İnce ve uzun görünmenin insan psikolojisinde etkileyicilik, güvenilirlik gibi birçok avantajı vardır. Neredeyse bütün kıyafetlerin yakıştığı uzun boylu insanlar özgüven konusunda kendilerini daha şanslı hissettiklerini söylerler.

Peki, bizim tamamen genetik faktörlere bağladığımız boy uzunluğunu doğal yollarla arttırmak mümkün mü? Kadınlarda 20, erkeklerde 22 yaşına kadar devam eden boy uzaması, genetik faktörlerle birlikte hormonal fonksiyonlar, dengeli beslenme, egzersizler ve başka diğer çevresel faktörlerin kontrolündedir.

Küçük yaşlardan itibaren beslenme alışkanlıklarında yapılan ufak değişiklikler düşündüğünüzden daha etkili sonuçlar verir. Özellikle kalsiyum, potasyum, çinko, manganez, C vitamini, fosfor ve protein içeren meyve, sebze, kepekli tahıllar, kümes hayvanları ve süt ürünleri açısından zengin, sağlıklı bir beslenme düzeni boy uzaması ve gelişmeyi teşvik eder.

İşte uzmanların ortak görüşlerinden, boy uzatan en etkili 10 yiyecek:

1.Süt ve Süt Ürünleri

1. Süt ve süt ürünleri

Boy uzatma konusunda hiçbir besin grubu süt, peynir ve yoğurt kadar etkili olamaz. Çünkü boy uzaması için gerekli kalsiyum, protein, A, B, D, E vitamini gibi temel besin ögeleri süt ürünlerinde bir arada ve bol miktarda bulunur.

Kalsiyum, D vitamini başta olmak üzere birçok önemli besin ögesinin vücut tarafından emilimini sağlayan, kemik gelişimi açısından çok önemli bir mineraldir. Bu nedenle beslenme uzmanları günde 2 bardak süt ya da başka bir süt ürünü tüketmenizi öneriyor. Çocuğunuz sütü sevmiyorsa meyve veya başka besinlerle tatlandırabilirsiniz. Sağlıklı gelişim için süt ürünleri tüketmek şart.

2.Yumurta

2. Yumurta

Yumurtasız bir ‘Boy Uzatan En Etkili 10 Yiyecek’ listesi düşünülemez. Yumurta gelişim için gerekli tüm besin değerlerinin bir arada bulunduğu ucuz ve yüksek kalite bir protein kaynağıdır.

Güçlü kemiklerle sağlıklı vücut gelişimine yardımcı olan yumurta; D vitamini, kalsiyum ve B2 vitamini (riboflavin) içerir. Eğer yumurtanın yağlı kısmını tüketmek istemiyorsanız albümin yapıda olan, % 100 protein beyaz kısmını tüketebilirsiniz. Yetişkinler için günde 3-4 yumurta akı tüketilmesi önerilir. Küçük çocuklarda boy uzamasını desteklemek için sarısıyla birlikte günde en az 1 yumurta tüketmelerini sağlayın.

3.Tavuk

3. Tavuk

Eğer 25 yaşından sonra boy uzatmaya çalışıyorsanız, bu durumda tavuk en iyi besin seçeneklerinden biridir. Tavuk, doku ve kas gelişimine yardımcı olan güçlü bir doğal protein kaynağıdır. Boy uzaması ve kas gelişimini hedefleyen yetişkin bir insan her gün en az 50 gram tavuk tüketmelidir. Çocuk gelişiminde ise haftada en az 2-3 kez tavuk tüketilmedir.

4.Soya Fasulyesi

4. Soya fasulyesi

Protein, folat, vitamin, lif ve karbonhidrat açısından zengin olan soya fasulyesi, günlük olarak tüketildiğinde boy uzamasını destekleyen oldukça faydalı bir besindir. Soya fasulyesinde bulunan proteinler kemik doku kitlesi yoğunluğunu arttırarak uzamayı teşvik eder.

Her gün 50-55 gram soya fasulyesi tüketmek boy uzamasını etkili bir şekilde destekler. Soya fasulyesini yemek olarak pişirebilir ya da haşlayıp salatalara ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte soya sütü ve tofu gibi diğer soya ürünleri de boy uzamasına yardımcı olur.

5.Muz

5. Muz

Kilo almaya neden olduğundan çoğunlukla yararları göz ardı edilse de muz önemli bir potasyum, manganez, kalsiyum ve sağlıklı probiyotik kaynağıdır. Muzdaki mevcut potasyum, kemikleri ve dişleri zayıflamaya karşı korur. Bununla birlikte sodyumun kemikler üzerindeki zararlı etkilerini nötralize eder. İçerdiği manganezle metabolizmayı düzenlemesinin yanı sıra kemiklerde kalsiyum konsantrasyonunu sağlamaya yardımcı olan muz, boy uzatmaya yarayan en etkili meyvelerden biridir.

6.Yulaf

6. Yulaf

Tıpkı soya fasulyesi gibi yulaf da boy uzaması ve kas gelişimini destekleyen önemli bir besin kaynağıdır. Protein bakımından zengin yulaf, kemik ve dokuları onararak yeni dokuların oluşumunu teşvik eder.

Protein açısından zengin gıdalarda bulunan aminoasitler vücudun optimum büyümeye ulaşması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir. Bu nedenle, kilo vermeye de yardımcı olan, hazırlaması zahmetsiz yulaf ezmesinin her gün 50 gram tüketilmesi önerilmektedir.

7.Kuruyemiş ve Tohum

7. Kuruyemiş ve Tohum

Kuruyemiş ve tohumlar sadece lezzetli atıştırmalıklar değil, aynı zamanda boy uzamasını destekleyen besinlerdir. Örneğin; yer fıstığı, badem, kabak çekirdeği ve keten tohumu vücut için gerekli temel mineraller, sağlıklı yağlar, doku onarımını ve gelişimini teşvik eden aminoasitler içerir.

Kuruyemiş ve tohumlar vücuttaki büyüme hormonlarını uyararak boy uzamasını optimize eder. Atıştırmalık olmalarının yanı sıra smoothie ya da salatalara ekleyebileceğiniz kuruyemiş ve tohumları beslenme düzeninizde es geçmeyin.

8.Yeşil Yapraklı Sebzeler

8. Yeşil yapraklı sebzeler

Boy artışına yardımcı olan en iyi besin gruplarından biri yeşil yapraklı sebzelerdir. Tüm temel mineral, vitamin, karbonhidrat ve lif ögelerini bir arada bünyesinde bulunduran yeşil yapraklı sebzeler, büyüme hormonlarını uyararak gelişimi hızlandırır.

Boy uzamasını desteklemek için tüketilmesi gereken en etkili yeşil yapraklı sebzelerden bazıları; ıspanak, kara lahana, brokoli, bezelye, Brüksel lahanası ve bamyadır.

9.Balık

9. Balık

Boy uzatmak için balıktan daha sağlıklı ve daha etkili bir besin olabilir mi? Somon, ton balığı, sardalya gibi balıklar boy büyümesi için gerekli olan protein ve D vitamini açısından oldukça zengindir. D vitaminince zengin diğer besinler gibi balık da kalsiyum emilimine yardımcı olarak kemikleri güçlendirir. İçerdiği proteinle vücut dokularının tamir edilmesine yardımcı olan balık, aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkan kemik erozyonunu önler.

10.Hint Ginsengi

10. Hint ginsengi

Bilimsel ismi Withania somnifera olan Hint ginsengi ya da orijinal adıyla Ashwagandha, boy uzamasını destekleyen bir bitkidir. İçerdiği minerallerle kemik yoğunluğunu arttıran Hint ginsengi büyüme hormonu olan HCG’yi tetikleme özelliğine sahiptir. Hint ginsengini aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.