Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Fıtığı Hastalığı

İnsan vücudunda çeşitli sebepler sonucunda birçok ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıların en başında çok sık bir şekilde karşılaşılan boyun ağrısıdır. Modern yaşamın insanlara sunmuş olduğu birtakım teknolojik ürünlerin çok fazla kullanılması sonucunda insanlarda boyun ağrısı ortaya çıkmaktadır. İnsanlar sürekli bilgisayar başında ve cep telefonu ile çok fazla vakit geçirdikleri için boyun ağrısı çok fazla insanda ortaya çıkmaktadır. Şiddetli boyun ağrısının temelinde yatan sebep ise boyun fıtığıdır. İnsan vücudunda yer alan boyun kısmı yedi adet boyun omurundan oluşmaktadır. Omurların arasında hareket etmeyi kolaylaştırma işlevine sahip olan diskler yer almaktadır. Disk adı verilen bu yapının içeriğinde su ve kolojen sayesinde, omurgaya yüklenen yükün absorbe edilmesini kolaylaştırıyor. İnsan vücudunda yer alan iki kemik dokunun birbirine temas etmesini tamamen önlemektedir. İnsanların yaşı ilerledikçe disk dokusu suyunu kaybederek, daha sert ve aynı zamanda hareket özgürlüğünü daha kısıtlı olmasına neden olmaktadır. İnsan vücudu yükünü taşıma işlevine sahip olan bu disk dokusunun dejenere olması sonucunda hastalık ortaya çıkmaktadır. Diskin dış kısmında yer alan ve daha sert bir yapıya sahip yapıda küçük yırtıklardan içte bulunan yumuşak doku ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda insan vücudunda yer alan omur yapısının bozulması sonucunda omurlar üstünde küçük kemik çıkıntısı ortaya çıkmaktadır. İçerde yer alan yumuşak yapının ya da kemiklerin çevre dokularına şiddetli bir şekilde baskı yapması sonucunda boyun fıtığı hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Boyun Fıtığı Neden Olur?

İnsan vücudunda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan boyun fıtığı, boyun omurları arasında yer alan diskin omurilik kanalına ve aynı zamanda bu kanaldan çıkan sinir köklerinin taşması sonucunda omuriliğe, sinirlere şiddetli olarak baskı yapması durumuna verilen isimdir. İnsan vücudunda yer alan ve birçok işlevi olan boyunda yedi tane omur bulunmaktadır. Birinci ve ikinci omur arasında disk yer almamaktadır. Aynı zamanda boyun fıtığı, boyun omurgasında yer alan bütün disklerde görülmektedir. Boyun omurgasının en çok hareketinin olduğu C4-5, C5-6, C6-7 aralıklarında çok daha fazla görülmektedir. Genel olarak boyun fıtığı birden fazla seviyede görülmektedir. Boyun fıtığı hastalığında şiddetli boyun ağrısı ortaya çıkmaktadır, ağrı genel olarak boynun tek tarafında olmaktadır ama bazen de iki tarafta da ortaya çıkabilir. Boyunda ortaya çıkan şiddetli ağrının sebebi sinirler belirli bir oranda baskının olmasıdır. Boyun kısmında kas spazmı ya da omurga arasında hasar oluşması sonucunda omurlara binen yükün dağılımı tamamen bozulmaktadır.

 

Boyun fıtığı daha çok fiziksel güce dayalı ya da masa başı işlerinde çalışan insanlarda görülmektedir. Her yaş grubunda boyun fıtığı ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde her üç kişiden biri, hayatında en az bir kere boyun ağrısı yaşamıştır. Boyun ağrısı, boyun omurgasının ortaya çıkmasına neden olan omur ismi adı verilen kemiklerin, eklemlerin ve aynı zamanda omurlarına arasında yer alan disklerin, omurga çevresindeki kas ile bağların bozulması sonucunda gelişmektedir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte boyun ağrısı da artmaktadır. Boyun ağrısı sonucunda disk dejenereasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, miyofasyal ağrı sendromu ve aynı zamanda romatizma ortaya çıkmaktadır. Boyun ağrısının en önemli nedeni boyun fıtığıdır.

İnsan vücudunda yer alan boyun kısmını etkileyen trafik kazaları, düşme, kafayı çok hızlı bir şekilde ileri ya da geri hareket ettirme gibi durumlardan dolayı boyun fıtığı ortaya çıkmaktadır. Bazı iş alanlarında boyun fıtığı riski daha çok artmaktadır. Mesela, sürekli matkapla çalışmanız gerekiyorsa boynunuz aşağı doğru bir şekilde sürekli eğilmektedir ve boyun uzun süreli bir hareketsizliğe maruz kalmaktadır. Bu durumun uzun süreli olması sonucunda boyun fıtığı ortaya çıkmaktadır.

Boyun Fıtığının Belirtileri

İnsan vücudunda yer alan boyun omurları arasında diskler bulunmaktadır. omurlar arasında yer alan disklerin dış kısmı anulus fibrozis adı verilen fibrokkartilaginoz oluşum tarafından kuşak gibi sarılmaktadır ve aynı zamanda diskin iç kısmında jelatinoz nükleus pulpozis bulunmaktadır. Travmalar, duruş bozuklukları, mesleki ve sportif durumlar sonucunda önce anulusun iç liflerinde yer alan ve daha sonra dış liflerinde halka şeklinde birtakım yırtıklar oluşmaktadır. Daha sonra bu yırtıklar birleşerek, radikal yırtıklar diski zayıflatmaktadır. Diskin zayıflaması sonucunda, zayıflayan kısma doğru diskin çekirdeği hareket halinde olur ve bu kısımda bir balonlaşma durumu ortaya çıkmaktadır. Daha sonra en dış kısımda yer alan lifler yırtılarak, diskin ortasında bulunan jelatinimsi çekirdek kısmı dışarıya doğru taşmaktadır.

Boyun fıtığının en önemli ve en sık görülen belirtisi ise ağrıdır. Boyun fıtığı hastalığının başlangıç döneminde boyun ve aynı zamanda sırt ağrısı ortaya çıkmaktadır. Boyun fıtığı hastalığının ilerlemesi sonucunda disk dejenere olarak sinirlere baskı yapmaktadır. Bu nedenle kollardan başlayarak, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşma ortaya çıkmaktadır. Hastalığın bir süreden sonra sinirin baskı altında kalmasından dolayı kuvvet azalması da ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda boyun fıtığının tedavi edilmemesi durumunda omurilik baskı altında kalarak, bacaklar güçsüz bir hale gelir ve hatta idrar kaçırma gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Aynı zamanda yaşın ilerlemesi, genetik yatkınlık ve daha önce boyun fıtığı geçirmiş olmak boyun fıtığına tekrar yakalanma riskini büyük ölçüde arttırmaktadır. Aynı zamanda omurganın diğer kısımlarında fıtık ortaya çıkması da boyun fıtığına yakalanma riskini arttırmaktadır.

Birtakım sebepler sonucunda ortaya çıkan boyun fıtığı rahatsızlığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler,

  • Ensede ağrının oluşması, kas spazmı ve aynı zamanda boyun hareketlerinde ortaya çıkan kısıtlama,
  • Ensede kol ya da kollara benzeyen art kafaya, göğse ve sırta yayılabilen ağrının ortaya çıkması,
  • Kollar ve aynı zamanda ellerde uyuşma hissinin oluşması,
  • Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı ve konsantrasyon bozukluğu gibi semptomların oluşması,
  • Kol ya da ellerde kas gücünün tamamen azalması,
  • Elinden herhangi bir şey düşürme,
  • Ağrının çok şiddetli olması ve gece daha çok artması gibidir.

Boyun Fıtığının Tedavisi

Boyun fıtığının tedavisinde ilk olarak kullanılan yöntem, boyun kaslarının güçlendirilmesidir. Boyun kasları güçlendirilerek omurganın kaldırabileceği yük hafiflemektedir. Bu tür omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizler sayesinde boyun fıtığının daha çok ilerlemesi durdurulabilir. Boyun fıtığı sebebiyle ortaya çıkan akut ağrılarının hafiflemesi için doktorunuza başvurarak, ağrı kesici tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Akut ağrıları hafifletmek için ilaç kullanımın yanı sıra boyun kaslarının rahatlamasını sağlayan kas gevşetici kremler kullanılabilir. Eğer boyun ağrısı için kullanılan ilaçlar ağrının azalmasını sağlamıyorsa fizik tedavi yöntemi uygulanabilir. Fizik tedavi yöntemi ile akut ağrılarının görüldüğü alanlar daha çok güçlendirilir ve aynı zamanda boyun fıtığının sinirlere yapmış olduğu basınç azaltılır. İlaç ve fizik tedavi yöntemlerinin uygulanması sonucunda boyun fıtığı kontrol altına alınamıyorsa bu durumda cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Uzman doktorlar boyun fıtığında cerrahi müdahale son aşama ve son başvurulacak seçenek olarak görmektedirler. Boyun fıtığı hastalığına sahip olan bireylerin çoğunda yatak istirahatı, ilaç tedavisi ve aynı zamanda fizik tedavi yeterli olmaktadır. Boyun fıtığı hastalığının başlangıç evresinde şiddetli ağrı varsa ilaç ve aynı zamanda istirahat önerilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.