Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyunda Sinir Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Boyun kafa ve gövde arasındaki bağlantı noktasını oluşturur. Boynun yapısında çok sayıda damar bulunur. Damarlar kalpten aldığı kanı vücuda yayar. Boyunda meydana gelen sinir sıkışması genel olarak acı verir ve kişiyi rahatsız edici bir hale gelebilir. Aslında boyunda sinir sıkışması, küçük kas incinmesinden dolayı ortaya çıkabilir. Bazen birkaç gün içerisinde kendi kendine geçebilir. Boyunda meydana gelen sinir sıkışmasının en sık görülen belirtisi ağrıdır. Aynı zamanda omuzda, ellerde ve kollarda hafif uyuşma, boyunda kasılma, eklem alanlarında kas spazmları, boyunda şişme, başın arka kısmında ağrı, kaslarda güçsüzlük ve düzensiz ağrılar gibi şikayetler de görülebilir.

Boyunda Sinir Sıkışması Neden Olur?

boyunda sinir sıkışması

Boyunda ortaya çıkan sinir sıkışması, boynunuza ağır bir şey yüklediğiniz ya da yüksek basınç uyguladığınız zaman meydana gelebilir. Boynunuzu tekrar zorladığınız zaman ya da aynı pozisyonda uzun süre tuttuğunuz zaman, sinir sıkışması oluşabilir.

Boynun görevi sadece kafa ve gövdenin bağlantı noktasını oluşturmak değil. Bunun yanı sıra, vücudun tüm hareketini düzenler. Boyun çok fazla işleve sahip olduğu için, çok sık olarak sinir sıkışması ortaya çıkabilir. Uzun süre aynı pozisyonda uyuduğunuz ve boynunuzu destekleyen yastıklar kullanmadığınız zaman da boyunda sinir sıkışması oluşabilir. Boyun kireçlenmesi boynun omurunda bulunan kemiklerin ilerleyen zamanlarda zarar gördüğü bir sağlık sorunudur.

Kemiklerde aşınma ya da yıpranma oluştuğu zaman, vücuttaki eklem bölgelerinde osteoartrit hastalığı meydana gelebilir. Osteoartrit hastalığı aynı zamanda eklem bölgelerinde yer alan kıkırdakların belirli bir ölçüde zarar görmesine yol açar. Bu durum da boyundaki sinir köklerine çok fazla baskı uygular ve boyunda sinir sıkışmasının oluşmasına neden olur.

Omurga incinmesi gibi sakatlanmalar belinizi ani bir şekilde hareket ettirdiğiniz zaman ortaya çıkabilir. Ani bir şekilde belinizi hareket ettirirseniz, boyun omurlarına büyük oranda zarar verir. Bu durum da boyunda sinir sıkılmasına neden olabilir.

Aynı zamanda kemik çıkıntıları, spinal stenoz, dejeneratif disk hastalığı, façeta hastalığı ve kemik çıkıntısı da sinir sıkışmasına yol açabilir.

Boyunda Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?

boyunda sinir sıkışması

Boyunda meydana gelen sinir sıkışmasını iyileştirmek için bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak boynunuzu dinlendirmekle tedaviye başlayabilirsiniz. Sağlıklı insanların da her gün belirli bir oranda boynunu dinlendirmesi gerekir. Ancak birçok insan bu uygulamayı yapmayı genelde ihmal eder. Sinir sıkışması genel olarak, boynunuzu dinlendirdiğiniz zaman ortadan kalkabilir.

Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak boyundaki sinirlere zarar verebilir. Bu durum da boyunda sinir sıkışmasına da neden olabilir. Otururken boynunuzu uzun süre dik tuttuğunuz ya da gerilmesine engel olduğunuz zaman da boyunda sinir sıkışması ortaya çıkabilir. Dikkat etmeniz gereken durum, boyunuzu zorlamamak ya da boyun kasılmalarından kaçınmak olabilir.

Boyunda meydana gelen sinir sıkışması için sıcak ya da soğuk kompres yapmak yararlı olabilir. Böylece boyundaki acı azalır, kaslarda ortaya çıkan kasılmalar geçer ve iltihaplanma ortadan kalkabilir. Boynunuza uygulamanız gereken sıcak ya da soğuk kompresi, direkt olarak derinize sürmeyin. Bir havluya sararak 20 ya da 30 dakika boyunca boynunuza uygulayın.

Boyunda sinir sıkışması meydana geldiği zaman ibuprofen ya da naproksen gibi reçetesiz satın alabileceğiniz ilaçları kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar sinir sıkışmasında ortaya çıkan ağrıyı azaltmada etkili olabilir.

Her gün düzenli bir şekilde boyun egzersizi yaparak, boyundaki sinir sıkışmasının rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Hafif bir şekilde boynunuza esneme hareketi yaparak acının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Aynı zamanda boynunuzu bir yönden, diğer tarafa doğru 30 saniye boyunca döndürerek, esneme hareketi yapabilirsiniz. Omuzlarınızı da boynu rahatlatmak için ileri ya da geri döndürebilirsiniz.

Boynunuza masaj yaparak da boyunda meydana gelen sinir sıkışmasının geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Boynunuza yapacağınız masaj boyundaki gerginliği ve kas sertliğini alabilir. Masajı genelde uzman bir kişinin yapması gerekir. Çünkü yanlış yapılan masaj sonucunda boyundaki sinir sıkışması daha kötü bir hale gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.