Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyun Germe Ameliyatı

Estetik ameliyatlar günümüzün en çok ilgi çeken konularından biri haline gelmiştir. Bu ameliyatlar yaşın gün geçtikçe ilerlemesi ve bundan dolayı ortaya çıkan sarkmalar, dış etkenler, genetik faktörler, olduğundan daha genç ve güzel görünmek ve dinamik, güçlü bir vücuda sahip olmak gibi çeşitli amaçlar için yapılır. Estetik ameliyat denilince akla ilk gelenler burun ameliyatı, dudak dolgunlaştırıcı ameliyatlar, yüz germe ameliyatı gibi estetik ameliyatlar gelir. Aslında günümüzde estetik ameliyat çeşitleri bunlarla sınırlı kalmamıştır. Gelişen teknoloji ve yöntemler hemen hemen vücudun her bölgesinde estetik ameliyat yapılabileceğini kanıtlamıştır. Buna en güzel örnek olarak da boyun estetiği ameliyatlarından biri olan boyun germe ameliyatını örnek verebiliriz.

Boyun Germe Ameliyatı Nedir?

Yaş ilerledikçe vücudumuzda bazı değişiklikler meydana gelir. Bunlara sarkmalar ve kırışıklıkları örnek gösterebiliriz. Boyun bölgesinde de bunlardan biri olan sarkma problemi ile karşılaşabiliriz. Boyundaki sarkmalar boyun ile çene arasındaki açının kaybolmasına neden olur. Bu da gıdık olarak adlandırılır. Bu sorunla genelde çok fazla kilo alıp verenler, orta yaşlı ve yaşlı bireyler, alt çenesi küçük ve geride olan bireyler karşılaşır. Ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkar. Boynun daha estetik görünmesini sağlamak için boyun germe ameliyatı çözüm yöntemlerinden biridir. Yüzümüzün 3 bölgesinden biri olan alt yüz bölgesi çene ve boyun bölgesini kapsar. Alt yüz bölgesindeki ameliyatlar alt yüz ve boyun germe ameliyatı olarak adlandırılır.

Boyun Bölgesinde Sarkmanın Sebepleri Nelerdir?

 • Yaş ilerlemesi sebebi ile oluşan sarkmalar
 • Genetik faktörler
 • Çenenin gelişiminin tamamlanmaması
 • Fazla kilolara sahip olunması
 • Cildin esnekliğinin artması

Yukarıda boyun bölgesinde oluşan sarkmanın nedenleri, boyunda ki estetik görünümü ortadan kaldırır. Çene altında gıdık adında katlanan bir görünüm ortaya çıkar. Bu gibi durumlara boyun germe ameliyatı gibi estetik bir müdahale de bulunulabilir.

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun germe ameliyatında ilk olarak kulağın ön kısmından kulak memesine uzanan ve oradan da kulak arkasında dönen ameliyat kesisi yapılır. Yüz ve boyun derisindeki kaslar serbest bırakılır. Boyun derisi ve kaslarını ayırarak dikişler ile yukarı doğru çekilir. Derinin içindeki dikişler sabitlenir. Boyun altındaki derinin fazlası çıkartılarak kulak önüne ve kulak arkasındaki kesiye tekrar dikilir. Çene altında gıdı bölgesindeki fazla yağlar liposuction yöntemi alınır. Boyun bölgesindeki dikine olan bantlar çenenin alt kısmından yapılan 3-4 cm’lik bir yatay kesi ile kaslar serbest bırakılır ve daha sonrasında birbirine dikilerek boyun bölgesinde iç korse oluşturulur. Bu ameliyatın yapılmasındaki asıl amaç hastanın boyun bölgesinde ve çene bölgesinde normal bir estetik görünüm sağlamaktır.

Ameliyat lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi ile yapılabilir. Ameliyat süresi 2 saattir. Ameliyatın olduğu gün biraz ağrı olur daha sonraki günler ağrı olmaz. Kulak önünde ya da arkasında küçük izler dışında belirgin bir iz kalmaz ve bu izler dışarıdan görünmez. Ameliyat sonrası 10 gün süre ile doktorunuzun önerdiği bandaj uygulaması yapılır. Operasyon sonrası doktorunuzun tavsiyelerine dikkat etmeyi unutmayınız.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Boyun germe ameliyatı öncesi kanı sulandırıcı aspirin gibi haplar içilmemelidir.
 • Sigara kullanan bir birey ameliyattan 3 hafta önce sigara içmeyi bırakmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 1 ay saç boyası kullanmak yasak olduğu için ameliyattan 1 hafta önce saçlar boyanabilir.
 • Uzun saçlarınız boyun germe ameliyatında size avantaj sağlanabilir. Ameliyat sonrası pansumanları gizlemede yardımcı olur.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi

 • Ameliyattan bir gün sonra kulak arkasındaki alanda sıvıların toplanmasını önlemek için konulan dren (bükülgen tüp  alınır.
 • Ameliyat sonrası buz uygulaması hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Ameliyat sonrası ağrı, uyuşukluk gibi durumlar olabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçlarla ağrıları önleyebilirsiniz. Bu ağrılar keskin ağrılar olmaz ve bir günden fazla sürmez.
 • Ameliyattan 2  gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Yüzünüze ve saçlarınıza bakım yaparken nazik hareketler yapmaya özen gösteriniz. Sert hareket yapılırsa ameliyat bölgesi zarar görebilir.
 • Şişlikler ve morluklar 3 hafta içinde düzelir.
 • Makyaj malzemelerinin kullanırken ameliyat bölgesinde enfeksiyona neden olmamasına dikkat ediniz.

Boyun Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir ?

 • Kanama problemi ile karşı karşıya kalınabilir. Bunu engellemek için kanama riskini artıran haplar ameliyattan 3 hafta önce bırakılmalıdır. Operasyon sırasında fazla kanama meydana gelirse drenaj yöntemi ile kan temizlenir. Ameliyata başlamadan önce hipertansiyon mutlaka kontrol edilmeli ve normal değerde olmalıdır. Aksi durumda hipertansiyon da kanamayı artırabilir.
 • Ameliyat sonrası enfeksiyon görülmez ancak kullandığınız makyaj malzemelerinin ameliyat bölgesinde kullanmamaya dikkat ediniz.
 • Ameliyat sonrası gözle görülür bir iz kalmaz ancak sigara kullanan bireylerin cildi hassas olduğu için beklenmedik bir durum ortaya çıkabilir.
 • Boyun germe ameliyatı sonrası derinin yukarı doğru çekilen kısımlarında saç kaybı yaşanabilir.
 • Sinirler hasar görebilir. Bu durum geçici veya kalıcı uyuşukluğa neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.