Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Brokoli İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Tek başına tüketildiği zaman da birçok faydası bulunan brokolinin aynı zamanda cilde uygulanması halinde de sizleri şaşırtacak derecede faydası olduğunu görebilirsiniz. Sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken brokoli, yaşlanmayı geciktirdiği için kırışıklıklarla mücadele etmenizi sağlar. Ayrıca ciltte pullanmanın önüne geçer. Cildi gençleştirici ve toksinlerden temizleyen etkilere sahip olan brokoli, özellikle yorgun ve bitkin duran yüzlere sahip olan kişiler tarafından kullanılmalı. Şimdi sizlere brokoli ile cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak birkaç tane brokoli maske tarifi vereceğiz.

Cilt Bakımı Tarifleri

1. Brokoli Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • Yoğurt
 • Su
 • Taze Brokoli

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. İlk olarak bir tülbentin içine parçaladığınız taze brokolileri koymanız gerekiyor. Daha sonra ise tülbenti bir bohça düğümler gibi düğümlemeniz lazım.
 2. Devamında uygun bir kap almalı ve tülbentin içinde yer alan brokoliyi sıkıp suyunu çıkarmalısınız.
 3. Ortaya çıkan brokoli suyuna krem kıvamına gelecek kadar göz kararı ile yoğurt ve su ekleyip karıştırmanız gerekiyor.
 4. Krem kıvamına gelen karışımı cildinize uygulamalı ve yarım saat boyunca bekletmelisiniz.

Bu maske ile birlikte cilt lekeleriniz yok olurken, toksinler de cildinizden atılır.

2. Cilt Parlatan Brokoli Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Brokoli

Hazırlanışı ve Uygulanışı

 1. Uygun bir kap ya da kasenin içine brokolileri rendelemelisiniz.
 2. Bir tatlı kaşığı karbonat ilave ettiğiniz rendelenmiş brokolileri püre kıvamına gelene dek karıştırmalısınız.
 3. Daha sonra bu karışımı göz kapaklarınıza gelmemesine dikkat ederek yüzünüze sürmeli ve en az on dakika boyunca maskeyi yüzünüzde bırakmalısınız.
 4. Son olarak da cildinizi su ile temizlemelisiniz.

Brokoli maskesini süren ve ardından yıkayan kişilerin ciltleri parlamaya başlar. Anında etki eden karbonat ve brokoli karışımı ile birlikte bir güzellin merkezine giderek peeling yaptırmış gibi alımlı gözükürsünüz.

3. Brokoli ile Siyah Nokta Maskesi

Özellikleri ve faydalar saymakla bitirilemeyecek olan sebzelerden birisi de brokoli olarak karşımıza çıkar. Gerek diyet gerek saç bakımı gerek ise cilt bakımı konusunda birçok faydası olan bu sebze ile birlikte dilerseniz özelikle burun çevresi ve alın bölgesinde ortaya çıkan siyah noktaları giderebilirsiniz.

Brokoli ile siyah nokta maskesi yapmadan önce yapmanız gereken şey yüzünüzde yer alan siyah noktaları sıkmak olur. Siyah noktaları sıktıktan sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkanmış olan bir havlu kullanarak kapatmalı beş dakika boyunca bu şekilde beklemelisiniz. Bu süre içinde siyah nokta gözenekleriniz açılmış olur. Beraberinde gözünüze çarpan siyah noktalar olması halinde bu noktaları da temizlemeli ve yüzünüzü doğal bir sabunla yıkadıktan sonra kurulamalısınız. Böylelikle cilt bakımı için yüzünüz hazır olur.

Malzemeler:

 • 6 – 7 tane brokoli
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Bir kaşık süzme yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. İlk olarak brokolileri haşlamalı ve bir kaba almalısınız. Üstüne bir çay kaşığı tuz ve bir kaşık süzme yoğurt attıktan sonra iyice karıştırmalı ve brokolileri ezmeye başlamalısınız. Yüze sürülecek kıvama gelen karışımı siyah noktaların olduğu yerlere bastıra bastıran sürmelisiniz.
 2. Bu brokoli maskesi ile birlikte siyah noktalarınıza veda etmek istiyorsanız, bu tarifi haftada en az iki defa düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir. Düzenli olarak alınmayan ilaçlardan herhangi bir farkı olmayan bu tür tarifleri de düzenli bir şekilde uygulamadığınız takdirde tüm yaptığınız işlemler boşa gidebilir.

Brokoli Maskesinin Faydaları

Brokoli maskesi cilt lekelerinin önüne geçen cilde olumlu etkisi olan doğal bir maske olarak karşımıza çıkar. Brokolinin içerisinde yer alan bileşenler ile birlikte cilt maskesi olarak uygulanması oldukça mümkün olur. Üstelik evde hazırlanabilen bu maskeler brokoliye ya da maske tarifinin içinde yer alan bir başka malzemeye alerjiniz olmadığı takdirde herhangi bir yan etkiye sahip olmaz. Brokoli maskesini kullanarak birçok cilt probleminin üstesinden gelmeniz mümkün olur. Birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilen kahverengi lekelerin üzerinde brokoli maskesini kullanmanız halinde bu lekelerin rengi açılacak ve neredeyse görülemeyecek bir hale gelecektir.

Brokoli maskesi sık aralıklarla ya da günlük olarak kullanılabilir. Hassas ciltler için de herhangi bir tehdit ya da sakınca içermeyen bu seze, ten üzerinde canlı, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm sağlayarak, hiçbir şekilde cildi yıpratmaz. Etkili ve masrafsız bir maske yapılabilen brokoli sayesinde güneş lekelerine karşı savaş açabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bununla birlikte hem siyah nokta lekelerine hem de doğum lekelerine karşı bu maske tariflerini uygulayabilirsiniz. Cilt kırışıklıkları ile mücadele eden ve cilde ışık kazandıran brokoli maskesi, kuru cilt sahibi olan kişilerin yüzlerinde meydana gelen pullanmaların da önüne geçer. Özellikle yoğurt maskesi ile birlikte kendini daha da iyi bir şekilde gösteren bu faydalar ile birlikte cildinizin onarımı ve yenilenmesi hızlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.