Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Boyundan Neden Ses Gelir?

Zaman zaman boynumuzu hareket ettirmemiz ile beraber bazı sesleri boynumuzdan duyarız. Aynı zamanda halk arasında boyun çıtlatılması olarak da bilinir. Bazı durumlarda bu ses gelme konusu kişinin kendini zorlaması ile olabilir. Boynunu rahatlatmak maksadı ile boynunu zorlar ve boyunda sesler meydana gelir. Ancak bunlar rahatlatmaya yarasa da boyna zararlar verir. Bu tür durumlar dışında boyundan gelen seslerin arkasında birtakım sebepler bulunabilir ve biz de sizlere bu yazımızda boyundan gelen seslerin nedenlerinden ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz

Boyundan Ses Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Boyundan Ses Gelmesi

1. Boşluk Oluşumu

Boyun bölgesinde bulunan eklemler arasında sıvı bulunur ve bu sıvı eklemlerin hareketini kolaylaştırır. Bu sıvı yağlama işlemini sağlayarak boynun istenilen yöne dönmesine olanak sağlar. Zaman zaman bu sıvı içerisinde gaz kabarcıkları oluşur ve eklem hareketleri ile bu kabarcıkları üzerine baskı olur ve çıtlama şeklinde seslerin oluşmasına sebep olur. Bu kabarcıkların patlaması ile bu ses oluşumu gerçekleşir ve bu duruma kavitasyon denir.

2. Ligamentler

Ligamentler eklem hareketlerine destek olan sağlam yapılardır. Bu yapılardan kemiklere bağlı olanlar takıldığı zaman boynun hareketini sağlayan ligmentler gevşer ve bu yapılarda kaymalar meydana gelir. Bu kaymalar doğal olarak boyunda ses oluşumuna sebep olur.

3. Eklem Problemleri

Zaman ilerledikçe ve yaşlılıkla beraber eklemlerde problemler kendini göstermeye başlayabilir. Ayrıca eklemlerde bazı hastalıklarda meydana gelebilir. Bu hastalıklar arasında artrit veya osteoporoz gibi eklemlerde pürüzlerin meydana gelmesi ile oluşan ve boyundaki kemiklerde dejenerasyona yol açan bası hastalıklarda bulunur.

Bu durum boyun hareketi gerçekleştiği zaman boyundan ses gelmesine sebep olur. Ayrıca omurlar arasında bulunan disklerin yaşlılıktan dolayı yapısının bozulması gözlenebilir ve bu bölgede bulunan kemikler üzerinde hasar etkisi yaratır. Bu kişide boyun sertliği ağrı ve hareketle beraber ses oluşumuna da sebep olabilir. Yaşlanmanın etkisinin dışında bu durum duruş bozukluğu ile de kendini gösterebilir.

4. Hareketsizlik

Gün boyu boynun hareketsiz bir şekilde kalması boyun bölgesinde bulunan kasların ve boynun zayıflamasına neden olur ve kireçlenmeyi arttırır. Bu durum özellikle bilgisayar başında gün boyu çalışan kişilerde hareketsizliğe bağlı olarak gözlenir. Zayıflayan boyun kaslarını daha sonra kullanmanız durumunda ses oluşumları meydana gelir.

5. Travmaya Sebep Olan Darbeler ve Yaralanmalar

Boyun bölgesine alınan darbeler ve bu bölgede oluşan yaralar sonucunda birtakım sorunlar bu bölgede kendini gösterir. Özellikle boyun eklemlerinde meydana gelen yaralanmalar sonucunda buralarda oluşan baskının şiddeti artar ve kişinin belirli hareketleri yapması ile buralarda ses oluşumları gözlenir.

Boyundan Ses Gelmesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Boyundan ses gelmesi

Ses gelmesinin yanında birçok durum kendini gösterir ve şiddetine göre bunların meydana gelme şiddeti de farklılık gösterebilir.

  • Boyunda ses oluşumu zamanla boyun hareketliliğini azaltabilir ve sinirler üzerinde basıncın artmasına sebep olarak boyunda ağrımaya sebep olabilir.
  • Sürekli olarak boyunda çıtlamanın meydana gelmesi kan damarlarına zarar verebilir ve buralarda meydana gelen yırtıklar beyne gitme ihtimali bulunan pıhtıların oluşmasına sebep olabilir. Bu pıhtılar beyne ulaşması durumunda oksijen yetersizliği oluşturur ve inme durumu oluşabilir, ölümcüldür. Belirtileri arasında baş dönmesi, vücudun yarısında zayıflama ve bulanık görme bulunur. Bu belirtilerde acil tedavi yolu izlenmelidir.

Boyundan Ses Gelmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyundan ses gelmesi durumunda yapılabilecek olan bazı tedavi yöntemleri bulunabilir. Bunların düzenli olarak yapılması buralarda oluşabilecek ses oluşumunu önceden engelleyebilir.

  • Düzenli olarak boynu yukarı ve aşağı doğru esnetmek buradaki kasların zamanla kısalmasına engel olur ve bu şekilde boynun ilerleyen zamanlarda sorunlarla karşılaşmasını engeller. Günlük olarak bunları yapmak istenilen etkinin alınmasını sağlar.
  • İnme, boyun ağrısı ve birçok önemli boyun ağrıları durumunda doğruca doktor gözetimine girmek gerekir. Doktor gözetim altına aldıktan sonra gerekli teşhis ve tedavi yöntemini belirler. Bu tedavi yöntemlerinde ilaç kullanımı ile karşılaşmak mümkün olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.