Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boş Mideye Sarımsak Yemenin Akıl Almaz 8 Faydası

Sarımsak, kokusu pek çok kişiyi rahatsız eden ancak doğal bir şifa kaynağı olan yiyecek. Bu yüzden birçok insan antibiyotik ve benzeri ilaçları kullanmak yerine düzenli olarak sarımsak tüketmeyi tercih ediyor. Ama tabii sarımsak ile ilgili en büyük tartışma konusu sarımsağın nasıl tüketileceği oluyor. Bu konuyla ilgili iki farklı görüş var. Bir taraf sarımsağın boş mideye yenmesi gerektiğini ve faydasının ancak bu şekilde sağlanacağını düşünüyor. Başka bir taraf ise bunun yalnızca hurafe olduğuna inanıyor. Aslında sarımsağı boş mideye tüketmenin pek çok hastalığı iyileştirmek ve önlemek konusunda büyük bir etkisi var. Yani bu düşünceye tümden karşı çıkmak çok yanlı. O nedenle sizler için boş mideye sarımsak yediğinizde ne gibi faydalara sahip olacağını detaylı olarak listeledik.

Önemli Not: Sarımsağa alerjisi olan kişilerin çiğ olarak sarımsak yemesini öneremiyoruz. Hatta bu kişilerde, sarımsak yedikleri takdirde ciltlerinde kabarıklık, yüksek ateş ya da şiddetli baş ağrısı görülürse hemen sarımsak tüketiminin bırakılması gerekiyor. Aynı zamanda HIV/AIDS ilaçları kullanan kişilerde de sarımsak yemek çeşitli yan etkilere neden olabiliyor. Bu yüzden onların da sarımsak tüketmemesi gerekiyor. Sarımsak çok faydalı doğal bir besin olsa da sarımsak tüketmeden önce bazı önemli noktalara dikkat etmeli ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

1. Antibiyotik özelliği var

Sarımsağın doğal antibiyotik olduğunu biliyor ve söylüyoruz ancak bu etki sarımsağı mideniz boş iken yediğinizde çok daha güçlü bir biçimde ortaya çıkıyor. Bununla ilgili yapılmış birçok bilimsel çalışma olduğu da bir gerçek. Özellikle sarımsağı kahvaltı yapmadan hemen önce yemenizi öneririz. Böylece etkisi çok daha fazla artacaktır. Çünkü vücudunuzda bulunan ve açığa çıkmış olan bakteriler siz mideniz boşken sarımsak yediğinizde hiçbir şekilde kendilerini koruyamayacaklar.

2. Yüksek tansiyona iyi gelir

Yüksek tansiyon ile sarımsak ilişkisi de bir hayli kuvvetli. Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa bunu sarımsak tüketerek önleyebilirsiniz.

3. Karaciğer ve mesaneye yardımcı olur

Sarımsağın dolaşım sistemimiz üzerinde büyük faydaları var. Ancak bunun yanı sıra sarımsak sayesinde karaciğerimizin ve mesanemizin de çalışma fonksiyonları kolay bir şekilde düzene girebiliyor.

4. Sindirim sistemine ve mideye iyi gelir

Diyelim ki ishal oldunuz. İşte o zaman da sarımsak size çok iyi gelecek. Çünkü sarımsak sindirim sistemimiz ve mide sorunlarımız üzerinde bir hayli etkili olan doğal bir besin. Örneğin kişi fazla stresli olduğu zamanlarda mide asidi oranı bir hayli artar ve bu kişiyi çok rahatsız eder. Fakat sarımsak sayesinde mide asidinde de büyük oranda azalma görülür. Bunun yanı sıra bilmeniz gereken bir nokta daha var. Sarımsak iştahı da tetikliyor, bilginiz olsun.

5. Sinir sorunlarını ortadan kaldırır

Eğer mideniz boşken yeterli miktarda sarımsak tüketirseniz sinir sorunlarınızı da büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Sarımsak sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

6. Kansere iyi gelir

Sarımsak alternatif tıbbın en önemli öğelerinden bir tanesi. Çünkü gerçekten çok kuvvetli bir besin. Bu yüzden sarımsak sayesinde parazit ve kurtlar ortadan kaldırılabiliyor. Bunun yanı sıra diyabetten tutun da depresyona ve çeşitli kanser türlerine kadar pek çok hastalık önlenebiliyor.

7. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Solunum rahatsızlığı yaşadığınızda ilk başvurabileceğiniz besinlerden bir tanesi sarımsak. Eğer zatürre, bronşit, astım, akciğer tıkanıklığı ya da boğmaca gibi bir hastalığa yakalanırsanız ya da soğuk algınlığı veya grip geçirirseniz bu hastalıkları tedavi edebilmek için sarımsak tüketebilirsiniz. Yani geçmişten beri uygulanan bu yöntem gerçekten çok doğru bir tercih.

8. Tüberküloza iyi gelir

Tüberküloz tedavisi için her gün düzenli olarak bir baş sarımsak tüketilmesi öneriliyor. Rahat bir şekilde tüketebilmek için sarımsağın dişlerini ayırmalısınız. Sarımsağı çiğ bir şekilde ya da fırında çok az pişmiş bir şekilde yiyebilirsiniz. Hatta dilerseniz yumurta sarısı ve bir miktar yağ kullanarak çok hoş bir sos da hazırlamanız mümkün. Ancak eğer böyle bir karışım yapacaksanız kesinlikle karışımı kaynatmamalısınız. Yoksa sarımsak içindeki tüm şifalı özellikleri kaybedebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.