Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyunda Kemik Çıkıntısı Neden Olur?

Kafa ve gövde arasındaki bağlantıyı sağlayan boyun, omurganın en hareketli bölgelerinden biri olup gündelik hayatta da sıklıkla kullanılır. Ağrı ve sancı gibi sebeplerden dolayı boyun sorunlarına sık bir şekilde rastlanılır. Çeşitli fizyolojik sorunların ardından detaylı bir şekilde inceleme yapılabilmesi için film ve MR gibi tetkikler kullanıldıktan sonra bu tür şikayetlerin boyunda kemik çıkıntısı durumundan kaynaklandığını gösterebilir. Boyunda kemik çıkıntısı durumu doğuştan olabileceği gibi aynı zamanda boyun fıtığı rahatsızlığının da bir etkisi olabilir. Bu sebeple de en iyi tetkik ve tanı için uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Şimdi sizlere boyun fıtığı rahatsızlığı ile ilgili bilgiler verecek ve boyun fıtığının tedavisinden bahsedeceğiz.

Boyun Fıtığı Rahatsızlığı Nedir?

Boyunda yer alan vertebralar yani omurların arasındaki kıkırdağın çıkması ve omurilik kanalına doğru hareket etmesi halinde kola doğru uzanmakta olan omurilik ve sinirlere baskı uygulaması boyun fıtığı rahatsızlığına yol açar. Bel fıtığının ardından en sık görülen fıtık olan boyun fıtığı rahatsızlığı, omurlar arasında yer alan disklerin zaman içinde travma ya da yaşlan gibi sebeplerden dolayı yıpranması sonucunda ortaya çıkabilir.

Boyun Fıtığı Neden Olur?

 • Boyna doğru darbe ya da hasar alınması yani travma etkenleri,
 • Boynun kireçlenmesi,
 • Gün içinde yanlış pozisyonda tutulan boyun,
 • Aşırı kaygı, endişe ve stres gibi psikolojik etkenler,
 • Yaşlılık ile birlikte kemik yapılarında meydana gelen değişimler.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının ortaya çıkması halinde sızlama ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıksa da bu rahatsızlık birçok farklı belirtiyi de beraberinde getirir. Aşağıda yer alan belirtilerden birkaçına sahip olan kişilerin bir an önce fizik tedavi doktoruna görünmesinde fayda var.

 • Baş dönmesi,
 • Ense bölgesinin ağrıması,
 • El ve kollarda karıncalanma ve uyuşma,
 • Kol ve omuzlarda karıncalanma ve ağrı,
 • Boyunda yer alan omurların üzerinde kemik çıkıntısı oluşması,
 • Kollarda ve ellerde kas gücünün zayıflaması.

Omurların üzerinde kemik çıkıntısının oluşması halinde ortaya çıkan boyun omur rahatsızlığı, boyun fıtığını işaret edebilir. Kemik çıkıntısının zaman içinde gelişmesi ve boyun bölgesinin sertleşmesi halinde çıkıntının da büyümesi ile birlikte periferik sinir sistemine baskı uygulanır. Böylelikle omuz ve boyun bölgesinde ağrı ve karıncalanma ortaya çıkabilir. Kemik çıkıntılarının ileri bir seviyeye ulaşmasın halinde ise omurilik bölgesi baskıya maruz kalır.

Bu durumda bacak kasları ve mesane bölgesi de zarar görebilir. Bu sebeple de bu durumun göz ardı edilmemesi ve üzerine düşülmesi gerekir. Boyun bölgesinin hasar ya da darbe alması halinde ya da boyun fıtığı şüphesinin bulunması durumunda en kısa süre içinde uzman bir doktora giderek gerekli kontrollerin yapılması önem taşır.

Boyun Fıtığının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düz röntgen ile birlikte disk aralığındaki daralmalar, aks bozuklukları, kanal darlıkları, kireçlenme sebebi ile oluşan değişimler tespit edilebilir. Böylelikle boyun fıtığı da tespit edilebilir. Diğer yandan EMG yani sinir ölçüm testi de uygulanabilir. Boyun fıtığının tanısı ile birlikte hastalık seviyesi anlaşılır. Kesin tanı ise MR ile olur.

Boyun fıtığının tedavisi, rahatsızlığın seviyesine göre değişim gösterir. Boyunda yer alan disk ya da disklerin yer değiştirmesine göre boyun egzersizlerinden boyun ameliyatına kadar çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Cerrahi ya da ameliyatsız yöntemler kullanılarak boyun fıtığından kurtulabilirsiniz.

 • Boyun fıtığının tedavisi %90-95 oranında ameliyatsız bir şekilde yapılır.
 • Boyun fıtıkları küçük, orta ve büyük şeklinde üçe ayrılır. Büyük fıtıklar için ameliyat gerekse de küçük ve orta büyüklükteki fıtıklar için ameliyata gerek olmaz.
 • Boyun fıtığı ameliyatının en son başvurulması gereken seçenek olduğunu söyleyen uzmanlar, mümkün olduğu sürece ameliyatsız boyun tedavisi gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinin kullanılması gerektiğini söylese de kimi durumlarda boyun fıtığının aşırı ilerlemesi sebebiyle geriye ameliyattan başka bir çarenin kalmadığı durumlar da bulunur. Bu gibi durumlarda da tedavinin geciktirilmemesi gerekir.
 • Fıtık ameliyatlarının yapılıp yapılmayacağına fıtığın derecesine ve hastaya verdiği rahatsızlığa bakılarak karar verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.