Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Boyun fıtığı boyun omurları arasında bulunan ve destek görevi gören disk dokusunun omurilik ve kol sinirlerine doğru giden bölgelere yayılmasıdır. Fıtığın boyutuna göre boyunda ağrı, baş ağrısı, kol ağrısı, kollarda kuvvet kaybı ve his kaybı, ellerde uyuşma hissi gözlemlenir. Boyun fıtığına pek çok neden sebep olabilir ve fıtığın birçok belirtisi vardır. Bu yazımızda boyun fıtığının rahatsızlığı ve özellikle belirtilerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Boyun Fıtığı Nedir?

boyun fıtığı ve baş ağrısı

Boyun fıtığı son yıllarda oldukça fazla gözlemlenen rahatsızlıklardan biridir. Teknoloji gelişimi ile bilgisayar başında iş yapmanın artması, telefonlara sürekli bakmak gibi etmenler boyna yapılan baskıları arttırır. Boyun fıtığı hayatımızı önemli derecede etkiler. Boynu rahatça hareket ettirememe, hissedilen ağrılar bizim için oldukça olumsuz bir deneyimdir.

Boyun fıtığı ilk olarak omuzlarda daha sonra ilerleyerek sırt ağrılarına sebep olur. Zamanında tedavi olup, fıtığa önlemler alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir. En kötü sonuçlarından birisi kısmı felç geçirme riskinin olmasıdır.

Boyun bölgesinde, yedi tane omur bulunur. Bu yedi omur arasında hareket etmemizi sağlayan diskler vardır. Diskler sayesinde omurga kaldırdığı yüke dayanabilir. Disklerin diğer bir görevi ise sulu yapısıyla kemiklerin sürtünmesini önler. Boyun fıtığı olan hastalarda bu diskler sulu yapısını yavaş yavaş kaybeder ve hareket etme özelliği azalır. Diskin çevresinde bulunan kılıftan dokularda taşma oluşur. Bu taşmalar sonucu dokular baskı ve zarar görür. Bu durumda boyun fıtığı oluşur. Boyun fıtığı sadece boyun bölgesine değil, vücudun bütün bölgelerinde ağrıya neden olur.

Boyun Fıtığına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

boyun fıtığı ve baş ağrısı

 • Bilgisayar başında uzun zaman durma,
 • Ani ve ters hareket,
 • Yanlış uygulanan spor hareketleri,
 • Duruş bozuklukları,
 • Terleme sonucu soğuk hava ile temas,
 • Yastığı yüksek olması gibi birçok sebep boyun fıtığı sebebi olabilir.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

 • Boyun fıtığının ilk görülen belirtisi boyun ağrısıdır. Fakat her boyun ağrısı boyun fıtığının belirtisi değildir. Bu ağrının süreci ve etkisini arttırması boyun fıtığına işaret eder.
 • Boyun hareketlerinin azalması, kısıtlanması.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi.
 • Kulak çınlaması, bulantı.
 • Sırt kısmına uzanan ağrılar, ellerde uyuşma hissi, kollarda sancı ve kuvvet kaybı belirtileri boyun fıtığına işaret eder.

Boyun Fıtığının Baş Ağrısına Etkisi Var Mı?

boyun fıtığı ve baş ağrısı

Baş ağrısı ve mide bulantısı problemleri genellikle migren hastalığına belirti eder. Düşünülenin aksine baş ağrılar her zaman beyin ve başta bulunan diğer yapılardan dolayı kaynaklanmaz. Bu semptomların nedeni boyun kaynaklı olabilir.

Boyun kısmı, başın ağırlığını taşır ve vücutta hareketi en çok olan bölgedir. Bu sebeple dış etmenlere karşı açık bir haldedir. Boyun kaynaklı yaşanan baş ağrısı yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilir.

Boyun fıtığı nedeniyle oluşan baş ağrısında ağrılar, başın arka kısmından ve enseden başlar. Başın yukarısına doğru devam eder. Nadir olarak görülse de, göz çevresinde de ağrıya sebep olabilir. Bu ağrılar genellikle başın tek bölgesinde görülür. Yani ya sağ tarafta ya da sol taraftadır. Baş ağrısından ayıran belirtiler;

 • Zonklama ve sıkıştırma gibi semptomların olmaması,
 • Işık ve ses duyarlılığını olmamasıdır.

Ancak baş ağrısında bulunan bulantı ve kusma belirtileri görülür. Bu sebeple yanlış tedavi yöntemi uygulanabilir. Boyun fıtığı tedavisi yerine migren tedavisi başlanır ve tedavi yanlış sonuçlar doğurur.

Baş ağrısından muzdarip olan kişiler genellikle ağrıyı dindirmek için ağrı kesici ilaçlara başvurur. Ancak boyun fıtığının sebep olduğu ağrılara ağrı kesici ilaçlar etki etmez. Bu ağrıların geçmesi için kişinin fizyoterapi görmesi gerekir. Böylelikle boyun yaptığı hareketler ile rahatlar ve kas spazmları azalır. Diğer bir tedavi yöntemi ise boyunda ağrıya sebep olan sinirlere bloke konmasıdır.

Bu radyofrekans termokoagülasyon ile yapılır. Ağrıya boyundaki omurların arasındaki sinirlerdir. Tek seans ile bloke edilir. Hafif bir anestezi ile ağrı hissetmeden tedavi gerçekleştirilir. Yeteri kadar istirahat ettikten sonra hasta günlük yaşamına dönebilir. Son tedavi yöntemi olarak, boyun fıtığı olan yere ilaç enjekte edilmesidir. Bu sayede baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.