Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Botoks Hakkında

Botoks, colustridium botulinium gibi bir isme sahip olan bakteri türünden elde edilen bir toksindir. Bu toksin kırışıklıkları açmak ve aynı zamanda kırışmış, sarkmış olan yaşlı ciltleri belli bir oranda yukarı doğru çekme işlemi için uygulanır. İnce bir iğne ucu olan küçük enjekte yardımı ile botoks kırışık olan cildin alt tabakasına uygulanır. Bu uygulama derinin alt tabakası olan dermis tabakasına yapılır. İnsan cildinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmalar derinin alt tabakası dermisten kaynaklanır. Bu nedenle botoks sadece dermis tabakasına uygulanarak, direkt bir etkinin oluşması sağlanır. Botoks, deri ile sorunlu hale gelen sinir uçları arasında iletkenliği keserek, ciltte belli bir derecede felç etkisi oluşturur. Felç estetik operasyonlarda sadece kırışıklığı gidermek, sinir uçlarının işlevinin sonra ermesi anlamına gelir. Botoksun yaşlanmış ciltte ortaya çıkan herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

Kırışıklık ya da cildin sarkması tedavisinde kullanılan botoks cildin hemen hemen her kısmına güvenle uygulanan bir işlemdir. Mesela, frontalis kasları ve çevresi, alın bölgesi, burun kenarları, burun ucu, kaş, dudak çevresi, gözaltı ve kaz ayaları kısmı, dekolte, boyun, eller ve mimik çizgilerinin bulunduğu bütün bölgelere uygulanır. Botoks işlemi sadece hamile olan, emzirme sürecinde olan kadınlara ve aynı zamanda alerjik enfeksiyon rahatsızlığı olan kişilere uygulanması sakıncalıdır. Bu grup haricinde herkese güvenle uygulanabilen bir estetik tedavi yöntemidir. Bunun haricinde botoks işleminin kanser hastalığı geçiren insanlara yapılması sakıncalıdır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks işlemi genel olarak yirmi dakika gibi çok kısa bir sürede cilt yüzeyine uygulanır. Botoks işlemi yapılmadan önce, on beş dakika gibi bir süre içerisinde kendi lokal anestezi kreminizi sürebilirsiniz. Böylece uygulamaya başlamadan önce zaman kazanmış olursunuz. Botoks tedavi yöntemini uygulayan doktor da aynı derecede çok önemlidir. Çünkü botoks dolgusu doktorun tecrübesi ile daha güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Botoks uygulamasında çok fazla bir acı hissedilmez. İğne battığında biraz acı hissedilir ve botoks dolgusu cildin alt tabakasına enjekte edildiği sırada bir yanma hissi oluşur. Bu acıların hissedilmemesi için hastaya lokal anestezi kremi ya da anestezi spreyi uygulanır.

Botoks kırışıklık işlemi tedavisi haricinde, birçok alanda da kullanımı bulunur. Terleme tedavisi, koltuk altı, avuç içleri, ayaklar, diz ve kol eklem yerlerinin katlandığı yere botoks uygulaması yapılır. Botoks uygulaması çok kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Kalıcılık süresi yaklaşık olarak dört ya da altı ay arasında değişiklik gösterir. Hastanın kişisel durumuna göre de botoksun kalıcılık süresi tamamen değişir. Botoks uygulamasından sonra ortaya çıkan sonuç çok hoşunuza giderse, botoks işlemini belirli bir süreden sonra tekrar yaptırabilirsiniz. Bu işlem cildinizde daha kalıcı ve sağlıklı bir iz bırakır. İkinci kere botoks yaptırdığınız zaman, bu uygulama ilk defa yapılan bir hastaya göre, daha uzun süre kalıcılığını korumaktadır.

Botoks Hakkında

İnsanların cildinin yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmalardan kurtulmanın en güvenli tedavi yöntemi botoks işlemidir. Botoks işlemi yaklaşık yirmi yıldır başarılı ve güvenli olması açısından birçok alanda kullanılmıştır. Yüzde yer alan mimik kaslarının uzun yıllar boyunca çok çalışması, üzerini örten derinin yüzeyinde kıvrımların daha belirgin bir hale gelmesine neden olur. Buralarda çok küçük bir mimik sonrasında hemen ortaya kırışıklık çıkar. En çok kırışıklığın ortaya çıktığı alanlar alın, kaşların arası, göz kenarları, ağız çevresi ve aynı zamanda dudak çevresidir. İnsanların alın ve aynı zamanda göz kenarlarında ortaya çıkan çizgiler, kişiye olduğundan daha çok yaşlı gösterir. Kaşlar arasındaki çizgiler de kişide kızgın bir ifade oluşmasına neden olur. İnsanların cilt yapısında yer alan mimik kaslarında botoks işlemi uygulanarak, mimik kaslarının hareketi aynı şekilde zayıflatılır. Kas hareketlerinin azalması sonucunda, kasların üzerinde yer alan derinin, kas hareketleri ile katlanması engellenir. Hastanın yaşlı ve aynı zamanda kızgın olan yüz ifadesinde başarılı bir düzelme elde edilir. Estetik cerrahi uzmanları genel olarak kırışıklığın deri altında yer alan kasların kasılması sonucunda, derinin çekilmesiyle ortaya çıktığını düşünmekteler. Bu kasların gevşemesi sonucunda ise kırışıklıklar tamamen azalır ya da hepsi ortadan kalkar. Botoks tedavi yöntemine en iyi sonucun elde edildiği alan alın çizgileri, göz etrafındaki kırışıklıklar ve aynı zamanda kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Bu tedavi yöntemi ile gülme sırasında ortaya çıkan çizgiler, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde de kullanılır.

Botoksta Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Botoks tedavi yönteminde hastaların dikkat etmesi gereken bir nokta, botoks uygulamasını yapan yerin hastane ya da özel muayenehane olmasıdır. Çünkü güzellik merkezlerinin bazılarında kaliteli, orijinal botoks dolgu malzemesi kullanılmıyor olabilir. Botoks uygulamasında orijinal marka ve uygun dozajlarda kullanılması gerekir. Piyasada çok fazla botoks dolgusu bulunur ve bunların çoğu da Uzak Doğu, Çin den getirilir. Botoks uygulaması yaptırmak isteyen kişilerin çok ucuz ve farklı markalardan uzak durması gerekir. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir doktora yaptırmanız daha doğru bir seçenek olacaktır.

Botoksu uygulamasının etkisi ömür boyu sürmez, insanların metabolizmasına bağlı olarak en fazla dört ya da altı ay süresince etkisi devam eder. Aynı zamanda botoks uygulamasının sıklığı ile bu süre daha uzun bir zamana yayılır ve etkisi daha uzun bir süre devam eder. Botoks uygulamasının etkisi geçtikten sonra cilt eski haline geri döner ve hiçbir şekilde daha kötü bir duruma gelmez. Botoks tedavi yöntemi çok uzun süredir yapılan ve bugüne kadar ciddi bir yan etkisine rastlanılmamıştır. Olması gereken dozun altında ya da üstüne bir yanlış uygulama sonrasında hastada geçici ve hafif bir yan etkiler ortaya çıkar. Botoks dolgusu çok düşük bir oranda enjekte edildiği için, tedavi yöntemi güvenlidir, yan etkileri ortaya çıkarsa en düşük seviyededir. Çok sık ortaya çıkan yan etkisi ise uygulama alanlarında ortaya çıkma riski bulunan küçük morarmalardır.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks dolgusu, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Aynı zamanda botoks dolgusu, cildin yapısında yer alan sinir uçlarında iletimi sağlayan bazı maddelerin salınımını engeller ve kas arasındaki iletimi kesen, durduran bir etki mekanizmasına sahiptir. Laboratuvar ortamında üretilen botoks dolgusu uzun bir süredir estetik alanında tedavi olmak isteyen birçok insanda uygulanmıştır. Bu tedavi yönteminde uygulanan her hastada başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Günümüzde estetik amaçlı olarak çok yoğun bir kullanım alanı bulunur. Botoksun etki mekanizmasından birçok alanda yararlanılır. Plastik cerrahi alanında genel olarak mimik kaslarının hareketi ile ortaya çıkan cilt kırışıklıklarını azaltmak, aşırı terleyen kısımlardaki terlemeyi azaltmak, migren tedavisi, yüz felcinde normal tarafa, yani simetrik kısmını orantılamak için birçok hastaya uygulanır. Botoksun çok sık rastlanılan ve çok fazla süren herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Botoks uygulamasının yan etkisi ortaya çıkarsa bu sadece uygulama alanında oluşur. Yirmi dört saat içerisinde botoks dolgu maddesi insan vücudunda atılır. Botoks uygulamasının en fazla etkisi kaslardaki gevşeklik süresinin ise altı ay olmasıdır. Botoks işleminde cilt yüzeyine iğne batırıldığı için, buna bağlı olarak kızarıklık ortaya çıkar ama bu durum kısa bir süre sonra tamamen yok olacaktır. Botoks uygulaması sadece hamilelik süreci, emzirme süreci yaşayan kadınlara ve bazı kas hastalıklarına sahip olan insanlarda yapılmaz. Botoks uygulaması tekrarlanarak cilt yüzeyinde yer alan kırışıklık tekrar tedavi edilerek, azaltılır. Bazı hastalar istediği sürece botoks uygulamasına devam edebilir. Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Botoks estetik uygulamasından sonra güneş koruyucu krem kullanmak ve aynı zamanda cilt yüzeyini bir gün boyunca bütün darbelere karşı korumak gerekir. Aynı zamanda botoks uygulamasından sonra iki gün başın aşağıya doğru olduğu işleri yapmamalı, sıcak su ile banyo yapmamalı ve aynı zamanda yüz üstü yatılmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.