Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kolayca Boy Uzatabileceğinizi Gösteren 9 Besin!

Ülkemizin boy ortalaması dünya geneline bakıldığında pek de yüksek değil. Sokakta sorduğunuz insanların büyük bir kısmı boyunu daha uzun yapmak istiyor. Öncelikle kısa uzun fark etmeksizin her bireyin mükemmel, güzel/yakışıklı ve eşsiz olduğunu unutmayın. Santimetre cinsinden birkaç rakamın güzelliğinizi yansıttığına ya da çirkin olduğunuzu söylediğine inanmak saçmalık olacaktır. Fakat henüz gelişmekte olan bir çocuğunuz varsa ve boyunun uzamasını istiyorsa bu besinlerle ona takviye sağlayabilirsiniz. Eminiz küçükken anneniz de size sürekli süt içirip boyunuzun uzayacağından bahsetmiştir. Bakalım anneniz haklı mı?  İşte sizler için boy uzatan besinlerin listesi!

1. Kırmızı Et

Boy uzamasındaki en önemli faktör yeterince protein alabilmektir. Çünkü gelişme ve büyüme ancak proteinle sağlanacaktır. Doğal olarak yenebilecek en proteinli besinler tercih edilmelidir. Tabi protein deyince de kırmızı et listenin başında geliyor. Mümkün oldukça yapısını değiştirmeden, proteinden en fazla yararlanabileceğiniz şekillerde kırmızı eti pişirip tüketmek hem kas gelişimini sağlar hem de boyun uzamasına yardımcı olur.

2. Tavuk ve Hindi

Sadece kırmızı et değil, tabi ki tavuk ve hindi eti de protein bakımından bir o kadar zengin. Tavuk ve hindi etlerinin içerisindeki minerallerle birleşen protein kas dokularının gelişmesinde büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle daha uzun boylu olmak isteyenler et tüketmeyi tercih edebilir.

3. Yumurta

Hayvansal besinlerin hemen hepsinin devasa birer protein kaynağı olduğunu biliyoruz. Yumurta da o hayvansal besinlerden biri. Özellikle beyaz kısmı %100 oranında proteinden oluşan yumurta, aynı zamanda riboflavin diye adlandırılan B2 vitaminini de içerir. Hücre çoğalmasında görev yapan riboflavin sayesinde kas dokularının gelişmesi ve boy uzaması sağlanır.

4. Yulaf

Evet, kulağa her ne kadar şaşırtıcı geliyor olsa da yulaf boylarını uzatmak isteyenler için önemli bir besindir. İçeriğindeki yüksek oranda protein sayesinde kasların güçlenmesini sağlayan yulaf aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Uzun boylu olmak isteyenler özellikle kahvaltıda yulaf tüketebilir.

5. Nişasta

Çoğu kişi tarafından bilinmese de vücudumuzun temel enerji kaynaklarından biri nişastadır. Yüksek kaloriler içermesi nedeniyle her zaman kilo aldırma riski bulunan nişasta ve nişastalı besinler yapılarındaki lif, demir, magnezyum ve selenyum sayesinde de büyümeye etki ederler. Özellikle ergenlik döneminde ve aktif bir çocuğunuz varsa nişasta boyunun uzamasını sağlayacaktır fakat aman ha kiloya dikkat edin.

6. Süt ve Süt Ürünleri

Buraya kadar hep kas gelişiminden bahsettik ama ya kemikler ne olacak? Kemik gelişiminin boy uzamasındaki yeri tartışılmaz. Kemiklerimizin gelişmesi için de küçüklüğümüzden beri bize anlatılan kalsiyuma ihtiyacımız var. En çok kalsiyum ise tabi ki süt ve süt ürünlerinde bulunuyor. Peynir, yoğurt, süt gibi besinleri günlük olarak tüketmek boy uzamasına fayda sağlayacak ve vücudunuzun direnci arttıracaktır.

7. Palamut

Balıkların ne kadar besleyici birer besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle konu boy uzatma olduğunda ise palamut tavsiye ediyoruz. İçerikleri ile kefal, torik ve uskumru da palamut kadar faydalı olabilecek balıklardır. Tüketeceğiniz bu balıklar içeriklerindeki vitaminler ve yağlar ile kemik gelişiminizi destekleyecek ve kemiklerinizin uzamasını sağlayacaktır. Ayrıca uzmanlar sağlıklı kalabilmek için haftada en az bir gün balık tüketilmesi gerektiğinden bahsediyor.

8. Mercan Kalsiyumu

Kemik büyümesini hızlandırdığı söylenen mercan kalsiyumu, deniz mercanlarından elde edilmektedir. Erken yaşlarda çocuklar için kullanımında boy uzattığı düşünülmektedir. Doktorunuza danışarak çocuğunuza ek besin gibi verebilirsiniz fakat doktoruna danışmadan kesinlikle satın almayınız.

9. Soya

 

Günümüzde birçok kişi vegan beslenmektedir. İnsan anatomisi için en sağlıklı beslenme yöntemi olduğu kanıtlanmış vegan beslenme tipinde hayvan sömürüsü olduğu düşünüldüğü için herhangi bir hayvansal ürüne yer yoktur. Buna hayvanın eti, sütü, yumurtası ve tüyü de dahildir. Doğal olarak protein için alternatif birkaç besin gerekmektedir. Bunların başında da soya gelmektedir. Özellikle vegan beslenmede olmazsa olmaz olan ama herkesin günlük hayatında kullanabileceği soya, içeriğindeki saf protein ile hem kemiklerin hem de kas dokuların gelişmesine yardımcı olur. Günlük 50 gram soya tüketerek boyunuzun uzamasına büyük bir katkı sağlayabilirsiniz, hem de hiçbir hayvanın ölmesine neden olmadan. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.