Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Damarım Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Boyun, vücut ile baş arasındaki bağlantı noktasını oluşturur. Baş kısmı destekler ve dengeli bir pozisyonda durmasına yardımcı olur. Aynı zamanda başın birçok yöne doğru, rahat hareket etmesini sağlar. Baş kısımdan başlayarak, gövdeye doğru ilerleyen büyük damarları, omuriliği ve kola giden sinirleri koruma işlevine sahiptir. Boyun, insan vücudundaki en karışık eklem yapısına sahiptir ve omurganın en hareketli parçası olarak bilinir. Bu nedenle hem boyun hem de boyunda yer alan damarlar akut ve mesleksel travmalara daha duyarlı olabilir.

Boyun Damarındaki Ağrının Sebepleri Nelerdir?

boyun damarındaki ağrı

Boyun insan vücudunun en hassas noktalarından biridir. Çok fazla hareket etmeye müsait bir yapısı olduğu için boyunda yer alan damarda ağrı meydana gelebilir. Bu durum çok yaygın bir sağlık sorunu olarak görülür. Genelde her kişide en az bir kere ortaya çıkabilir. Damar ağrısının ortaya çıkmasında birtakım sebepler etkili olur. Eğer boyun damarındaki ağrı hafif ise, birkaç gün içerisinde kendi kendine geçebilir. Ancak şiddetli bir ağrıysa, mutlaka ciddiye alınması gerekir.

Günümüzde, masa başı işlerde çalışan insanların sayısında artış oluyor. Özellikle uzun süre bilgisayar kullanan kişiler, aynı pozisyonda kaldığı için boyunda ağrı oluşabilir. Buna bağlı olarak boynun yapısında yer alan tüm dokular bundan olumsuz bir şekilde etkilenir. Boyunda bulunan damarlarda da ağrı ortaya çıkabilir.

İnsanların yaşının ilerlemesi tüm vücutla ilgili sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çünkü yaş ilerledikçe bazı organlarda, dokularda deformasyon oluşmaya başlar. Deformasyon aynı şekilde boyun ve boyun yapısını da olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Günlük hayattaki sinirlilik, gerilme ya da stres boyundaki damar ağrısını arttırmada önemli rol oynar. Damarın ağrımasının yanı sıra, aynı zamanda sırt, omuz ağrısı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Boyun damarında meydana gelen ağrı bazen sol, bazen de sağ tarafta olan herhangi bir damardan kaynaklanıyor olabilir. Daha çok sol taraftaki damarlarda gerilme ya da ağrı oluştuğu zaman, sorunun kaynağı sol damar olarak görülür. Aort damarının olduğu kısımda ortaya çıkan ağrı ciddi bir hastalığın belirtisi ya da damarda meydana gelen patolojik bir durumunun sebebi olabilir.

Boyun düzleşmesi sorunuyla günümüzde çok sık olarak karşılaşılır. Bu sorunda, boynun arka kısmında yer alan lumberlerde olması gereken eğrilikten daha az olduğunda ortaya çıkabilir. Boyun damarında ortaya çıkan ağrı, boyun düzleşmesinin başlangıç aşaması ve ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunların da habercisi olabilir. Ağrı, omuz ve sırtı da olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Gece her insan yorgun bir şekilde yatağına yattığı için, hangi pozisyonda uyuduğuna çok dikkat etmez. Yanlış bir pozisyonda yatılması, yatağın ortopedik olmaması ve yastığın boynu desteklememesi gibi sebeplere bağlı olarak, boyun damarlarında ağrı meydana gelebilir. Aynı zamanda boyun ve bel fıtığına da neden olabilir. Ortopedik yastıklarla boynun gece boyunca desteklenmesi gerekir. Boyun egzersizleriyle boynunuzu herhangi olumsuz bir duruma karşı güçlendirerek, koruyabilirsiniz.

Boyun Damarındaki Ağrı Nasıl Geçer?

boyun damarındaki ağrı

Boyun, insan vücudunun hayat köprüsü olarak nitelendirilir. Boyundan, en büyük damarlar, omurilik ve sinir kökleri geçer. Aslında vücudun kilit merkezi nitelindedir. Bu nedenle boyunda ya da boyun damarında meydana gelen her ağrının çok ciddiye alınması ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Boyun ve boyun damarında ağrının ortaya çıkmasında çeşitli sebepler etkili rol oynayabilir. Boyun damarındaki ağrının ilk olarak sebebi tespit edilir ve bu sebebin ortadan kalkması için bazı tedavi yöntemlerine başlanır. Damardaki ağrıyı yok etmek için ağrı kesici ve kas gevşetici türü ilaçlar tavsiye edilebilir.

Sonraki aşamada ise, fizik tedavi egzersizi de tedaviye eklenir. Boyun damarındaki ağrı oluşmadan önce, boynu güçlendirmeye yönelik egzersiz hareketlerin yapılması da önemli olabilir. Bu sayede daha etkili bir şekilde tedavi sürdürülebilir. Traksiyon adı verilen çekme yöntemi ve boyun için özel tasarlanan korsenin düzenli olarak kullanılması, ağrıyı azaltmada etkili olur. Genelde bu ağrı hareketsizlik sonucunda daha çok görülür. Bu durumda fizik tedavi uygulamaları ve direkt boynu rahatlatmak için egzersizler yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.