Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyunda İğne Batma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Boyun bölgesi vücudumuzun en hassas bölgelerinden birisi olup hasar görmeye en müsait bölgelerdendir. Bu sebeple boyun bölgesini dış tehlikelere karşı korumak durumundayız. Zaman zaman boyun bölgesinde bazı sorunlar meydana gelebilir ve bunlardan birisi de bu bölgede iğne batma gibi bir hissin meydana gelmesidir. Bu hissin oluşumunda birçok etken bulunur ve bunlardan bazıları çevresel kaynaklı olabilir. Çevresel faktörler dışında bazı kronik durumlar da boyun bölgesinde iğne batma hissiyatına sebep olabilir. Sizlere bu yazımızda boyun bölgesinde iğne batma hissine sebep olabilecek olan etkenlerden ve bu durumlarda uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Boyun Bölgesinde İğne Batma Hissinin Oluşmasını Nedenleri Nelerdir?

1

1. Aşırı Stres

Aşırı stres boyun bölgesinde iğne batma hissine sebep olan etkenlerden birisidir. Bilindiği gibi psikoloji etkenler kendisini vücutta birçok farklı şekilde gösterir. Özellikle aşırı stres, kaygı ve endişe gibi hissedilmesi yoğun olan duygular boyun gibi hassas bölgelerde ağrımaya ve sızılara sebep olur. Bu yoğun duygular altında kaslar oldukça gergin bir hal alır ve gerilmenin gerçekleştiği bölgede yoğun bir karıncalanma meydana gelir. Bu sebeple stresli durumlarda boyun bölgesinde iğne batma hissinin oluşması oldukça normaldir.

2. Romatizma Hastalığı

Bilindiği gibi bağ dokusu ve eklem ile meydana gelen sorunlara romatizmal hastalıklar denilir ve romatizmal hastalıklar iltihaplı veya iltihapsız bir şekilde kendisini gösterebilir. Bu bölgede meydana gelen hastalıklar belirli sorunlara ve tahribatlara yol açabilir. Özellikle iltihaplı romatizmal hastalıklar daha şiddetli ağrılara ve karıncalanma hissiyatına sebep olabilir. Bu sebeple romatizmal hastalıklar sonucunda boyun bölgesinde iğne batma hissiyatı gözlemlenebilir.

3. Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı bilindiği gibi boyunda bulunan omurlar arasındaki disklerin zamanla hasar görmesi ile oluşur. Zamanla bu diskler sertleşerek yerlerinden kayar ve sinirlere baskı uygular. Sinirlerde meydana gelen bu baskı sonucunda birçok belirti meydana gelir ve bunlar arasında boyun bölgesinde iğne batma hissiyatının oluşmasıdır. Disklerin kayması ile oluşan bu baskının şiddetine göre hissedilen belirtilerin şiddeti de fazla olacaktır.

4. Enfeksiyon Temelli Hastalıklar

Enfeksiyon temelli hastalıklar bu bölgede meydana geldikten sonra buradaki hücrelere ve dokulara hasar verir. Bu sebeple buralarda yürütülen faaliyetler zamanla aksamaya başlar. Hastalıklar yayıldıkça hastada belirli belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler arasında ağrıma, şişme, kızarma ve iğne batma hissi gibi belirtilerde yer alır.

5. Kemik Hastalıkları

Boyun bölgesinde bulunan kemiklerde meydana gelebilecek olan bazı hastalıklar sonucunda bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında ağrıma, kızarma, hareket zorluğu ve karıncalanma hissi gibi belirtiler yer alır. Bu ve bunun gibi belirtiler hastalığın şiddetine göre farklılık gösterebilir.

6. Kireçlenme

Boyun kireçlenmesi boyun bölgesinde yoğun ağrılar ve boyun eklemlerinin sertleşmesi ile ortaya çıkar. Bu genel olarak üst omurga kemiklerinin zamanla aşınması ve yıpranması ile meydana gelebilir. Özellikle yaşlılarda gözlenen bu hastalığın tedavisinin bir an önce gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi taktirde ilerleyerek çok daha kötü bir hal alabilir. Kireçlenme durumunda bazı belirtiler gözlemlenebilir ve bu belirtiler arasında yorgunluk, eklemlerde şişme, baş ağrıları, duyarlılık artışı ve boyun bölgesinde iğne batma hissinin oluşması yer alır.

7. Uygunsuz Oturuş Biçimi

Bu durum genellikle uzun süre masa basında çalışanlarda gözlemlenen bir durumdur. Uzun süreli bir şekilde yanlış duruş biçimi ile çalışmadan dolayı bu bölgedeki kaslarda zayıflama meydana gelecektir. Bunun dışında birçok problem kendisin boyun bölgesinde gösterecektir. Bu problemler ilerleyen zamanlarda ağrımaya ve bölgede iğne batma hissinin oluşmasına sebep olur.

Boyun Bölgesinde İğne Batma Hissinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

3

  • Duruş biçimine bağlı meydana gelen iğne batma hislerinde yapılması gereken duruş biçimini doğru bir şekle sokmaktır. Uzun süre hareketsiz kalınması durumunda egzersiz yapılması bu bölgedeki kasları çalıştırarak buranın güçlü kalmasını sağlar.
  • Bu bölgede meydana gelebilecek olan hastalıklar için kişinin doktora başvurarak tedavi alması gerekir. Buradaki hastalıklardan bir an önce kurtularak daha büyük problemlerin oluşmasını önleyebilir.
  • Psikolojik temelli sorunlar yüzünden meydana gelen iğne batma hislerini engellemek için kişinin olabildiğince zihinsel olarak kendini koruması ve kendisini iyi hissedeceği ortamlarda bulunması gerekir. Böylelikle stres gibi durumlardan kendisini kurtarabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.