Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Fıtığına İyi Gelen Yiyecekler

Boyun fıtığı ile birlikte çeşitli boyun rahatsızlıkları, gelişen teknolojiler ve farklılaşan yaşam alışkanlıkları sonucunda insanlarda en çok görülen ve yaygınlığı gittikçe artan hastalıkların neredeyse başında gelmektedir. Eğer kişi sürekli olarak masa başında çalışıyorsa, günün çoğunu bilgisayar karşısında geçiriyorsa, direksiyonda uzun zaman harcıyorsa, çok hareketsiz bir yaşam tarzı varsa ya da sürekli aynı hareketleri yaptığı bir hayat tarzı bulunuyorsa boyun fıtığı riski ile karşı karşıya kalma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disklerin bu nedenler sonucunda hasar görmesi durumu ile oluşmaktadır. O yüzden de bunun için erken önlem almak çok gereklidir. Ya da kişilerin bu hastalık ile karşı karşıya kaldıkları gördükleri anda mutlaka bir doktora tedavi olmaları gerekmektedir. Boyun fıtığının iyileşmesi için mutlaka bir doktora görünmeli ve onun önerdiği tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Herhangi bir yiyecek tek başına boyun fıtığını tedavi edememektedir. Ancak boyun fıtığının tedavi sürecini hızlandırmak, boyun fıtığına yakalanma riskini azaltmak ve çeşitli boyun rahatsızlıklarını önlemek için bazı yiyecekler düzenli olarak tüketilebilmektedir. Yine de hiçbir yiyecek aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Boyun Fıtığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kekik Çayı

Screenshot_4

Çok hoş kokulu ve çok lezzetli bir bitki olan kekik, ağrı kesici ve yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle kekik çayının boyun fıtığına iyi geldiğini de söylemek mümkündür. Çünkü kekik çayının düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte boyun fıtığına bağlı olarak gelişen ağrılar gözle görülür derecede azaltılabilmektedir. Aynı zamanda kekik ve doğal kekikten yapılan kekik çayı hem boyun fıtığı hem de çeşitli boyun hastalıklarında kas gevşetici rolü de üstlenebilmektedir. Kekiğin en doğru tüketim biçimi kekik çayıdır. Kekik çayının hazırlanış şekli ise; bir bardak kaynar suyun içerisine bir miktar kekik ve birkaç damla limon damlatıldıktan sonra yaklaşık on dakika boyunca demleyip içilmesidir. Bununla birlikte yeşil çayın içine bir miktar kekik ilave edilerek de tüketilebilmektedir.

2- Kalsiyum

Screenshot_1

Kalsiyum boyun fıtığı riski ile karşılaşmamak ve boyun fıtığı tedavisine katkıda bulunmak için vücuda alınması gereken maddelerden bir tanesidir. Bu nedenle herhangi bir hastalığa yakalanmam ve boyun problemleri ile karşılaşmamak için vücudun ihtiyaç duyduğu kadar kalsiyumu çeşitli gıdalar sayesinde edinmek gerekmektedir. Bu maddelerin başında kıvırcık marul ve dereotu gelmektedir. Bunun yanı sıra peynir de hem kalsiyum hem de protein açısında zengindir ve omurgadaki kemik yapısını güçlendirmeye fazlası ile yardımcı olmaktadır.

3- Omega 3 Yağ Asitleri

Screenshot_5

Hücre yenilenmesi konusunda çok etkili maddelerden olan omega 3 yağ asitleri, bu yönü ile boyun fıtığı tedavisi ve çeşitli boyun hastalıklarına yakalanma riski açısından çok faydalı bir besin maddesidir. Çünkü omega 3 yağ asitlerinde kolajen maddeler bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitlerini en fazla olarak balıktan almak mümkündür. Uzmanlar balığın haftada en az iki kez tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Balık ve sağladığı omega 3 yağ asitleri direkt olarak hastalığı iyileştirmese de tedavi sürecini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Bunun dışında omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu tabletler de tüketilebilir. Fakat bu noktada bir doktora başvurmak gerekmektedir. Çünkü ayarlanacak dozaj ve vücudun buna karşı hassasiyeti çok mühim bir konudur.

4- Havlıcan ve Zencefil

Screenshot_1

Bazı beslenme uzmanları ve bitkisel yöntemleri kullanan kişiler özellikle havlıcan bitkisi ve zencefil karışımından yapılan içecek kürlerinin boyun fıtığı tedavisinde etkili olduğunu söylemektedirler. Çünkü havlıcan bitkisinin ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Benzer şekilde zencefil ise kas gevşetici bir nitelik taşımaktadır. Özellikle boyun fıtığı gibi sorunlarda bu iki besinin karıştırılıp kaynatılmasından oluşan içeceği tüketmek etkili olabilmektedir.

5- Çörek Otu

Screenshot_4

Çörek otu da boyun fıtığı ve boyun ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelen bir yiyecektir. Genellikle hamur işlerinde lezzet vermesi için kullanılan çörek otunu bu nedenle düzenli olarak tüketmekte fayda vardır. Çünkü çörek otunun kas spazmları nedeni ile ortaya çıkan boyun ağrıları üzerinde kuvvetli bir iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Boyun ağrılarının azaltılabilmesi için bir miktar çörek otunun içine biraz zeytinyağı ilave ederek düzenli olarak yemek gerekmektedir. Bunun dışında yani çörek otunu tüketmek yerine direkt olarak bölgeye uygulamak da önemlidir. Bunun için tavsiye edilen yöntem ise çörek otu yağının bölgeye masaj yapılarak sürülmesidir.

6- Zencefil Çayı

Screenshot_1

Zencefil maddesinin boyun fıtığına ve boyun ağrılarına iyi gelmesi nedeni ile zencefil çayının da çok etkili olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle zencefil çayı boyun sıkışmasının neticesinde ortaya çıkan spazmları gevşetmeye ve boyunda oluşan ağrıları ciddi ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır. Zencefil çayını, kabuklarını soyarak rendeleyip, kaynar suyun içerisinde on dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Dilerseniz içerisine bir miktar doğal bal ilave ederek de tatlandırıp tüketebilirsiniz. Zencefilin en uygun ve en etkili tüketim biçimi taze zencefilin tüketilmesidir. Fakat kuru zencefil baharatı da özellikle yemeklerin içerisinde tüketildiğinde başta boyun rahatsızlıkları olmak üzere insan vücuduna pek çok farklı yararlar da sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.