Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Ağrısı ve Kolda Uyuşma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Günlük hayatta birçok kez boyun bölgesinde ağrı ve kollarda uyuşma gözlemlenir. Bunun sebebi gün içerisinde yapılan faaliyetler olduğu gibi bazı sağlık problemleri yüzünden de olabilir. Boyun bölgesinde ağrıma ve kollarda uyuşma için uygulanabilecek birtakım tedavi yöntemleri bulunur. Ancak uygulanacak olan bu tedavinin sebebine uygun bir şekilde seçilmesi gerekir. Yanlış bir tedavi uygulanması daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu sebeple bizde sizlere bu yazımızda boyun ağrısı ve kolda uyuşmaya sebep olan durumlardan ve bunlar için nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Boyun ağrısının temel sebepleri arasında boyun bölgesindeki kasların incinmesi yer alır. Ancak boyun bölgesine direkt bir darbe alınmadığı veya kaslarda herhangi bir yaralanma olmadığı sürece bu ağrıların sebebi omurgadaki disk gibi yapılardadır. Burada oluşan sorunlara karşı bu bölgeyi koruyabilmek için kaslar bu bölgede spazm oluşturur ve ağrımaya sebep olur.
 • Diğer bir sebep ise mekanik boyun ağrısıdır. Mekanik boyun ağrısı genel olarak boyun bölgesinde kullanma sonucu oluşan yıpranmadır. Oluşan bu yıpranmalar ilk olarak disk bölgesinde oluşur. Bu yıpranma arttıkça omurlar arasındaki mesafeler azalır. Oluşan ağrılar ise genelde kroniktir. Hissedilen ağrı büyük çoğunlukla boyun bölgesinde hissedilse bile daha sonradan sırtın üst tarafında ve omuz bölgesine doğru yayılabilir.
 • Boyun bölgesine ağrıya sebep olan diğer bir etken ise bu bölgedeki sinirlerin sıkışmasıdır. Sinir sıkışması yüzünden oluşan ağrı boyun bölgesinden kollara kadar sarkabilir. Ayrıca tek taraflı olarak kolda veya elde uyuşma ve karıncalanmaya sebep olabilir. Buralarda oluşan sinir sıkışması genel olarak artirt veya boyun sakatlanması yüzünden oluşabilir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Genel olarak vücut duruşu düzeltilmesi gerekir. Bu düzeltme sadece otururken veya ayaktayken yapılmamalı aynı zamanda hareket halindeyken de yapılmalıdır. Düzgün duruş genel olarak oturuşun dik bir şekilde olması, göğsün şişik olmasıdır. Ayrıca çene hafif bir şekilde eğik olmalı ve baş duruşu kulaklar omuza değecekmiş gibi olmalıdır.

Herhangi bir işle meşgulken kasların gerginleştiğini ve sertleştiğini hissederseniz işinize ara verip dinlenmeniz gerekir. Daha sonra boynunuza masaj yaparak başınızı döndürerek derin bir nefes alıp verin. Bu sizin bu bölgede oluşan ağrılarınıza iyi gelecektir.

Kolda Uyuşma Olmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Kolda oluşan uyuşmalar kan dolaşımı ile ilgili gerçekleşen problemlerden kaynaklanabilir. Genel olarak gerçekleşen kan dolaşımı problemleri belli damar bölgeleri arasında oluşan düğüm karışıklığı, belli damarlarda pıhtı oluşumları, aşırı derece soğuktan dolayı oluşan durumlar ve damarların duvarlarında biriken yağ ve kolesterolden dolayı daralmalardır. Bu sebeplerden dolayı kan akışı düzenini kaybettiği için kol bölgesinde uyuşma gözükebilir.
 • Kolda oluşan uyuşmanın bir diğer sebebi ise buradaki sinirlerin zarar görmüş olmasıdır. Genel olarak bu zararlar kemiklerin kırılması, boyun bölgesindeki disklerde oluşan hastalıklar, fıtık oluşmuş diskler, boyunda yaralanma, sinir sıkışması veya sinirlere baskı oluşmasıdır. Bu sebepler veya bu sebepleri tetikleyen diğer nedenlerin ortadan kaldırılması bu bölgede oluşan uyuşmaları azaltacak veya tamamen ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
 • Vücuda alınan besinler yolu ile kollarda uyuşma gerçekleşebilir. Kurşun zehirlenmesi gibi gerçekleşebilecek olan ağır metal zehirlenmeleri kollarda uyuşmaya sebep olur. Bu sebeple alınan besinlere dikkat edilmeli ve tüketim kararında olmalıdır.
 • Alkol kollarda uyuşmaya sebep olabilecek etkenler arasındadır. Sık sık ve aşırı miktarda alkol tüketimi kollarda uyuşmaya sebep olabilir. Oluşan bu uyuşmalar alkolün etkisi geçtikten sonra ortadan kalkabilir. Ancak devam etmesi durumunda bir doktora görünmekte fayda vardır.
 • Omurilik bölgesinde gerçekleşen yaralanmalar veya burada oluşabilecek olan tümör kollarda uyuşmaya sebep olabilir. Bu sebeple bu tür durumlarda direkt olarak bir sağlık kuruluşuna giderek tedavi altına yatılmalıdır. Ayrıca tümör durumunda erken teşhis olması daha büyük problemleri önceden önlemek adına oldukça önem taşır.

Kolda Uyuşma Nasıl Geçer?

 • Kolları oynatarak ve belirli el ve kol gerilme hareketleri yaparak bu bölgedeki kan akışını düzenleyebilirsiniz. Böylece sinirlerde gerilme ve sıkışma azalarak uyuşma ortadan kaldırılabilir.
 • Ağrıyan veya uyuşukluğun olduğu bölgeye sıcak uygulama yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Alkol sinirlere oldukça zarar verir. Bu sebeple alkol tüketiminden oldukça kaçınmak gerekir.
 • Kollarda oluşan uyuşmanın sebeplerinden birisi vitamin eksikliği olduğu için vitamin değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi uyuşmanın zamanla kaybolmasını sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.