Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen tadıyla herkesi büyüleyen meyveler arasında yer alır. Aynı zamanda inatçı lekeler listesinde de en üst sırada yer alır. Özellikle kumaş gibi yüzeylere döküldüğü zaman hızlı bir şekilde yayılır. Doğru yöntemler uygulandığında aslında çok da korkulacak bir leke değildir. İşte böğürtlen lekesinin farklı yüzeylerdeki temizlenme şekilleri..

Halıdan Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen bazı ev kazaları sonucunda halıya dökülebilir. Böğürtlen koyu bir renge sahip olduğu için halının yüzeyinde belirgin bir lekenin oluşmasına neden olacak. Eğer halınız açık bir renkteyse anında böğürtlen lekesi belirgin hale gelecek ve yayılacak. Böğürtlen lekesini yok etmek için kurumasını beklemeden hemen müdahale dilmesi gerekir. Bunun için halının üzerine bir miktar tuz dökün ve böğürtlen lekesi çıkıncaya kadar halı fırçasıyla ya da temiz ıslak bir bezle silin. Böğürtlenin koyu rengi halından çıkıncaya kadar silme işlemine devam edin. Bir süre sonra böğürtlen lekesi halından tamamen çıkacak. Tuzu daha sonra ıslak bir bezle halınızdan temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen yapısı itibariyle koyu renkli bir meyve olduğu için açık renkli yüzeylerde belirgin bir iz bırakır. Aynı zamanda hızlı bir şekilde yüzeyde dağıldığı için anında lekeye müdahale etmek gerekir. Koltuğa böğürtlen dökülmesi durumunda bir kabın içerisine ılık su koyun ve üzerine az bir oranda alkol ilave edin. Temiz bir beze bu karışımla ıslattıktan sonra koltuğunuzun lekeli olan kısmını silebilirsiniz. Böğürtlen lekesi koltuğunuzdan bir süre sonra tamamen çıkacaktır. En son işlem olarak ise koltuğunuzu suyla durulayabilirsiniz.

Deriden Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtleni yıkarken, yerken ya da herhangi bir tatlının içerisine koyarken bir şekilde derinize lekesi bulaşır. Koyu renkli bir meyve olduğu için derinizin yüzeyinde anında leke yapar ve uzun süre lekesi yok olmaz. Derinize bir şekilde böğürtlen lekesi bulaştıysa bunun için ılık bir su ile derinizi silin. Bazı lekelerin tamamen çıkmasında sadece ılık su çok etkili olur. Derinizden böğürtlen lekesi çıkıncaya kadar ılık su ile silin.

Kumaştan Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan böğürtlen lekesini temizlemek için kumaşın yapısına ve rengine zarar vermemeniz gerekir. Eğer kumaşın rengi beyaz ise, beyaz çamaşırlar için kullanılan beyazlatıcı etkisi olan leke çıkarıcı deterjanları kullanabilirsiniz. Eğer daha kolay bir çözüm önerisi istiyorsanız, lekenin üzerine hemen tuz dökün ve bir süre bekledikten sonra ılık su ile ıslatılmış bir bezle lekeyi silin. Böğürtlen lekesi çıktıktan sonra kumaşı yıkayabilirsiniz.

Kıyafetten Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinizden böğürtlen lekesini çıkarmak için ılık suyun içerisine bir miktar çamaşır suyu ilave edin. Eğer kıyafetiniz beyaz ise, çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Kıyafetiniz beyaz renkte değilse, temiz bir bezi süte batırarak lekeli olan kısmı silebilirsiniz. Kıyafetiniz ipek ise amonyaklı su ile temizleyebilirsiniz. Amonyaklı su kıyafetinizin yapısına zarar vermez. Böğürtlen lekesi olan kıyafetinizi çitilemeyiniz aksi takdirde lekenin lekenin yayılmasına neden olabilirsiniz.

Kurumuş Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen lekesi kurumuş ise, daha zorlu bir hale dönüşebilir. Bunun için bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun ve üzerine bir ölçek kadar alkol ilave edin. Temiz bir bezi karışımın içerisine batırarak, kurumuş olan böğürtlen lekesini yüzeyden temizleyin. En son işlem olarak su ile yüzeyi temizleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.