Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bonzainin Zararları Nelerdir?

Hayır, bahsettiğimiz bonzai, bitki olan bonzai değil! Bahsettiğimiz şey birazdan size zararlarını anlatacağımız, önce Amerika’ya sonra Batı Avrupa’ya ve yakın zamanda ülkemizin sokaklarına bulaşan, bir tür uyuşturucudur. Bu uyuşturucu sokak dilinde, bonzai, bonzai-18, sovyet benzo gibi isimlerle anılsa da, aslında phenazepam isminde oldukça güçlü bir benzodiazepindir. İlk olarak 1974’de Sovyetler’de üretilen bu madde, normalde gerginlik ve anksiyete üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olmasından dolayı, bu hastalıklara düzenleyici olmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca kullanan kişinin, rahatlamış ve sakin hissetmesine yardımcı olmaktadır. Fakat yakın zamanlarda, bu ilaç, içerisine farklı kimyasallar da katılarak, bir tür eğlence aracı uyuşturucusu olarak her yaştan insan arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. Phenazepam, yani sokak adı ile bonzai, kendisine benzeyen ve yine eğlence aracı olarak kullanılan bir uyuşturucu olan diazepamdan beş kat daha kuvvetlidir. Piyasaya sürülürken kurutulmuş bitkilerle sunularak esrar gibi tüketilmektedir. Bu nedenle bu uyuşturucu maddenin sokaklarda bu kadar yaygınlaşması, özellikle gençler açısından büyük bir tehlike arz etmektedir.

Bonzainin Zararları Nelerdir?

Başlaması ve bağımlılık yaratması kolay, fakat bırakması zor ve acılı olan bu uyuşturucunun, insan sağlığına zararlarını sizler için listeledik!

1.Davranışsal Etkiler

Bonzai denilen uyuşturucu maddeyi kullanan kişiler, bu maddeyi tükettiklerinde, ilk olarak zihinleri etkilenmektedir. Bonzai etkisi altındayken, bilinçleri normal bir insanınki gibi yerinde değildir. Bu nedenle normal bir insanın davrandığı gibi davranmayabilirler. Bonzai tüketen kişilerde, maddenin etkisi altındayken daha saldırgan bir tavır ortaya koydukları tespit edilmiştir. Bu durum çevresine ve kendisine fiziksel zararlar vermesine neden olmaktadır. Ayrıca, kişinin enerjisinde yüksek oranda artışlar ya da tam tersi olarak düşüşler meydana gelebilmektedir. Riskli davranışlarda bulunma eğilimi göstermektedirler. Bir diğer etkisi olarak, konuşma yetisinde yavaşlama ya da tamamen konuşamama durumunda kalabilirler. Bu kişiler katatonik davranışlar sergileyebilirler. Katatoni kişinin motor sistemini ilgilendiren bir konudur ve genelde şizofreninin bir parçası olarak görülmektedir.

Bunların yanında, bonzaiyi uzun vadede bir etkisi olarak, kullanmış kişilerin sosyal, iş ve okul hayatlarında başarısız bir performans sergiledikleri gözlemlenmiştir.

2.Fiziksel Etkiler

Bonzai kullanıldığında, kişinin zihnini bulandırması yanında fiziksel olarak da hasarlara neden olmaktadır. Bu uyuşturucunun alındığı andaki ilk belirtisi, kullanan kişinin ellerinde ve ayaklarında uyuşukluk hissi yaratmasıdır. Bu nedenle kullanıcı, basit fiziksel aktiviteleri yerine getirmekte oldukça zorlanmaktadır. Bir sonraki aşamada, baş ağrısı gelir. Kullanan kişi, bonzai etkisi altındayken ya da etki geçtikten sonra, şiddetli baş ağrıları hissetmeye başlar. Bonzai aynı zamanda sindirim sistemine de zarar verebilmektedir. Kullanan kişide mide bulantısı ya da kusmaya neden olabilir. Ayrıca uyuşturucunun etkisi altındayken, bol miktarda terlemeye ve vücut ısısında yüksek derecede artışa neden olmaktadır. Daha da tehlikeli olarak, bonzai kişinin kalp ritmini bozar. Normal bir insanda dakikada 70 ya da 80 defa atan kalp, bonzai etkisindeyken kat ve kat daha hızlı atmaktadır ve aynı zamanda kişi panik ataklar geçirebilir. Bir diğer etkisi, kişinin kan basıncında yani tansiyonunda değişikliklere sebep olmasıdır. Son olarak, göğüs bölgesinde ağrılar ve kas spazmlarına sebep olduğu bilinmektedir.

Bonzai çeşitli şekillerde tüketilmesine rağmen, genel olarak esrar gibi ciğerlere çekilerek tüketilir ve bu durum solunum yolu rahatsızlarına neden olabilir.

3.Algısal Etkiler

Bonzainin, kullanan kişinin zihninde çeşitli etkiler bıraktığından bahsetmiştik. Bu maddenin kullanıldığı andan itibaren zihni etkilemeye başlaması, kişinin algı sorunları yaşamasına sebep olmaktadır. Bonzai etkisi altında bir insanın gerçeklik algısı bozulmuş olabilir. Bu ve buna benzer uyuşturucular, genelde kullanan kişinin halüsilasyonlar görmesine ya da kuruntulu bir ruh halinde olmasına neden olmaktadırlar. Kafa karışıklığı yaşayan kullanıcılar, paranoyak davranışlar sergileme eğiliminde olurlar. Ayrıca, bonzai kullanan kişiler, hafıza sorunları yaşarlar. Kullanıcıların hafızalarında kısa zamanlı kayıplar görülebilir. Son olarak, bonzai kullanan kişinin sanki vücudunun dışındaymış gibi hissetmesine ve kaybolmuşluk hissi yaşamasına neden olmaktadır.

4.Psikolojik Etkiler

Bonzai kullanan kişilerde yaygın olarak ruhsal denge bozuklukları görülmektedir. Gariptir ki, özünde anksiyete ve benzer rahatsızlıkları iyileştirmek için geliştirilen bir kimyasal, uyuşturucu bir madde olarak alındığında kişilerde anksiyete artışına neden olabilmektedir. Bonzai kullanan kişilerin, ruh halleri çok değişken olur. Bu nedenle aşırı sinirlilik, endişe, heyecan gibi durumları uç sınırlarda yaşarlar. Ayrıca kişi, depresif dönemler de geçirebilir ve bu dönemlerde, intihara meyletme oranı oldukça yüksektir.

5.Uzun Dönemde Etkiler

Az önce bahsettiğimiz etkiler, sentetik bir uyuşturucu olan bonzainin kullanım anında ve kısa dönemdeki etkileriydi. Fakat bu uyuşturucu, sürekli kullanım ile birlikte bir anda, kişi farkında bile olmadan bağımlılık yaratabilir. Bonzai bağımlısı olmuş bir kişi, uzun süre bu uyuşturucuyu kullandığında, çok daha zararlı etkiler ile karşı karşıya kalmaktadır. Araştırmacılar hala bu zararlar üzerine çalışıyor olsalar da, bilinen ve uzun vadede görülme ihtimali olan sosyal hayata ve sağlığa etkileri şunlardır;

 • İlk olarak, bu uyuşturucu illegal yollardan piyasada dolaştığı için, kullanıcı kişi bu illegal sorunlarla bol bol yüzleşmek zorunda kalacaktır.
 • Uyuşturucu bağımlısı bir insanın, insanlar ile normal iletişim kurması pek mümkün sayılmaz. Bonzai kullanıcıları bu nedenle çevresi ile ilişkilerinde sorunlar yaşamaktadırlar.
 • Kullanıcı kişinin aile içi anlaşmazlıklar yaşaması kaçınılmazdır.
 • Kişi sorumluluklarını yerine getiremez.
 • Başarısız bir okul hayatı geçirir.
 • İş hayatı da çok iyi gitmez ve işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
 • Kullanıcının akıl sağlığında bozulmalar başlayabilir.
 • Uzun süreli kullanım bazı kanserleri tetikleyebilir.
 • Kişi sık sık titreme ve nöbet geçirebilir.
 • Bonzai uzun vadede, yüksek kan basıncı problemi ve kalp krizi riski yaşatmaktadır.
 • Esrar gibi ciğerlere alınarak tüketildiğinde ciddi solunum sistemi hasarları oluşur.
 • Hayati organlarda hasarlar meydana gelebilir.
 • Bağımlı kişi kendini yaralama eğiliminde olabilir.
 • İntihar fikri sık sık akla gelir ve intihara teşebbüse neden olabilir.
 • Son olarak, kullanıma bağlı olarak kişinin komaya girmesine, hatta ölümüne neden olabilir.

6.Aşırı Doz Tehlikesi

Bonzai, diğer birçok uyuşturucu gibi, bağımlılık yapma etkisi vardır. Bu uyuşturucu maddeyi kullanan kişi, her seferinde bir öncekinden daha fazla miktarlarda bonzai tüketme ihtiyacı güdebilir. Bonzai tüketirken, uyuşturucunun kişinin bilincini etkilemesi sebebiyle, kullanan kişi alacağı miktarı kontrol altında tutamayabilir ve bu da aşırı dozda uyuşturucuya maruz kalmasına sebep olur. Eğer bir aşırı doz vakası varsa, mutlaka tıbbi yardım gerektirir, aksi takdirde çok kötü sonuçları olabilir. Aşırı doza maruz kalan birinde görülebilecek etkiler şunlardır;

 • Kişi bir anda bayılabilir.
 • Bonzainin akciğerlere çekilerek kullanıldığını söylemiştik, aşırı doz alındığında kişinin nefes alma sorunları yaşamasına neden olabilir.
 • Kullanan kişi nöbetler geçirebilir, devamında felç görülebilir.
 • Aşırı doz aynı zamanda kalp krizine de neden olmaktadır.
 • Bunların sonucunda kişi komaya girebilir ve ölüm tehlikesi altındadır.
 • Aşırı doz alanlarda, ani ölümlerin yaşanma riski vardır.

7.Bonzaiyi Bırakmak

Bonzai, bağımlılık yaptığı için, eğer kişi bir anda bu uyuşturucu maddeyi kullanmayı bırakırsa, bunun çeşitli etkileri olur. Bağımlı durumda olan bir insanın, yardım almadan bonzaiyi bırakabilmesi zaten oldukça güçtür. Maddeyi kullanmayı bırakmanın etkileri şunlardır;

 • Kişi bağımlı olduğu bu maddeye geri dönmek için inanılmaz bir istek duyar.
 • Bulantı ya da kusma gibi, mide rahatsızları baş gösterebilir.
 • İshale neden olabilir.
 • Kişinin anksiyete seviyesinde artışlar meydana gelir.
 • Sürekli bir yorgunluk hissi, kişiyi etkisi altına alır.
 • Kişide artan sinirlilik ve endişe duyma sorunları baş gösterir.
 • Kişiyi bir anda sıcak basar ve aynı zamanda titremeye başlar.

Bonzai, sentetik bir uyuşturucu olduğu için, türevlerine göre çok daha tehlikelidir. Bir kez başlandığında bırakması bile, kişiye fiziksel ve zihinsel zararlar vermektedir. Bu nedenle, özellikle bu uyuşturucu olmak üzere her türlü uyuşturucudan uzak durmak, en güvenilir ve sağlıklı yoldur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.