Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı lekeler geliyorum derken bazılarını çok sonradan fark edebilirsiniz. Boya lekeleri de bu ansız lekelerden biridir. Yaslandığınız bir duvarda ya da tuttuğunuz bir trabzandan bu lekeye bulaşabilirsiniz ve bu durumu çok sonradan fark edebilirsiniz. Boyalar içerdikleri kimyasallar nedeniyle zor çıkan lekelerden biridir. Boya lekesinin boyutuna bağlı olarak çeşitli yöntemler vardır. Ancak bu boya lekeleri söylediğimiz gibi içerdikleri kimyasallar nedeniyle doğal yöntemler ile giderilmesi mümkün değildir. En az boyanın içerdiği kimyasalları içeren bir çözücüye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç duyulan maddeler her evde bulunmasa da o severek aldığınız ve hatta giymeye kıyamadığınız kazak için bu zahmete değebilir. Bu lekeden kurtulmak için öncelikle yapmanız gereken her lekede olduğu gibi bu boyanın kurumasına izin vermemek olacaktır. Bu lekenin kuruması sizlerin hem maddi açıdan zarara uğramanıza hem de daha fazla efor sarf etmenize neden olacaktır. Bu yüzden kurumasını beklemek işinizi zorlaştırabilir. Genellikle boya işi yapan kişiler bu durumla sık sık karşı karşıya kalabilir. Fırçalardan sıçrayan ve fırçalardan akan boyalar da giysilerinde, ayakkabılarında boya lekelerinin oluşmasına neden olacaktır.

Duvarlara boya yapmak her ne kadar zevkli gibi görünse de ince bir işçilik isteyen bir durumdur. Bu yüzden de özen gösterirken bazı fedakarlıklarda bulunmanız gerekebilir. Bu lekelerin çıkmaması ihtimaline karşı boya işiyle uğraşırken dışarıda giymediğiniz ve hatta evde bile giymediğiniz kıyafetleri seçmeniz gerekmektedir. Bu da sizlerin en azından o kadar çok üzülmemenize yol açacaktır. Bu kıyafette oluşan ve ayakkabılarda oluşan boya lekelerinden kurtulmak istiyorsanız yazımızın devamında yer alan boya lekelerinden kurtulmanın çeşitli yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Giysilerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar ?

Her lekede olduğu gibi boya lekelerinde de önemli olan kurumasına engel olmaktadır. Bu boyanın içerdiği alkole bağlı olarak kurumasına neden olur ve daha kalıcı olmasına yol açar. Boya lekesindeki ilk müdahale de oldukça önemlidir. Öncelikle yapmanız gereken kurumasına izin vermediğiniz giysinizdeki boya lekesine bir bez yardımıyla ya da sünger yardımıyla bu boyanın fazlasını yüzeyden alabilmek için tampon uygulayın. Uyguladığınız bu tampon sonrasında ise bu bölgedeki boyanın kolayca çıkması için bir miktar pudra dökün. Bu kalıcılığını azaltacaktır. Yüzeye yapışmasını engelleyecektir. Daha sonrasında ise bir miktar alkole ya da etere batırılmış bir bezle ya da bir süngerle bu bölgeyi silin. Silerken boyanın dağılmamasına özen gösterin. Bunu ise kenarlardan merkeze doğru hareketlerle silerek uygulayabilirsiniz. Daha sonrasında bu bölgeyi bol bol soğuk su ile yıkayarak arındırın. Çünkü ter ve alkol yanıcı bir maddedir. Bazı tehlikelere de yol açabileceğinden dikkatli olmanızda fayda vardır.

Ayakkabılardan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle boya işi yapan kişilerin sıkça karşılaştığı durumlardan biri de ayakkabılarda oluşan boya lekeleridir. Hatta sürekli olarak bu lekelerin giderilmesi ile uğraşmamanız adına gözden çıkarmış olduğunuz eski bir ayakkabıyı bu iş esnasında giymenizde fayda vardır. Ancak bazen bu ayakkabıların da temizlenmesi gerekebilir. Ayakkabılar kumaş farkı nedeniyle biraz daha zorlayıcı olabilir. Ancak bu lekelerin ayakkabılardan çıkarılması imkansız değildir. Öncelikle bir tampon ile yüzeyde fazladan kalan boya lekesini alın. Daha sonrasında ise bir miktar amonyağı ayakkabınıza dökün. Daha sonrasında bir sünger yardımıyla ya da bir bez yardımıyla ayakkabınızın lekeli olan kısmını silin ve bu şekilde bu lekeden arının. Ancak bu yüzeyi duru bir su ile sürekli olarak silerek amonyaktan arındırmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.