Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boğazıma Hap Yapışıyor Ne Yapmalıyım?

Hasta olduğumuzda ve doktora gittiğimizde ya hap ya şurup ya da enjeksiyon tedavisiyle iyileşme tavsiyesinde bulunur. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar da kimilerinde boğazıma yapıştı diye şikayet ortaya çıkarabilir. Doktor kontrolü dahilinde alınan ilacın yutulduktan sonra boğazda kalması durumu halk arasında çok sık rastlanan bir sorundur. Boğaza takılan hap ‘boğazıma hap yapışıyor’ diye şikayete sebep olduğundan tedirginlikle içilmektedir. Bunun için hapı içerken dikkatli ve sakin içilmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yazımızda boğaza hap yapışması durumunda ne yapılması gerektiği ile ilgili detaylı olarak bahsedeceğiz.

Boğaza Hap Yapışması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

hap

Yutulan hapın boğazda kalması durumu genellikle suyun hazırlanması ve içilmesinin ağza hap atıldıktan çok sonra olmasıdır. İlaç yutulmadan önce de mutlaka ilaç ile birlikte içilecek su hazır halde bulundurulmalıdır. Hap içilir içilmez ardından hemen su içilmelidir. Bazı kişiler ise su içmeden direkt olarak hapı yutmaya çalıştıklarında yutulan hap boğazda kalabilir.

  • Hap ile birlikte su içilmemesi
  • Suyun hap içildikten çok daha sonra içilmesi

Özellikle de parol gibi ya da antibiyotik hapları gibi büyük ilaçlarda da sık rastlanan boğaza hap yapışması sorunu ancak su içilerek giderilebilir. Hap ile birlikte su içilmesi ilacın boğaza yapışmaması için oldukça önemlidir.

İlaç alırken öğüren, kusan ya da boğazına takılan küçüğünden büyüğüne pek çok insan vardır. İlaç içerken zorlanma sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, hastaların ilaç dozlarını azaltmalarına ve hatta bazılarının tedaviyi tamamen bırakmalarına yol açar. Bu yüzden hastalıkların tedavisi güçleşir ve daha pahalı hale gelir. Heidelberg Üniversitesi tarafından 151 gönüllünün üzerinde gerçekleştirilen hapları daha kolay içme yöntemleri araştırılmıştır. Önce dört farklı boyutta 16 çeşit ilaç hazırlandı. Araştırma, yaşları 18-85 arasında değişen ve çoğunun ilaç içerken zorlandıkları bilinen 151 gönüllü üzerinde yapıldı. Gönüllülerin gözleri kapatılarak bu 16 çeşit ilacı 20 ml su ile içmeleri ve daha sonra her ilacı kolay mı yoksa zor mu yuttukları 8 puanlık bir skala ile değerlendirmeleri istendi. Daha sonra yutması en zor diye nitelendirilen 2 dozaj formunu uygun teknikle yeniden yuttular. Birçok denek için en büyük problem hapın büyüklüğü idi ve bunlar için tavsiye edilen çözüm su şişesi yöntemiydi. Bu yöntemde ilaç dilin üzerine konulur ve esnek plastik bir su şişesinin ağzı dudaklar arasına alınır. Daha sonra dudakları büzerek ve emme hareketi yaparken şişe ve dudaklar arasındaki açıyı koruyarak bir yudum alınır. Suyu yutarken hap beraberinde yutulmuş oluyor. Araştırmaya göre hap yutmakta zorlandıklarını söyleyenlerin % 59,7′ si bu sayede ilacı daha kolay içtiklerini bildirdiler. Bu yöntemin, yutma güçlüğü yaşamayanların % 7′ sinde büyük hap içimini ve % 64′ ünde çok büyük hap içimini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir.

hap

Alman uzmanların bunun dışında öne eğilme tavsiyesi de olmuştur. Bu yöntemde hap dil üzerine konuyor ve bir yudum su içiliyor ama hemen yutulmuyor. Çene hafifçe göğüse doğru yaklaştırılırken baş öne eğilir ve sonra da baş aşağı durumda iken hap su ile beraber yutulur. Bu yöntem mantıksız gelse de araştırmalar bunun su şişesi yönteminden bile daha çok işe yaradığını ortaya koymuştur. Yutma güçlüğü yaşamayanların % 91’i ve yutma güçlüğü yaşayanların % 82′ si bu yöntemle çok büyük hapları bile daha rahat yutabildikleri gözlenmiştir. Bir de leblebi yutma yöntemi vardır. Çocukken ağzımız açık, başımız yukarı bakarken leblebiyi havaya atar ve havada yakalardık. Ağzımıza düşer düşmez de yutardık. Tabi bu yöntemle hapın doğrudan gırtlağı tıkaması veya nefes borusuna kaçması gibi riskleri olduğundan pek de tavsiye edilmez.

Hap içerken boğaza yapışmaması için verilecek tavsiyeler;

  • Bir elde ilaç ve diğer elde su bardağı olacak şekilde hazır olunmalıdır.
  • İlaç ağza atılır atılmaz, daha önceden hazırladığınız bolca suyu için. Su ile birlikte hapı yutmaya gayret gösterin.
  • Su içmeden kesinlikle yalnız başına hap içmeye kalkmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.