Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kanserle Savaşan Boza ve Akıl Almaz 10 Faydası

Geceleri “Booozaaaa!” diye bağırarak mahalle arasında satışı yapılan ve sesini duyduğumuz anda almak için can attığımız boza, günümüzde maalesef eskisi kadar ilgi görmüyor. Artık boza pek çoğumuz için yalnızca nostaljik bir lezzet. Oysa en güzel zamanlarımızın, en hoş sohbetlerimizin ve en tatlı anılarımızın baş kahramanıydı uzun yıllar boza. Şimdi ne oldu, neler değişti, yerine neler geldi bilmiyoruz ama boza içmeyerek hiç de iyi etmiyoruz.

Biz onu soğuk gecelerde nostaljik bir lezzet olarak anarken o aslında iyileşmesi çok zor olan bir hastalığa çare oluyormuş. Hatta bir değil bir sürü hastalığa iyi gelerek tam bir şifa deposuymuş. Biz onu bir köşeye bırakıp adeta geçmişimizdeki küçük bir detay olarak görürken oysa o nelere iyi geliyormuş. Birazdan sıralayacağımız bozanın faydaları ile birlikte ilk iş bir bozacı aramaya çıkabilirsiniz. Tabii, sanıyoruz ki artık eskisi gibi bozacılar sokaklarda bağırarak dolaşmıyorlar. Hatta ne yazık ki bozayı çoğu zaman o kendine has dükkanlarında yalnızca boza satan yerlerde değil süpermarketlerde bulabiliyoruz. Yine de ben bozanın faydasını anladım ve artık ona hak ettiği tüm ilgiyi göstereceğim diyorsanız İstanbul’da Vefa Bozacısı’nı, Eskişehir’de Kara Kedi Bozacısı’nı ve Ankara’da Akman Bozacısı’nı tavsiye edebiliriz.

Konumuza dönecek olursak, evet boza tam anlamıyla vücudumuzu koruyor. Başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi geliyor. O zaman bozanın faydalarını incelemeye başlayalım. Üstelik şimdiden belirtelim; sağlığınız için bol bol boza tüketmeniz gerektiğini yalnızca biz söylemiyoruz, pek çok uzman bu görüşe sahip. Bir denemek hiç de fena olmazdı, değil mi?

Bozanın Faydaları Nelerdir?

1. Kansere iyi gelir

Boza gerçekten de kansere iyi gelen besinlerden bir tanesi. Bu konuda vücudumuzda adeta bir koruma kalkanı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bozanın içerisinde bol miktarda kanserle savaşan maddeler bulunuyor. Bu maddeler özellikle nitrozamin adı verilen kanserojen maddelerin ortadan kaldırılmasına katkı sağlıyor. Hatta bu maddelerin vücudumuzda oluşmalarının da önüne geçebiliyor. Böylece vücudumuzu kansere karşı korumaya tam manasıyla yardımcı oluyor.

2. Enerji verir

Belki inanmayacaksınız ama bozanın içinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. Yani bu konuda tam bir şifa deposu. Böylece içtiğimiz andan itibaren hızla bize enerji vermeye başlıyor. Eğer gün içinde sık sık enerjinizin düştüğünden şikayet ediyorsanız içine atacağınız bir miktar leblebi ile boza harika bir ara öğün olabilir. Ortaya çıkan enerjiye siz bile şaşırabilirsiniz.

3. Vücut direncini arttırır

Boza neyse ki çoğunlukla kış aylarında bulunuyor ve dolayısıyla kış aylarında tüketiliyor. Çünkü bilindiği gibi vücut direncimiz ağırlıklı olarak kış aylarında düşüyor. Havalar soğuyor, mikroplar dolaşıyor, her gittiğimiz ortamda en az bir hasta kişiyle karşılaşıyoruz ve nihayetinde biz de hasta oluyoruz. İşte eğer biz istersek bu noktada boza devreye giriyor ve vücut direncimizi arttırıyor. Böylece pek çok hastalığa karşı çok daha güçlü bir vücudumuz oluyor.

4. Bağırsak florasını düzenler

Bozanın içinde bol miktarda laktik asit bulunuyor. Böylece bağırsak florası ile alakalı şikayeti olan kişilere çok yardımcı oluyor. Bozadaki laktik asit ile bağırsak floranız çok daha düzenli bir hale geliyor. Laktik asit boza mayalanırken ortaya çıkıyor. Bu sayede aynı zamanda tükettiğimiz besinleri çok daha kolay bir şekilde hazmetmemize yardımcı oluyor.

5. Sinirleri yatıştırır

Boza diğer asitli içecekler ya da çay ve kahve gibi hızlı içilebilen bir içecek değil. Daha çok keyif içeceği olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu yönüyle sinirlerimizi yatıştırdığı çok açık ama bu etkiyi sağlamasında içindeki yararlı maddelerin de payı oldukça büyük.

6. Mideye iyi gelir

Bozanın sağlıklı ve faydalı içeriğinden mide bezlerimiz de olumlu yönde etkileniyor. Mide bezlerimiz boza sayesinde çok daha iyi bir şekilde çalışmaya başlıyor. Eğer mide yanması gibi bir şikayetiniz de varsa mutlaka düzenli olarak boza tüketmelisiniz. Çünkü boza mide yanmasının önüne geçebilen bir içecek oluyor. Aslında belki yoğun kıvamı ve bazen kaşık ile ikram edilmesi yüzünden ona yiyecek de diyebiliriz, ne dersiniz?

7. Kolesterolü dengeler

Özellikle belli bir yaştan sonra kolesterol pek çok kişinin ortak sorunu halini alıyor. Bozanın içinde bol miktarda nikotinik asit bulunuyor. Bu nikotinik asit kolesterolün dengelenmesine de olumlu yönde katkı sağlıyor.

8. Kalp ve damar sağlığını korur

Yine belli bir yaşın üzerindeki kişilerde zamanla çeşitli kalp hastalıkları oluşabiliyor. Genelde bu kalp ve damar hastalıklarının temelinde sağlıksız beslenme ve aşırı stres yatıyor. Ama eğer boza tüketirseniz bu şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz. Çünkü boza kalp sağlığınız ve damar sağlığınızı da koruyor.

9. Anne sütünü arttırır

Hamile kadınların ve yeni doğum yapmış kadınların da düzenli olarak boza içmesi tavsiye ediliyor. Çünkü boza içeriğinde bol miktarda bulunan aktif mayalar ile anne sütünü arttırıcı bir özelliğe sahip. Yine de hamile kadınların ve yeni doğum yapmış emziren kadınların tükettiği besinler konusunda doktorlarına danışmalarında fayda var. Eğer doktorunuz boza tüketmenizin önünde bir engel görmez ise gönül rahatlığıyla boza içebilirsiniz.

10. Öksürüğü keser

Özellikle hasta olduğumuz zamanlarda öksürük henüz iyileşme aşamasındayken başımıza bela oluyor. Geçmek bilmeyen öksürük krizleri bizi çileden çıkarabiliyor. Neyse ki bu problem ile de boza sayesinde başa çıkabilirsiniz. Çünkü boza öksürüğü kesebilecek bir özelliğe de sahip.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.