Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Düzleşmesi ve Kireçlenmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Boyun insan vücudunun en önemli organlarından biridir. Vücuttaki işlevi çok fazla olduğu için, belirli bir süreden sonra bazı şikayetler oluşmasına neden olabilir. Özellikle boyunda ağrının oluşması, vücudun farklı kısımlarını da olumsuz bir şekilde etkiler. Diğer dokularla bağlantılı olduğu için vücudun diğer bölgelerinde de ağrı ortaya çıkabilir. Bu durum günlük hayatta bazı hareketlerde kısıtlamaya ve aksaklığa yol açar. Çünkü boyun, baş kısmı ve omuzlar arasında omurga ekseni oluşturur. İlk olarak ağrı şekline ortaya çıkar ve ilerleyen zamanlarda farklı şikayetler oluşabilir. Bu yazımızda boyunda meydana gelen düzleşme ve kireçlenmenin detaylarını inceleyeceğiz.

Boyun Düzleşmesi ve Kireçlenmenin Nedenleri Nelerdir?

boyun düzleşmesi ve kireçlenme

Boyunda meydana gelen düzleşme ve kireçlenme, bazı ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrılar, şiddetli olmadığı sürece ilk başta ciddiye alınmaz. Çünkü ağrının nedeni, gün içerisindeki yorgunluk ve yoğunluk olarak düşünülür. Bu hastalığın ilk aşamasında müdahale edildiği sürece, başlangıç noktasına geri döndürerek, rahatsızlığın önüne geçilebilir. Boyun düzleşmesi ve kireçlenmenin ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden biri trafik kazası ya da travma olabilir. Bu durumda özellikle kol ve parmak uçlarında batma, uyuşma gibi belirtiler oluşabilir. Genel olarak gün içerisindeki yorgunluk ve stres hastalığı olumsuz bir şekilde etkiler. Tedavi olarak kas gevşetici ilaçlar kullanılır ya da fizik tedavi uygulanabilir.

Boyun düzleşmesi ve kireçlenme genel olarak yanlış duruş pozisyonundan kaynaklanabilir. Aynı zamanda uzun süre hareketsiz kaldığınız ya da çok fazla hareket ettiğiniz durumlarda meydana gelebilir. İlerleyen yaşlarda, vücutta meydana gelen deformasyona bağlı olarak disklerin yıpranmasına yol açar. Bu durumda disklerin yıpranması sonucunda, kemiklerdeki elastiklik kaybolur ve çöküşe neden olabilir. Hastalığa bağlı olarak meydana gelen ağrının oluşum şiddetine göre, ortaya çıkan belirtiler de farklılık gösterebilir. Ağrılar ilk olarak kasılma şeklinde ortaya çıkar, daha sonra kollara ve parmak uçlarına doğru ilerleyerek, his kaybına yol açabilir. Hastalarda meydana gelen his kaybı, günlük hayatta yapılan hareketlerde büyük oranda zorlanma yaşatır. Ciddiye alınmadığı ve tedavi edilmediği sürece, şikayetler daha fazla artabilir. Bu şikayetlere baş dönmesi ve mide bulantısı da eklenebilir. 40 yaşından sonra olan boyun düzleşmesi ve kireçlenme sağlık sorunu insanlarda daha çok görülür.

Boyun Düzleşmesi ve Kireçlenme Nasıl Geçer?

boyun düzleşmesi ve kireçlenme

Boyun düzleşmesi ve kireçlenme gibi bir sağlık sorunun tedavisinde, ilk olarak omurilik ve bu alanda yer alan sinirlerin baskı altında olup, olmadığının tespit edilmesi gerekir. Eğer omurların yapısında yer alan sinirler baskı altındaysa, kas güçlendirici bazı egzersizlerin yapılması yararlı olabilir. Aynı zamanda boynunuza boyunluk takarak, belirli bir pozisyonda kalması, dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı ağrı kesi ilaçlar kullanarak, tedaviye büyük oranda katkı sağlayabilirsiniz. Boyun düzleşmesi sağlık sorunu daha çok ilerlemiş ise, omurilik ve disklerin kayma şiddetine göre, fizik tedavi uygulanabilir. Tedavisi sağlanmadığı zaman, şiddetini vücudun farklı yerlerinde arttırarak, nörolojik sorunların oluşmasına neden olabilir. Bazı durumlarda tedaviye ek olarak, cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Omurilik ve sinirlere belirli bir oranda baskı uygulanıyorsa, hastada büyük ölçüde güç ve enerji kaybı görülebilir. Bu durumda cerrahi bir müdahale etkili bir tedavi olabilir. Fakat boynun yapısında yer alan çok sayıda sinirin olması sebebiyle, ameliyat riskli bir çözümdür. Cerrahi müdahalenin amacı aslında, boyna uygulanan baskıyı en aza indirmektir.

Uzun süre masa başında çalıştığınız zaman, bu hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksek olabilir. Özellikle gece şiddetli ağrılarla uyanmanıza yol açabilir. Bu durumu azaltmak için, boyun için özel tasarlanan yastıkları kullanabilirsiniz. Böylece uykunuzun bozulmasına engel olabilirsiniz. Duruşunuzdaki şekil bozukluğunu yok etmek için, beslenme şekline dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda sporu hayatınıza dahil ederek, boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz. Tedavi süreci içerisinde ağır kaldırmamak ve boynun zorlanmasına neden olabilecek hareketler yapmaktan kaçının. Hiçbir şekilde el, kol ya da omuzlara yük bindirilmemesi gerekir. Atlama, zıplama ya da hızlı koşma gibi ani hareketleri de yapmamaya özellikle dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.