Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

5 Madde İle Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı, günümüzde birçok kişinin rahatsızlığını çekmekte olduğu bir sağlık sorunudur. Boyun düzleşmesi nedir, nedenleri nedir, belirtileri nedir ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Boyun düzleşmesi sorunu özellikle son zamanlarda gençlerde sıkça görülmektedir. Ayrıca, günümüzde en çok görülen hastalıkların başında gelmektedir. Boyun düzleşmesi sorununa normal hayatımızdaki olaylar neden oluyor diyebiliriz.

Omuriliğimiz, 2 farklı kıvrım şekline vücudumuzu dengede tutmaktadır. Bu anlamda 2 kıvrımlı olan vücudumuzda, belimizdeki bedenimizi dik tutarken, boynumuzdaki kıvrım ile birlikte, baş ile olan bağlantıyı sağlamaktadır. Bu durumda boyun düzleşmesini daha ayrıntılı tanımlayacak olursak eğer, boynumuzda bulunan oval biçimdeki bu omuriliğin zamanla düzleşmesi olarak tanımlayabiliriz.

Bahsetmiş olduğumuz bu oval şekilde duran omuriliğimiz yumuşak ve özel disklerle durmaktadır. Bu disklerin normal şeklinde durmaması yani olası bir kayma ve benzeri durumlarda, boyun düzleşmesi sorunu oluşmaktadır.

Peki boyun düzleşmesini etkileyen faktörler nelerdir ve kimler risk altındadır? Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi sorununa günlük hayatta farkında olmadan yapmış olduğumuz birçok hareket neden olmaktadır.

 • Uzun süre boynunuzu eğmenize sebep olacak işlerle uğraşmak. Örneğin; uzun süre boyunca bilgisayar ile oynamak, iğne işleri ile uğraşmak yada müzikal aletleri çalmak bunlara örnek verilebilir.
 • Geçirmiş olduğunuz herhangi bir kazadan sonra yaşamış olduğunuz travmatik durumlar. Bunlara, spor kazalarını, trafik kazalarını ve baş aşağı herhangi bir yerden düşmek gibi eylemleri örnek gösterebiliriz.
 • Doğuştan, kalıtsal durumlar. Bazı durumlarda, doğuştan sinirleriniz sürekli gergin olmaktadır bu da boyun düzleşmesine neden olabilmektedir.
 • Aşırı kilo problemleri. Obezite sorunu olan bireylerde, vücudun duruş şekli değiştiği için, boyun düzleşmesi sorunu da olabilmektedir.
 • Boynun zorlanması. Olası bir durumda, boynunuzu yanlış bir harekete maruz bırakmanız, boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda sizlere verecek olduğumuz maddeler yardımı ile, boyun düzleşmesi teşhisinizi kendinizde tanımlayabilirsiniz. Belirtilere sahip iseniz, yapmanız gereken, tıbbi bir yardım almaktadır.

1.Ağrı

boyun-duzlesmesi-egzersizleri_646x340

Boyun düzleşmesi sorunun en önemli belirtisi olarak boyun bölgesinde oluşan ağrıları söyleyebiliriz. Ağrılar şiddetli ve uzun süreli olmaktadır. Boyun ağrılarınız özellikle sabah uyandığınızda daha şiddetli bir acıyla kendini göstermektedir. Ağrılar genellikle ileri aşamalarda ortaya çıkmaktadır. Ağrılar en çok başınızı hareket ettirmeniz ile ortaya çıkmaktadır.

Boynunuzda bulunan bu ağrı kimi zaman başka kasları da etkileyerek vücudunuz başka bölgelerinde de ağrılara sebebiyet verebilmektedir.

2.Boyunuzun Duruşu

boyun-fitigi-nedir_17

İkinci bir belirti olarak, boyunuzun dışarıdan bile farkedilebilecek düzeyde duruşunun değişmesidir. Bu durumda, başınızı dik tutmanız durumunda bile, biraz daha öne eğik bir konum almaya başlayacaktır.

3.Baş Dönmesi

L-Chronic-Fatigue

En çok görülen belirtilerden biri de oluşan baş dönmeleridir. Bunun nedeni olarak, damarlarınızın gerilmesi yüzündendir. Bu sebeple sürekli başınız dönüyormuş hissine kapılırsınız. Bu da zamanla sizlerde baş ağrısına neden olmaktadır.

4.Boyun Hareketleri

boyun-duzlesmesi-agrisina-ne-iyi-gelir_12

Bu belirti ile birlikte boyunuzun hareketlerinde kısıtlanmalar meydana gelmektedir. Başınızı sağa ve sola döndürememe sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca boynunuzdaki rahatsızlıktan dolayı sürekli olarak, ‘kıtlatma’ adını vermiş olduğumuz hareketi yapma hissi duyacaksınızdır. Ancak bu ve benzeri hareketler sizlere daha çok acı verecektir.

Boynunuzu tam olarak hareket ettirememe ile birlikte boyunuzun çevresinde bir baskı hissedersiniz. Buda sizlere batma hissiyatı oluşturmaktadır.

5.Diğer Belirtiler

Bu bahsetmiş olduğumuz belirtilerin yanında, bazen boyun düzleşmesi belirtileri daha şiddetli olabilmektedir. İleri seviyeye gelen boyun düzleşmesi sonucunda sinirlerinizde zarar görmektedir. Ayrıca omurilikte de baskı meydana gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı vücudunuzda uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler oraya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak ise kollarınızda ve bacaklarınızda güç kaybı sorunu da yaşanabilmektedir.

Ağrılarınızı bu denli şiddetli hissediyorsanız, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesi Teşhisi Nasıl Konur?

Boyun düzleşmesi teşhisi doktorunuzun sizlere yapacak olduğu fiziksel muayene sonucunda anlaşılır. Doktorunuzun sizlere yapacak olduğu bu muayene sırasında ise, başınızı öne-arkaya, sağa-sola ne kadar oynatabildiğinize bakacaktır. Bunlara ek olarak boyunuzun hassasiyetini test edecektir. Ayrıca kollarınızda ve bacaklarınızdaki olası güç kaybını kontrol etmek içinde sizleri muayene edecektir.

Doktorunuzun yapmış olduğu bu fiziksel tedavi yeterli olmaz ise, röntgen veya MR filmi ile daha net bir tespit koymak için sizlere bu testleri uygulayabilir.

Boyun Düzleşmesi Komplikasyonları Nelerdir?

 1. Vücudunuzun belli bölgelerinde güç kaybı
 2. Vücudunuzun belli bölgelerinde uyuşma
 3. Şiddetli boyun ağrıları

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi kapsamında uygulanacak olan yöntemler, rahatsızlığın bedeninizi ne denli etkilediğine göre değişecektir. Eğer, boyun düzleşmesinde herhangi bir sinire baskı uygulama durumu yoksa, doktorunuz size günlük yapmanız gereken egzersizler verecektir. Oluşan ağrılarınız için ise, ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Bunların dışında daha ciddi bir sorununuz varsa, bir fizik tedavi uzmanına görünmeniz de gerekmektedir. Eğer, boyun düzleşme rahatsızlığınız zamanla herhangi bir ilerleme göstermiyor ise, herhangi bir cerrahi operasyon yapılmasına da gerek kalmamaktadır.

Ancak, boyun düzleşmesi sebebiyle sinirlerinizde sorunlar var ve ayrıca kaslarınızda da sorunlar var ise, doktorunuz ameliyat tedavi şeklini sunacaktır. Gerçekleştirecek olduğunuz bu ameliyat riskli bir cerrahi operasyondur. Bu konuda sizinde bilinçli olmanız gerekmektedir. Yapılan ameliyatlardan sonra boyun düzleştirme yok edilir veya ilerlemesi durdurulur.

Yapılacak olan bu testler ve tedavi biçimlerinden sonra sizin tekrardan böyle bir sorunla karşılaşmamanız için veya böylesi bir hastalıktan korunmak için yapacak olduğunuz bazı aktiviteler bulunmaktadır. Maddeler halinde aşağıda sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bu hastalıktan korunabilir veya bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

 • Uzun süreli pozisyonlardan kaçının. Yani sabit durmanızı gerektiren işlerinizde, belli bir süreden sonra hareket etmeye özen gösterin. Kimi zaman oturduğunuz yerden sadece başınızı hareket ettirmeniz bile sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Duş aldıktan sonra ıslak saçla durmamaya özen gösterin. Islak saç ile dolaşmak, boyun düzleşmesine neden olan faktörler arasında sayılmaktadır. Ayrıca ıslak saçınız ile herhangi bir rüzgara maruz kalmayın.
 • Direk olarak klima önü ya da vantilatör önü gibi yerlerde durmamaya çalışın. Özellikle çok rüzgar alan yerlerde ve yapay soğutmaların olduğu yerler, bu konuda sizleri tehdit etmektedir.
 • Uyurken daha küçük yastıkları tercih ediniz. Özellikle visko diye tabir edilen özel yastıkları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Düzenli olarak spor yapın.
 • Sauna, kaplıca gibi sağlığınıza iyi gelebilecek yerlere, imkanınız dahilinde haftada 1 gün gitmeye çalışın.

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kapsamında hala ağrılarınız devam ediyor ise, bir nöroloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.