Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boy Uzatıcı Hap Kullanmak Zararlı mı?

Sahip olduğumuz boy oranı genetik faktörlerin ve beslenme şeklinin ekseninde değişir. Genetik olarak birinci derece akrabalarınızın uzun boylu olması sizin de uzun boylu olma şansınızı arttırır. Aynı zamanda D vitamini ve kalsiyum yönünden zengin beslenen bireylerin boyunun uzun olma ihtimali hayli yüksektir. Ergenlik döneminde yapılan bazı sporların boyun uzamasına katkı sağladığı da biliniyor. Bir de genetik olarak aktarılan bazı hastalıklar kişilerin boylarının seviyesini belirler. Develik ve cücelik olarak adlandırılan bu genetik rahatsızlıklarda normal değerin altında veya üstünde boy oranına sahip insanlarda görülür.

Bu kişilerin boydaki anormallikler ilaçlar ile düzenlenmeye çalışılsa da, çoğu zaman önlenemez. Kısa boylu olan kişilerin boyunu uzatmak konusunda taleplerine bazı ilaç tedavileri, vitamin ve mineral takviyeleri ve cerrahi müdahaleler yapılıyor. Fakat bu yapılan etkilerin sonucu her zaman iyi olmayabiliyor. Geçmiş yıllarda boy uzatıcı hap adı ile satılan ve kullanılan ilaçlardan dolayı oluşan sorunlar nedeni ile, boy uzatıcı hapların zararlı olduğuna dair bir kanı oluştu. Peki gerçekten boy uzatıcı hap kullanmak zararlı mıdır?

Boy Nasıl Uzar?

Boy Uzatıcı Hap Kullanmak Zararlı mı?

Ana rahmine düştüğümüz andan itibaren hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu sayesinde büyür ve gelişiriz. Bu hormon doğumdan sonra daha yoğun salgılanmaya başlar. Böylece organ gelişimi, boy uzama, kilo alma gibi büyüme göstergelerini yaratır. Boy uzaması çocukluktan itibaren başlar. 17 – 20 yaş aralığında ise en yoğun noktasına ulaşır. Ergenlik ile beraber fazlası ile uyarılan hipofiz bezi, metabolizmasının hızlanmasına ve büyüme hormonunun etkisini fazlalaşmasına katkı sağlar. Boyun uzamasında çevresel faktörler, genetik faktörler, D vitamini ve kalsiyum destekli beslenme ile spor çok etkilidir.

Boyun uzamasında bir de hormonların etkisi vardır. Eğer bazı hormonların az salgılanmasından kaynaklı boy kısalığı var ise doktor kontrolünde müdahale edilir. Bazı haplar, boy uzattığı iddia edilen çay veya karışımlar, bazı egzersizler ve bu egzersizlerde kullanılan ekipmanlar da boy uzamasında etkili olduğu söyleniyor. Fakat yapılan araştırmalarda boy uzamasına dışarıdan müdahale ile katkıda bulunulmayacağını hatta zararlı olabileceği söyleniyor. Bu araştırmalar en çok boy uzatıcı ilaçlara işaret ediyor.

Boy Uzatıcı İlaçlar Zararlı Mıdır?

Boy Uzatıcı Hap Kullanmak Zararlı mı?

Kadınların genel boy ortalaması 1.50 ile 1.75 arasındayken erkeklerde bu oran 1.75 ile 1.90 arasında değişir. Bebeklikten 18 yaşına kadar yani ergenliğin bitimine kadar boy uzaması devam eder. Bu yaş aralığında belli bir standardın dışında boy oranına sahip olmuş kadın ve erkeklerde boy ile ilgili memnuniyetsizlik oluşur. Bu memnuniyetsizlik de bireylerin boy uzamasına katkı sağlaması için farklı ilaçları kullanmaya iter. Piyasada boy uzatıcı olduğu iddia edilen birçok reçeteli reçetesiz ilaç bulunuyor. Bu ilaçların bazısı Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarken bazısı ülkemizde kaçak yollardan getirilmiş ve internet üzerinde yasal olmayan şekilde satışı yapılan ilaçlardır. Bu ilaçların maalesef boy uzatma özelliği yoktur.

Doktorlar tarafından yapılan incelemede kişinin boy kısalığının hormonal kaynaklı olduğu anlaşılırsa, hipofiz bezini uyararak büyüme hormonunu salgılatacak ilaçlar verilir. Bu ilaçlar özellikle ergenlik dönemi içindeki çocuklarda fayda sağlar. Fakat bu kişilerde boy uzaması ancak birkaç santim olabiliyor. Mucizevi bir şekilde boyu 15 veya 20 santim uzatan ilaçların olması mümkün değildir. İnsanda büyüme vücut ile orantılı gelişir. Sadece boyun uzaması demek akabinde tüm vücudunda buna uyum sağlaması gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden boy uzatması amacı ile kullanılan içeriği belli olmayan ilaçlar kısa zamanda vücutta sorunlara neden olacaktır.

Boy uzattığı iddia edilen haplar sürekli kullanımda karaciğer ve böbrek hastalıklarına neden oluyor. Çünkü boy uzatan hapların boy uzattığına dair kesin bilgiler yok fakat zararlarını belgeleyen kayıtlar bulunuyor. Boy uzatma haplarının yanında, boy uzatan çay , kahve hatta mamalar da yine insanda mide ve bağırsak florasını bozarak sorunlar yaratan türdedir. Bu yüzden bu tür ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Eğer boyunuzdan şikayetçiyseniz; boy uzatma egzersizleri yaparak, bol kalsiyum ve D vitamini destekli beslenerek ve de pilates yaparak en sağlıklı şekilde boy uzatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.