcak suyun içine attıkları sarımsağı beş dakika kadar demlendirip içebilir. Kokusu rahatsızlık verebileceği için, sarımsak çayını tek seferde içmeniz önerilir.

Okaliptüs Yağı: Burun ve boğazda tıkanma sebebi olan maddeleri çözer ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Okaliptüs yağının etkisini görmek için, sıcak suyun içine konulacak birkaç damla yağ ile buhar banyosu yapılır.

Zerdeçal: Toz halindeki zerdeçal, bal ile karıştırılarak her sabah bir tatlı kaşığı kadar tüketilir. Bir diğer yöntem ise zerdeçalı süt ile karıştırıp içmektir. Yoğun miktarda mineral ve C vitamini içeren zerdeçal, güçlü bir dezenfektandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Meyan Kökü: Viral enfeksiyonlar ve mide rahatsızlıkları için iki taraflı etki gösterir. Boğazda viral enfeksiyon varsa her gün düzenli olarak tüketilecek meyan kökü çayı, enfeksiyonun hafiflemesini sağlar. En önemli etkisini ise midede gösterir. Mide problemi yaşayanlar, yemeklerden yirmi dakika önce meyan kökü çayı hazırlayarak içebilir. Haftada dört ya da beş sefer uygulanması yeterlidir. Hamileler ve emziren annelerde kullanımı sakıncalıdır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi ile yapılacak gargara balgam atımına yardım eder. Eşit miktarlarda karıştırılacak elma sirkesi ve su ile gargara yapılabilir.

Limon Kürü: Bir tam limon, bir soğan, bir adet siyah turp ve bir diş sarımsak karıştırıcıdan geçirilir. Bu kür, bir çorba kaşığı olmak üzere günde üç sefer tüketilirse, balgam söktürücü özellik gösterir. Hazırlanan karışım cam kavanoz içinde buzdolabında bekletilmelidir.

Isırgan Otu: Isırgan otunun içinde antibiyotik etkisi gösteren birtakım maddeler vardır. Sabahları tok karnına bir bardak ısırgan otu çayı içmek, hırıltı ve balgam sorununun giderilmesine karşı olumlu etki gösterecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.